Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
بهینه‌سازی قیمت شرکت‌مس

بهینه‌سازی قیمت شرکت‌مس

یکی از اتفاقات مهمی که طی سال گذشته در شرکت مس روی داد، راه افتادن نهضت کاهش قیمت تمام‌شده بود. «محمدعلی جباری»، مدیر مالی مس منطقۀ کرمان در گفت‌وگو با نشریه «عصر مس» اقداماتی که این نهضت را رقم زده، برشمرده است.

«محمدعلی جباری»، مدیر مالی مس منطقۀ کرمان در گفت‌وگو با نشریه «عصر مس» اقداماتی که این نهضت را رقم زده، برشمرده است.

اشاره: اصرار دارد به‌جای کلمۀ «کاهش بهای تمام‌شده» از کلمۀ «بهینه‌سازی بهای تمام‌شده» استفاده کنیم. تعریف دقیقی هم از بهینه‌سازی دارد؛ از نظر «محمدعلی جباری»، مدیر مالی مس منطقۀ کرمان، بهینه‌سازی یعنی کاهش منطقی هزینه‌ها، نه کاهش در هر شرایطی؛ پدیده‌ای که اگرچه همیشه در شرکت ملی صنایع مس ایران مدنظر بوده، اما تلاش‌هایی که طی سال‌های گذشته در این راستا شده، بی‌سابقه و بی‌نظیر است. جباری که پس از تشکیل مس منطقۀ کرمان در سال 1394 به‌عنوان اولین مدیر حسابداری صنعتی منصوب شد و پس از آن به سمت مدیر مالی مس منطقۀ کرمان رسید، در این گفت‌وگو از زیروبم اقدامات مالی برای بهینه‌سازی قیمت تمام‌شده گفته است.

واحد حسابداری صنعتی در زمینۀ کاهش قیمت تمام‌شده فعالیت زیادی داشته است. در ابتدا برایمان توضیح دهید این واحد دقیقاً چه می‌کند که توانستیم به چنین دستاوردی برسیم؟

حسابداری یکی‌ از اساسی‌‌ترین ابزارها در هر نوع کسب‌و‌کاری است. دو حوزۀ اصلی حسابداری شامل حسابداری مالی و حسابداری مدیریت است. حسابداری مالی متمرکز بر تهیه و ارائۀ صورت‌های مالی اساسی شامل ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت سود و زیان جامع و صورت جریان وجوه نقد است که براساس استانداردهای حسابداری تهیه می‌شود و هدف آن‌ها گردآوری اطلاعات مفید برای استفاده‌کنندگان برون‌سازمانی شامل سرمایه‌گذاران، اعتباردهندگان، دولت و... است. اطلاعات حسابداری مالی نوعاً تاریخی، کمّی، پولی و معمولاً سالانه هستند و از همین رو منعکس‌کنندۀ فعالیت‌های کل سازمان و بنابراین قابل اتکا هستند. حسابداری مدیریت، مسئولیت تهیۀ اطلاعات مالی و غیرمالی مورد نیاز استفاده‌کنندگان درون‌سازمانی نظیر مدیران و صاحبان سازمان را دارد و برای برنامه‌ریزی و شناخت نقاط ضعف و قوت سازمان به‌کار می‌رود. اطلاعات حسابداری مدیریت، نوعاً تاریخی یا جاری یا برآوردی، کمی یا کیفی، پولی یا غیرپولی و به‌موقع بوده و برای دوره‌های روزانه، هفتگی و ماهانه تهیه می‌شود. این اطلاعات منعکس‌کنندۀ فعالیت‌های قسمت‌ها و بخش‌های مختلف یک سازمان است. حسابداری صنعتی (بهای تمام‌شده) حلقۀ ارتباطی این دو حوزه است و وظیفۀ جمع‌آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه و محاسبۀ بهای تمام‌شدۀ محصولات و خدمات را بر عهده دارد و به همین دلیل، یک ابزار بسیار مهم برای مدیریت است تا به‌وسیلۀ آن، مدیران برنامه‌ریزی، نظارت و کنترل بهتری روی عملکرد خود داشته باشند. در واقع، گزارش‌های دقیق و صحیح از عوامل هزینه سبب می‌شود مدیران در جهت افزایش بهره‌وری عوامل تولید گام بردارند.

با این توضیحات برویم سراغ قیمت تمام‌شدۀ محصولات شرکت مس.

هستۀ مرکزی یک سیستم بهای تمام‌شده، شامل فرآیند ره‌گیری بهای اقلام مخلتف نهاده (ورودی) به ستانده (خروجی) است. نهاده‌ها یا همان خوراک حسابداری صنعتی شامل اطلاعات هزینه‌ای (ریالی) که توسط امور مالی تهیه می‌شود و همچنین اطلاعات مقداری (تناژ) است که توسط امور کنترل فرآیند (محصولات تولیدشده) تهیه شده است، و در اختیار امور حسابداری صنعتی قرار داده می‌شود. حسابداری صنعتی با توزیع و تخصیص هزینه‌ها به‌صورت مرحله‌ای به محصولات میانی و نهایی تولیدشده، بهای تمام‌شدۀ آن‌ها را تعیین می‌کند.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید