Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
دولتهای هسته‌ای نظامی جهان

دولتهای هسته‌ای نظامی جهان

دولتهای هسته‌ای نظامی جهان

پایگاه اینترنتی «اینسایدر مانکی» در تحلیلی با موضوع رده بندی ۱۰ دولت اول مسلح به تسلیحات هسته‌ای در جهان نوشته است: «کشورها و سازمان‌های بین‌المللی متعددی هستند که فعالانه برای تحقق هدف از بین بردن زرادخانه‌های هسته‌ای موجود در جهان و در عین حال ممنوع کردن طراحی، توسعه و آزمایش بمب‌ها و موشک‌های هسته‌ای تلاش می‌کنند. با وجود چنین تلاش‌هایی، دولتهای متعددی نیز در سراسر جهان بودجه قابل توجهی را به تامین تسلیحات هسته‌ای و نگهداری و توسعه آنها اختصاص می‌دهند.
بازار تسلیحات هسته‌ای به طور خاص بر توسعه، تولید و نگهداری سلاح‌های هسته‌ای متمرکز است اما در عین حال زیر مجموعه‌ای از صنعت نظامی در جهان محسوب می‌شود. صنعت نظامی شامل توسعه، تولید و نگهداری تسلیحات و تجهیزات مورد استفاده ارتش‌ها در سراسر جهان است. بر اساس گزارش پایگاه Business Research Insights، مجموع ارزش بازار صنعت نظامی در سال ۲۰۲۱ در جهان ۲.۱۵ تریلیون دلار تخمین زده شد. انتظار می‌رود این بازار در بازه سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۲۷ نرخ رشد مرکب سالانه پنج درصد را تجربه کرده و در ادامه این روند مجموع ارزش این بازار تا پایان این دوره به ۲.۸۹ تریلیون دلار برسد.تنش های تشدید شونده ژئوپلیتیکی، به ویژه بین قدرتهای هسته ای بزرگ نظیر ایالات متحده، روسیه و چین، باعث رشد این بازار می شود.
خبرگزاری رویترز در دوم نوامبر گزارش داد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، قانونی را برای لغو تصویب معاهده جهانی ممنوعیت آزمایش هسته ای در کشورش امضا کرد. در این گزارش نوشته شد، برخی از کارشناسان غربی حوزه کنترل تسلیحات از این بیم دارند که روسیه در میانه جنگش با اوکراین ممکن است به سراغ دست زدن به آزمایش تسلیحات هسته‌ای در تلاش برای ارعاب و ترس افکنی برود. با این وجود، دیپلمات‌های روس گفتند، این کشور آزمایش تسلیحات هسته‌ای را تا زمانی که آمریکا این کار را انجام ندهد از سر نخواهد گرفت. مسکو همچنین استدلال کرد، هدف خروجش از معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای، تنها رسیدن به موضعی برابر با آمریکایی که این معاهده را امضا کرده اما هرگز آن را تصویب نکرد، بوده است.
بر اساس یک گزارش کمپین بین‌المللی برای انحلال سلاح‌های هسته‌ای (ICAN)، ۹ کشور دارای سلاح هسته‌ای در جهان در سال ۲۰۲۲، ۸۲.۹ میلیارد دلار برای این سلاح‌های خود هزینه کردند. اخیرا موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (SIPRI) نیز در گزارشی نشان داد، مجموع هزینه‌های نظامی کشورهای جهان در سال ۲۰۲۲ به ۳.۷ درصد افزایش یافته و به رکورد ۲.۲۴ تریلیون دلار رسیده است. آمریکا، چین و روسیه بیشترین میزان هزینه‌های نظامی را داشته‌اند به نحوی که حدود ۵۶ درصد از کل هزینه‌های نظامی جهان را در این سال به خود اختصاص داده‌اند. این سه کشور که بیشترین هزینه نظامی را دارند همچنین قوی‌ترین ارتش‌های جهان را دارند. افزایش هزینه‌های کشورها در حوزه تسلیحات و تجهیزات نظامی موجب ایجاد فرصت‌های قابل توجهی نیز برای شرکت‌های فعال در صنعت نظامی می‌شود.
در این مقاله ۱۰ دولت دارای بیشترین سلاح هسته‌ای در جهان را رتبه بندی کرده‌ایم. برای تهیه این فهرست از کشورهای دارای سلاح هسته‌ای با سازمان فدراسیون دانشمندان آمریکایی مشورت کرده‌ایم. این سازمان فهرستش متشکل از ۹ کشور و برآوردش از موجودی کلاهک‌های هسته‌ای آنها را در اختیار ما قرار داد. از سوی دیگر ما همچنین از یک سند جداگانه دیگر تهیه شده توسط فدراسیون دانشمندان آمریکا استفاده کردیم که داده‌هایی را در مورد پنج عضو ناتو که میزبان تسلیحات هسته‌ای آمریکا در قلمروی خود و سهم مربوط به خودشان از این تسلیحات هستند ارائه کرد. ما با مطالعه این داده‌ها ۱۰ دولت دارای بیشترین تسلیحات هسته‌ای در جهان را بر اساس برآوردهای مربوط به تعداد کلاهک‌های هسته‌ای آنها که در زیر به ترتیب از آخر به اول فهرست شده‌اند، ذکر کرده‌ایم.
۱۰ دولت دارای بیشترین تعداد تسلیحات هسته‌ای در جهان
۱۰. کره شمالی - کلاهک‌های هسته‌ای: ۳۰
اولین دولت در لیست ۱۰ دولت دارای بیشترین تسلیحات هسته‌ای در جهان، کره شمالی است که تعداد کلاهک هسته‌ای آن ۳۰ عدد تخمین زده می‌شود. کره شمالی با هدف نشان دادن توانمندی‌های هسته‌ای خود، اولین آزمایش هسته‌ای خود را که به صورت زیرزمینی بود در ۹ اکتبر ۲۰۰۶ انجام داد. گمان برده می‌شود هیچ یک از ۳۰ کلاهک هسته‌ای کره شمالی در وضعیت به‌کارگیری و استقرار یافته نبوده و تحت نظر ارتشش هستند.
۹. ایتالیا - کلاهک‌های هسته‌ای: ۳۵
ایتالیا تنها دولت حاضر در فهرست ۱۰ عددی ما از دولت‌های دارای بیشترین تسلیحات هسته‌ای در جهان است که خودش سلاح هسته‌ای تولید نکرده و مالک هیچ یک از تسلیحات هسته‌ای استقرار یافته در خاکش نیست. ایتالیا یکی از پنج عضو ناتو است که از کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا در خاکش در چارچوب یک توافقنامه اشتراک تسلیحات هسته‌ای میزبانی می‌کند. طبق محتوای سند فدراسیون دانشمندان آمریکا، ایتالیا در سال ۲۰۲۲ میزبان ۳۵ کلاهک هسته‌ای بوده است. از سوی دیگر ایتالیا میزبان بیشترین تعداد کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا در میان پنج کشور عضو ناتو که میزبان تسلیحات هسته‌ای ایالات متحده در خاک خود هستند، محسوب می‌شود.
۸. اسرائیل - کلاهک‌های هسته‌ای: ۹۰
سیاست اسرائیل این بوده که وجود کلاهک‌های هسته‌ای را نه تایید کند نه انکار، اما این باور جهانی وجود دارد که اسرائیل چنین سلاح‌های کشتار جمعی در اختیار دارد. هر چند معاهده منع اشاعه سلاح های هسته‌ای (NPT) اسرائیل را به عنوان دولت مالک سلاح‌های هسته‌ای به رسمیت نشناخته، اما تصور می‌شود که این دولت مالک سلاح هسته‌ای است. جامعه اطلاعاتی آمریکا برآورد کرده که اسرائیل دارای تقریباً ۹۰ کلاهک هسته‌ای است.
۷. هند - کلاهک‌های هسته‌ای: ۱۶۴
در سال ۱۹۷۴، هند اولین قطعه هسته‌ای خود را تحت آنچه که یک انفجار هسته‌ای صلح آمیز خواند آزمایش کرد. جدیدترین داده‌های گزارش شده حاکی از آن هستند، هند حدود ۱۶۴ کلاهک هسته‌ای دارد. تمام کلاهک‌های هسته‌ای هند در وضعیت استقرار نیافته و تحت نظر ارتش این کشور است.
۶. پاکستان - کلاهک‌های هسته‌ای: ۱۷۰
پاکستان بعد از انجام آزمایش‌های هسته‌ای در ماه مه ۱۹۹۸، تقریباً ۲۴ سال پس از اولین آزمایش هسته‌ای هند، به یک کشور دارای سلاح هسته‌ای تبدیل شد. هند و پاکستان به رغم این واقعیت که هر دو کشور از قدرت‌های مسلح به سلاح هسته ای هستند روابطی پیچیده و اغلب خصمانه دارند. پاکستان با داشتن حدود ۱۷۰ کلاهک هسته‌ای در فهرست ۱۰ دولت دارای بیشترین تسلیحات هسته‌ای در جهان بالاتر از هند قرار گرفته است. پاکستان و هند از جمله دولت‌هایی هستند که گمان می‌رود ذخایر تسلیحات هسته‌ای خود را افزایش دهند.
۵. انگلیس - کلاهک‌های هسته‌ای: ۲۲۵
انگلیس در طول جنگ جهانی دوم برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را آغاز کرد و در سال ۱۹۵۲ تبدیل به سومین کشور جهان که سلاح هسته‌ای به دست می‌آورد، شد. انگلیس طبق برآورد با داشتن ۲۲۵ کلاهک هسته‌ای در زمره پنج کشور اول دارای بیشترین سلاح هسته‌ای در جهان محسوب می‌شود. با این حال، لندن از مجموع این کلاهک‌های هسته‌ای تنها ۱۲۰ عدد را نزد نیروهای عملیاتی خود مستقر کرده است. انگلیس همچنین یکی از چهار کشوری است که کلاهک‌های هسته‌ای خود را در وضعیت آماده‌باش سطح بالا قرار داده و آماده استفاده از آنها با کسب دستور سریع هستند. کشورهای دیگری کلاهک‌های هسته‌ای خود را در این وضعیت قرار داده‌اند شامل روسیه، فرانسه و آمریکا هستند که همگی از تعداد کلاهک‌های هسته‌ای بیشتری نسبت به انگلیس برخوردارند.
۴. فرانسه - کلاهک‌های هسته‌ای: ۲۹۰
در سال ۱۹۶۰، فرانسه تبدیل به چهارمین کشور جهان شد که سلاح هسته‌ای را به طور مستقل تولید کرد و همچنین تحت معاهده منع اشاعه سلاح های هسته‌ای به عنوان یکی از پنج "کشور دارای سلاح هسته‌ای" به رسمیت شناخته شده است. بر اساس جدیدترین داده‌های گزارش شده، فرانسه حدود ۲۹۰ کلاهک هسته‌ای دارد و ۲۸۰ کلاهکش از مجموع این ۲۹۰ مورد را نزد نیروهای عملیاتی خود مستقر ساخته است. فرانسه هم مثل انگلیس یکی از چهار کشوری است که کلاهک‌های هسته‌ای خود را در حالت آماده باش قرار داده‌اند، به این معنی که آماده استفاده از آنها با دریافت دستور سریع است.
۳. چین - کلاهک‌های هسته‌ای: ۴۱۰
چین با داشتن حدود ۴۱۰ کلاهک هسته‌ای در رتبه سوم فهرست ۱۰ دولت دارای بیشترین سلاح هسته‌ای در جهان قرار دارد. چین در سال ۱۹۶۴ تبدیل به پنجمین کشوری در جهان که تسلیحات هسته‌ای به دست می‌آورد شد. طبق آخرین داده‌های گزارش شده، گمانه برده می‌شود هیچ یک از ۴۱۰ کلاهک هسته‌ای ارتش چین مستقر نیستند. عدم استقرار به این معنی است که این سلاح‌ها در انبارها بوده و روی پرتابگرها مستقر نیستند.
۲. ایالات متحده آمریکا - کلاهک‌های هسته ای: ۵۲۴۴
آمریکا یکی از دو کشور جهان است که طبق تخمین‌ها بیش از ۵۰۰۰ سلاح هسته ای دارند. بر اساس جدیدترین داده‌های گزارش شده، آمریکا ۵۲۴۴ کلاهک هسته‌ای دارد. با این حال برآورد شده که تنها ۱۶۷۰ عدد از این کلاهک‌های هسته‌ای خود را نزد نیروهای عملیاتی ارتشش مستقر کرده است. ایالات متحده همچنین یک روند آرام کاهش ذخایر کلاهک‌های هسته‌ای خود را در پیش گرفته و ۱۵۳۶ عدد از کل کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا کنار گذاشته شده‌اند.
۱. روسیه - کلاهک‌های هسته ای: ۵۸۸۹
روسیه در صدر فهرست ۱۰ دولت دارای بیشترین سلاح هسته‌ای در جهان قرار دارد. روسیه وارث تسلیحات هسته‌ای اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده و بزرگترین انبار سلاح‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارد. بر اساس جدیدترین داده‌های گزارش شده، روسیه با داشتن ۵۸۸۹ کلاهک هسته‌ای بزرگترین ابرقدرت هسته‌ای جهان است. از سوی دیگر روسیه حدود ۱۴۰۰ کلاهک هسته‌ای خود را کنار گذاشته است و حدود ۱۶۷۴ کلاهک را نیز نزد نیروهای عملیاتی خود مستقر دارد. تعدادی از کلاهک‌های هسته‌ای روسیه نیز در حالت آماده‌باش عملیاتی و آماده استفاده با دریافت دستور سریع هستند.»

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید