Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
محرک های ساختاری افزایش تقاضای مس

محرک های ساختاری افزایش تقاضای مس

پنج محرک ساختاری افزایش تقاضای مس

در عصری که جهان به طور فزاینده ای به برق متکی است مس به عنوان یک جزء حیاتی در تامین تقاضای فزاینده ظاهر می شود. مس به عنوان ستون فقرات زیر ساختهای انرژی و عامل کلیدی پیشرفتهای فناوری مانند وسایل نقلیه الکتریکی (EV) هوش مصنوعی (AI) و مراکز داده در خط مقدم انقلاب انرژی قرار دارد. این مقاله دلایل قانع کننده ای را بررسی میکند که چرا مس یک فرصت جذاب برای سرمایه گذارانی است که به دنبال قرار گرفتن در معرض چشم انداز در حال افزایش مصرف
برق هستند.
رشد بی سابقه در تقاضای برق مصرف برق در حال تجربه افزایش بی سابقه ای است که ناشی از عوامل مختلفی از جمله برق رسانی حمل و نقل و ساختمانها و افزایش دیتا سنتر است. شایان ذکر است پیش بینی میشود که تقاضای دیتا سنتر به تنهایی تا سال ۲۰۳۰ به طور متوسط ۱۱ درصد رشد میکند که منعکس کننده اتکای فزاینده به زیر ساخت دیجیتال است. در زیر نمونه ای از تحقیقات Bank of America رشد مورد انتظار در تقاضای برق ایالات متحده آورده شده است.


برای ۱۰ سال گذشته (۲۰۱۳-۲۰۲۳) رشد بار الکتریکی ایالات متحده به طور متوسط ۰.۴ در هر سال بوده است - مقدار متوسطی است زیرا تولیدات ایالات متحده به مناطق جغرافیایی کم هزینه منتقل شده است. با این حال با توسعه فناوریهای جدید پیش بینی میشود که این میزان در هفت سال آینده به میزان ۲۸ درصد در هر سال رشد کند که این امر توسط دیتا سنترها خودروهای برقی و برق سازی ساختمان سرمایش و گرمایش ،برقی زیر ساخت شارژ اتومبیل و...) هدایت میشود. برق رسانی ساختمان شامل جایگزینی گاز به عنوان منبع انرژی برای گرمایش فضا و آب است ساختاری انگیزشی که تحت قانون کاهش تورم (IRA) وجود دارد.
دیتاسنترها و هوش مصنوعی: مراکز داده با رونق هوش مصنوعی به سریع ترین مصرف کنندگان انرژی تبدیل شده اند. همانطور که کاربردهای هوش مصنوعی همچنان در حال تکامل هستند تقاضا برای پردازش و ذخیره سازی داده ها افزایش می یابد و فشار قابل توجهی بر شبکه های برق در سراسر جهان وارد میکند با پذیرش فزاینده فناوری های هوش مصنوعی توسط دیتا سنتر نیاز به زیر ساختهای قوی نیرو از جمله سیستمهای مبتنی بر مس ضروری میشود اگرچه مراکز داده در حال حاضر حدود ۱ تا ۲ درصد از کل تولید برق را مصرف می کنند طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی برآورد ۴۶ پیش بینی جداگانه توسط Mytton و Ashtine نشان می دهد که استفاده از انرژی مرکز داده تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۱۱ درصد رشد خواهد کرد. به گفته نیک اسنودون از گلدمن ساکس (GS) فصل مشترک کلیدی نیاز به مس است که به دیتاسنترها برای حمایت از رشد هوش مصنوعی مرتبط است. GS تخمین میزند که GW ظرفیت مرکز داده بین ۴۰ تا ۶۰ کیلو گرم مس نیاز دارد برآوردها در مورد افزودنهای برنامه ریزی شده ایالات متحده متفاوت است اما تخمین تقریبی این است که در سال ۲۰۲۴ حدود ۸ GW در سال ۲۰۲۵ حدود ۶ در سال ۲۰۲۶ ظرفیت مورد نیاز خواهد بود.
محدودیت های عرضه و پویایی بازار: علیرغم افزایش تقاضا عرضه مس با چالشهایی مواجه است که کمبودها و اختلالات تولید به طور فزاینده ای شایع شده است. عواملی مانند ریسکهای ژئوپلیتیک توقف تولید، تأخیر و فرسودگی معادن به تشدید عدم تعادل عرضه و تقاضا کمک میکند و جذابیت مس را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری تقویت میکند در ماههای گذشته به دلایل مختلف تعدادی از تولید کنندگان برتر مس جهان دستور العمل تولید مس را کاهش داده اند یا هدف گذاریهای تولید را از دست داده اند جدول زیر تخمین ما را از کاهش تولید
ارائه می دهد.

پیشرفت های تکنولوژیکی و ارتقاء زیر ساخت: بر کسی پوشیده نیست که طی چندین سال گذشته چین از منبع رشد سنتی خود یعنی توسعه املاک به سمت بخشهایی با ارزش افزوده بالاتر مانند خودرو سلولهای خورشیدی و توربین های بادی فاصله رفته است. این به بهترین شکل در نمودار زیر نشان داده میشود که دوشاخه بین بخش های جدید و قدیمی را از نظر سرمایه گذاری دارایی ثابت نشان می دهد.


تحلیل سنتی که فقط به موجودی کالا نگاه میکند ممکن است به این نتیجه غلط برسد که تقاضای چین برای کامودیتی در حال کاهش است اما یک دیدگاه کلی تر نشان میدهد که سرمایه گذاری در سایر بخشهایی با مصرف بالا مانند فولاد فشرده شده است اما تقاضای فلزات پایه مانند مس با سرعت ادامه می یابد.
در حالی که انتظار میرود تقاضای شبکه ای چین به رشد خود ادامه دهد در یک همزمانی و هم پوشانی با روندهای بزرگ کربن زدایی و هوش مصنوعی خواهیم داشت پس تقاضا برای مس افزایش بیشتری پیدا می کند.

وضعیت انبار: شاید یک نمودار ساده هنگام تلاش برای توصیف وضعیت فعلی موجودی جهانی مس بهترین تفسیر باشد. طی ۸ سال گذشته موجودی انبارها در ماه مارس هرگز به این پایینی نبوده است.

چند ماه پیش نگاهی به مدلهای عرضه و تقاضا نشان میداد که در سال ۲۰۲۴ یک مازاد متوسط چند صد هزار تنی وجود دارد سپس در جهت عکس و به سمت کسری متوسط حرکت کرد.
در بازار شاهد عرضه از دست رفته ۶۲۰ هزار تنی همراه با تقاضای بالاتر نه تنها از محرکهای ساختاری که در اینجا صحبت شد بلکه به دلیل رشد سیکل قیمت که به نظر میرسد جهان در حال حاضر از آن بهره می برد از حد انتظار
هستیم. اکنون انتظار میرود که مس در سال ۲۰۲۴ کسری قابل توجهی باشد.


در نتیجه اینکه، از لحاظ تاریخی استرالیا میزبان تنها تعداد انگشت شماری از تولید کنندگان مس میباشد که در بورس اوراق بهادار فهرست شده اند. در زیر مروری مختصر از برخی از بازیکنان برجسته و میزان تقریبی درآمد مس آنها ارائه می کنیم.
آبی تیره نشان دهنده درآمد مس است
این شرکتها که اخیراً وارد بورس Capstone Copper (ASX: CSC) Metals Acquisition Corp (ASX: MAC( اوراق بهادار استرالیا (ASX) شده اند به دنبال رسیدگی به تقاضای سرکوب شده سرمایه گذارانی هستند که به دنبال قرار گرفتن در بازار مس هستند.
(Sims (ASX: SGM حضوری قابل توجه در این عرصه دارد و Sims یک رهبر جهانی در بازیافت است که با مواد آهنی و غیر آهنی مانند مس و آلومینیوم سروکار دارد.
توسعه دهندگان و اکتشافگران :کوچک علاوه بر بازیکنان شناخته شده تعدادی توسعه دهنده و شرکت اکتشافی کوچکتر نیز وجود دارند که میخواهند از سنتیمنت حاکم بر بازار مس استفاده کنند.

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: شنبه 22 اردیبهشت 1403 - 10:49
  • نویسنده: متال آنلاین
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 224
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید