Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
نیاز استراتژیک چین به مس

نیاز استراتژیک چین به مس

نیاز استراتژیک چین به مس

به نوشته بلومبرگ، چین در بحبوحه گسترش سرسام آور صنعت مس خود قرار دارد که در حال تغییر شکل جریان های جهانی فلز ضروری برای انتقال انرژی در جهان است. تسلط این کشور آسیایی بر تامین سایر فلزات سبز مانند لیتیوم، کبالت و نیکل که در باتری خودروهای برقی استفاده می‌شوند، دولت‌های غربی را نگران کرده است تا زنجیره‌های تامین جداگانه را تشویق کنند. در همین حال، تولید مس پالایش شده چین – و سهم آن از تولید جهانی – در سال جاری پس از انفجار در ساخت کارخانه‌های ذوب جدید، به رکورد خود می‌رسد.افزایش سریع ظرفیت، پویایی تازه‌ای را به بازاری می‌آورد که به مدت 20 سال تا حد زیادی ناشی از میزان تمایل خریداران در چین به پرداخت آن بوده است. این کشور همچنان مقادیر رو به رشد مس را وارد خواهد کرد، اما بیشتر به عنوان سنگ معدن به جای فلز تصفیه شده.
مس به عنوان مهم ترین کالا در عصر کربن زدایی به دلیل استفاده از آن در همه چیز از خودروهای برقی گرفته تا توربین های بادی و شبکه های برق بسیار توسعه یافته شناخته شده است. تقاضای پررونق چین از فناوری های سبز نقطه روشنی برای بازار جهانی فلزات در محاصره در سال 2023 بوده است.


کریگ لانگ، تحلیلگر اصلی در گروه پژوهشگر CRU گفت: چین مانند همه کشورها نیاز استراتژیک به مس - به ویژه در حال حاضر با رشد کاربردهای انرژی سبز - می بیند و چین نیز مانند سایر کشورها می خواهد از خودکفایی اطمینان حاصل کند. بر اساس گزارش CRU، چین در سال جاری حدود 45 درصد از تولید مس تصفیه شده جهانی را به خود اختصاص خواهد داد.ایجاد کارخانه ذوب یک نقطه صحبت کلیدی برای صدها مدیر صنعت مس خواهد بود که این هفته برای هفته مس آسیا به مرکز کالای شانگهای چین می روند. معدنچیان و کارخانه های ذوب در مورد قراردادهای اصلی تامین سنگ معدن سالانه مذاکره خواهند کرد و شرکت کنندگان آخرین دمای تقاضای چین را اندازه گیری خواهند کرد.علیرغم تلفات مالی این بیماری همه گیر و بحران اموال چین، مصرف فلزات این کشور در سال 2023 نسبتاً قوی بوده است. این احتمالاً به مس کمک کرده است تا از رکود شدیدتر بازار جلوگیری کند، زیرا قیمت ها فقط اندکی کمتر از این زمان در سال گذشته است.
CRU شاهد رشد 5 درصدی تقاضای مس در چین در سال جاری است، در حالی که Goldman Sachs Group Inc. مس را به عنوان یکی از کالاهای برتر خود برای سال آینده در «محیط تقاضای سبز قوی» - به ویژه در نیروگاه آسیایی- معرفی کرد.کالین همیلتون، مدیر عامل تحقیقات کالا در BMO Capital Markets Ltd.، در یادداشتی پیش از گردهمایی شانگهای نوشت: «ما انتظار داریم بازیگران چینی را کمی محتاط تر از آنچه که دو ماه پیش از آن می ترسیدیم، بیابیم.گسترش ظرفیت ذوب بازتابی از تاریخ سایر صنایع فلزات چین است. به عنوان مثال، تا سال 2006، این کشور واردکننده خالص فولاد بود. اما موجی از ظرفیت‌های جدید در نهایت منجر به سیل صادرات شد - به فولادسازان بین‌المللی آسیب رساند و به تنش‌های تجاری جهانی در دوران پیش از ترامپ دامن زد.
به گفته کارلوس ریسوپاترون، مدیر اقتصاد در گروه بین المللی مطالعات مس، ظرفیت ذوب مس چین تا سال 2027 تا 45 درصد دیگر افزایش خواهد یافت که 61 درصد از کارخانه های جدید مورد انتظار در سراسر جهان در آن دوره را تشکیل می دهد.

سیمون هانت، کهنه کار 50 ساله صنعت مس که اکنون شرکت مشاوره ای خود را اداره می کند، بر این باور است که چین می تواند تا سال 2025 یا 2026 به دلیل رونق تولید، صادرکننده خالص مس شود. این یک دیدگاه اجماع نیست، اما دوام صادرات موضوع مورد بحث در صنعت است.هانت گفت، در هر صورت، کارخانه‌های ذوب مس چین می‌توانند در سال‌های آینده فشاری را بر همتایان جهانی خود وارد کنند، زیرا آنها برای دریافت مواد اولیه مورد نیاز خود «پرداخت می‌کنند». بسته شدن کارخانه های ذوب قدیمی در سایر نقاط جهان می تواند نتیجه آن باشد.در حال حاضر، گسترش سریع ظرفیت ذوب مس، رقابتی را برای تامین کنسانتره مس برای تغذیه کارخانه‌های ذوب آغاز می‌کند، در حالی که مذاکرات قرارداد سالانه در این هفته با پس‌زمینه تنگ‌تر شدن بازار برای مواد خام انجام می‌شود.
هزینه های تصفیه ای که معدنچیان برای فرآوری قطرات سنگ معدن در زمانی که کنسانتره کمیاب است به ذوب می پردازند. بر اساس برآورد بازار فلزات شانگهای، این پویایی احتمالاً در کاهش هزینه ها برای سال آینده به 84 دلار در هر تن از 88 دلار منعکس خواهد شد.منگ ونون، تحلیلگر Mysteel، که همچنین انتظار کاهش در کارمزدها را دارد، گفت: "عرضه جهانی کنسانتره مس در نیمه اول قبل از تغییر به کسری در نیمه دوم ضعیف خواهد بود."در عین حال، افزایش ذوب چین را وابستگی کمتری به فلز مس وارداتی می کند، که منجر به انتظارات از عرضه بیش از حد شکل تصفیه شده است که قیمت را در بورس فلزات لندن، معیار جهانی تعیین می کند.
این امر برای تامین کنندگان سنتی چین مانند شیلی دردسرهایی ایجاد می کند و بزرگترین تولید کننده مس جهان کودلکو را مجبور کرده است که حق بیمه سالانه خود را از خریداران چینی کاهش دهد.مطمئناً، چین تنها کشوری نیست که کارخانه‌های ذوب جدید را می‌سازد. کمربند مسی هند، اندونزی و آفریقا نیز در حال افزایش ظرفیت هستند. و چین به دلایل زیست‌محیطی در حال بررسی محدودیت‌هایی برای توسعه کارخانه‌های ذوب است، اگرچه محدودیت‌ها بعید است قریب‌الوقوع باشد.


رویداد مس شانگهای در زمانی رخ می دهد که عدم اطمینان برای رشد جهانی افزایش یافته است، در حالی که اقتصادهای بزرگ هنوز در معرض خطر رکود هستند و سرمایه گذاران مطمئن نیستند که آیا فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره پایان می دهد یا خیر.روز دوشنبه، مس از پایین ترین سطح خود در بیش از دو هفته گذشته بالاتر رفت و تا ساعت 10:28 صبح به وقت شانگهای به 8053 دلار در هر تن داد و ستد شد. امسال حدود 3.8 درصد کاهش یافته است.اگرچه تحلیلگران مس به طور کلی انتظار رشد کمی کندتر تقاضای چین در سال آینده را دارند، اما با ادامه تقویت اقتصاد پکن، چین همچنان احتمالاً از بقیه جهان پیشی خواهد گرفت. تحلیلگران سیتی گروپ از جمله Wenyu Yao گفتند که چین باثبات باید "از مصرف و قیمت کالاها در سال آینده حمایت کند".
جیانگ هانگ، رئیس تجارت در Yonggang Resources Co. در شانگهای گفت: "خطرهایی مانند افزایش تولید فلز وجود دارد، اما نگرانی های تقاضا در سایر نقاط جهان بیشتر متمرکز خواهد شد." برای چین، نگرانی های زیادی وجود ندارد.»

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید