Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
وضعیت قیمت مس در 2024

وضعیت قیمت مس در 2024

وضعیت مس در 2024


روندهای برتر که بر مس در سال 2024 تأثیر می گذارد
جهان روز به روز بیشتر از مس استفاده می کند، به خصوص در چین که سهم آن در تقاضای جهانی مس از سال 2008 از 22 درصد به 40 درصد افزایش یافته است. خانه های هوشمند، خطوط لوله و سوپرتانکرها، افزایش تقاضا را متوقف نخواهند کرد.
بررسی پایان سال قیمت مس 2023
مس سال 2023 را با قدرت شروع کرد، اما پس از یک سری فراز و نشیب، دوره 12 ماهه نسبتاً ثابتی را به پایان رساند. سال 2023 قوی ترین سال برای مس نبود اگرچه این فلز پایه با قدرت شروع شد، اما متأثر از مسائل عرضه و تقاضا بوده است.
مس به دلیل جایگاهی که در انتقال انرژی سبز دارد، چشم‌انداز بلندمدت مثبتی دارد، جایی که در اتصال، تولید وسایل نقلیه الکتریکی (EV) و حتی تولید برق بادی نقش دارد. اما بهبود ضعیف آن در مصرف‌کننده اصلی (چین)، آینده کوتاه‌مدت فلز قرمز را تضعیف کرده است و سرمایه‌گذاران را امیدوار به شرایط بنیادی بهتر در سال جدید کرده است.


برای آشنایی با عملکرد مس در سال 2023، از قیمت گرفته تا عرضه و تقاضا، ادامه مطلب را بخوانید.
عملکرد مس در سال 2023 چگونه بود؟
قیمت مس در سه ماهه اول
مس سال 2022 را با اندکی کاهش قیمت به پایان رساند، اما 2023 را در موقعیتی قوی آغاز کرد. مس با قیمت 8,307.01 دلار آمریکا در هر تن در 3 ژانویه، به سرعت به بالاترین حد سالانه خود یعنی 9406.01 دلار در 26 ژانویه رسید. این فلز در طول سه ماهه شاهد نوسانات ملایمی بود، اما تا حد زیادی محدود بود و بالاتر از مرز 8500 دلار آمریکا باقی ماند. .

قیمت مس در سه ماهه دوم
بالاترین میزان مس در سه ماهه دوم در 13 آوریل بود که به 9091.85 دلار آمریکا رسید. با این حال، فلز قرمز پس از آن نقطه کاهش شدیدی را تجربه کرد و در 29 مه به کمترین میزان سالانه خود یعنی 7778.56 دلار رسید. پس از رشد در نیمه اول ژوئن پس از عقب نشینی دلار آمریکا، مس سه ماهه دوم را با قیمت 8270.63 دلار به پایان رساند.
قیمت مس در سه ماهه سوم
شروع سه ماهه سوم شاهد نوسانات مس همراه با نوسانات دلار بود و این فلز در 31 ژوئیه به بالاترین سطح سه ماهه خود به 8836.12 دلار رسید. پس از آن نقطه(با تقویت دلار) کاهش یافت، اما در اواسط ماه اوت شاهد بازگشت جزئی بود زیرا مدیران صندوقها برای مدت طولانی به مس روی آوردند. در نهایت، پوزیشن های فروش برنده شدند زیرا چین همچنان مشکلات بخش املاک و مستغلات را دارد تجربه می کند.
سه ماهه سوم همچنین وضعیتی را در پرو، دومین کشور بزرگ تولیدکننده مس جهان، بسته بود. سه ماهه اول با یک سری اعتراضات مرگبار معدنکاری در کشور مشخص شد - این اعتراضات در اواخر سال 2022 آغاز شد و تا ماه مارس ادامه یافت و منجر به کاهش 25 درصدی صادرات معدن از کشور در ژانویه شد.
در حالی که اعتراضات در سه ماهه دوم کاهش یافت، بار دیگر در اواسط ژوئیه و در ماه اوت شعله ور شد، این بار با هماهنگی کارگران معدن و اتحادیه ها که خواستار استعفای رئیس جمهور دینا بولوارته بودند. با این حال، آخرین دور اعتراضات عمدتاً به پایتخت کشور لیما محدود شد و اثرات آن بر بخش معدن محدود شد.
پس از ماه‌ها ناآرامی، نخست‌وزیر پرو آلبرتو اوتارولا در پایان سپتامبر متعهد شد که هرج‌ومرج و بی‌ثباتی را سرکوب کند. خودی‌های صنعت خاطرنشان کرده‌اند که کشور در کارایی خود در مهار اعتراض‌ها ضعیف است و عدم اطمینان در مورد ثبات دولت و همچنین مقررات صنعتی و تشریفات اداری وجود دارد.
علیرغم این مسائل، تولید مس در پرو در سه فصل اول سال در مقایسه با مدت مشابه در سال 2022 حدود 19 درصد افزایش یافت. فدریکو گی، تحلیلگر ارشد معدن در Refinitiv، در ایمیلی به شبکه خبری Investing News اشاره کرد که این موارد افزایش تولید تا حد زیادی به دلیل آنلاین شدن عملیات معدنی جدید یا رسیدن به ظرفیت در پرو در سال 2023، از جمله Quellaveco شرکت Anglo American LSE:AAL، OTCQX:AAUKF بود.
این افزایش تولید به پرو کمک می کند تا موقعیت خود را به عنوان تولیدکننده بزرگ مس فعلا حفظ کند. گی توضیح داد: «ما تخمین می‌زنیم که پرو تا چند سال آینده دومین تولیدکننده بزرگ باقی بماند، اما جمهوری دموکراتیک کنگو که در حال حاضر سومین تولیدکننده بزرگ است، تهدید می‌کند که جای پرو را در آینده بگیرد.»
قیمت مس تا پایان سه ماهه به کاهش خود ادامه داد و در 29 سپتامبر به 8226.54 دلار آمریکا رسید.
قیمت مس در سه ماهه چهارم
در سه ماهه چهارم شاهد بازگشت بهای مس بودیم زیرا ذخایر چین به کمترین میزان در 13 ماه گذشته رسید و ذخایر موجود در بورس فلزات لندن پس از افزایش در اواسط جولای کاهش یافت.
مس با مشکلاتی در معدن کبر پاناما مستقر در پاناما که 1 درصد از عرضه جهانی مس را به خود اختصاص می دهد، با مشکلات بیشتری روبرو شد.
در 20 اکتبر، دولت پاناما مجوز استخراج معدنی 20 ساله را برای امتیاز معدن کبر پاناما با امکان تمدید 20 ساله صادر کرد. در مقابل، این شرکت موافقت کرد که سالانه 375 میلیون دلار به دولت بپردازد. با این حال، خبر این معامله باعث اعتراضات گسترده حدود 250000 نفر شد که نگران تأثیر معدن بر محیط زیست و تامین آب بودند. آنها با موفقیت عملیات معدن را برای هفته ها تعطیل کردند.
در نهایت، دادگاه عالی پاناما این معامله را مغایر قانون اساسی تشخیص داد و در 28 نوامبر، لاورنتینو کورتیزو، رئیس جمهور این کشور، دستور بستن معدن را صادر کرد. First Quantum در حال حاضر به دنبال گزینه های قانونی برای عملیات خود در پاناما است، اما داوری در مورد Cobre Panama احتمالا طولانی خواهد شد.قیمت مس در اول دسامبر به بالاترین سطح سه ماهه 8617.86 دلار آمریکا رسید.
چه عوامل دیگری بر عرضه و تقاضای مس در سال 2023 تأثیر گذاشت؟
با نگاهی به عرضه و تقاضای مس در سال 2023، گروه بین المللی مطالعات مس (ICSG) داده های اولیه را در بیانیه مطبوعاتی دسامبر ارائه داد. این نشان می دهد که تولید جهانی معدن مس در 10 ماه اول سال 2023 حدود 1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است. در همین حال تولید مس تصفیه شده حدود 5.5 درصد افزایش یافت.با توجه به افزایش ظاهری مصرف مس تصفیه شده در جهان از ژانویه تا اکتبر حدود 4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، همچنین ICSG خاطرنشان می کند که بازار مس تصفیه شده در آن زمان با کسری ظاهری حدود 51000 تن مواجه بود.
همانطور که گفته شد، قیمت مس تحت تاثیر عرضه و همچنین تقاضا از بازارهای مختلف است. بزرگترین منبع تقاضا بازار مسکن چین است که برای انواع ساختمان ها به مس نیاز دارد. در حالی که تقاضا از این دسته کاهش یافته است، کاربردهای رو به رشد مس در انتقال انرژی پشتیبانی می کند.
عامل اصلی این تقاضا، عملیات تولید برق در مقیاس شهری مانند مزارع بادی است که بین 3.5 تا 9.6 تن مس در هر مگاوات تولید برق نیاز دارد و نیروگاه های فتوولتائیک می توانند بیش از 5 تن مس در هر مگاوات داشته باشند. تقاضا از طرف صنعت خودرو نیز در حال افزایش است، با توجه به اینکه کشورهای بیشتری موتورهای گازی را کنار می گذارند، خودروهای الکتریکی فشار بیشتری بر عرضه مس وارد می کنند.
با این حال، شایان ذکر است که سازندگان EV به دنبال جایگزین هایی برای فلز قرمز هستند. کارشناسان بر این باورند که اگر نوآوری های جدید میزان مورد نیاز هر خودروی برقی را کاهش دهند، ممکن است تقاضا از این بخش به اندازه پیش بینی قبلی نباشد.
در اکتبر، ICSG مازاد مس 467000 تنی را در سال 2024 پیش‌بینی می‌کرد، زیرا معادن و کارخانه‌های ذوب جدید آنلاین می‌شوند، اما این تخمین قبل از بسته شدن Cobre Panama انجام شد و بیش از 300000 تن از عرضه‌ها را پاک کرد.
از زمانی که معدن آفلاین شد، شرکت هایی مانند BMO Capital markets و Goldman Sachs پیش بینی های خود را به روز کردند. اولی اکنون خواستار یک کسری کوچک مس تصفیه شده در سال 2024 است، در حالی که دومی انتظار دارد عرضه بیش از 500000 تن از تقاضا کمتر شود. گروه مالی جفریز همچنین انتظار دارد سال آینده کسری مس زیادی را تجربه کند.
بلومبرگ به نقل از Jefferies می گوید: «اختلال ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است و کسری بازار در حال حاضر به طور فزاینده ای محتمل است. ما می‌توانیم در دامنه‌های چرخه مس بعدی باشیم.»
چه چیزی برای عرضه و تقاضای مس در سال 2024 در پیش است و این عوامل چگونه می توانند بر قیمت و شرکت های معدنی این فلز تأثیر بگذارند؟
قیمت مس در اوایل سال 2023 قبل از سقوط در سه ماهه دوم و سوم سال، شاهد افزایش شدیدی بود. با این حال، رشد در سه ماهه چهارم به آن اجازه داد تا سال را نزدیک به قیمت اولیه خود پایان دهد.
داستان همه چیز در مورد عرضه محدود و تقاضای نوسانی بود، به ویژه از بخش ساختمان و ساخت و ساز چین، که 30 درصد از کل تقاضا برای فلز قرمز را نشان می دهد. با این حال، افزایش استفاده از تولید وسایل نقلیه الکتریکی (EV) و تولید انرژی تجدیدپذیر به حفظ مس در بالاتر از 8000 دلار آمریکا در هر تن متریک (MT) کمک کرد.
کارشناسان تقاضای چین را از نزدیک زیر نظر دارند
قیمت مس به شدت تحت تاثیر عرضه و تقاضا است. بخش املاک و مستغلات جهانی به طور گسترده بر فلز قرمز تأثیر می گذارد، همانطور که پس از شکست در بازار چین و سقوط دو شرکت بزرگ آن مشهود بود.
این کشور رکورد سالانه 1.8 میلیارد متر مربع املاک مسکونی جدید ساخته شده در سال 2021 را به ثبت رساند، اما این تعداد از آن زمان به شدت کاهش یافته است و از ژانویه تا اکتبر 2023 به تنها 699 میلیون متر مربع رسیده است. انتظار می رود این بخش در بلندمدت بهبود یابد و باثبات شود. در محدوده 1.2 میلیارد متر مربع، اما بهبود همچنان به تصمیمات سیاستی بانک مرکزی چین بستگی دارد زیرا تلاش می کند کاهش تورم را کنترل کند. تحلیلگران انتظار کاهش نسبت ذخایر الزامی در سه ماهه اول را به منظور افزایش نقدینگی در اقتصاد دارند.
طبق گفته فیچ، شهرهای چین با سطح بالاتر احتمالاً اولین مزایا را خواهند دید زیرا دولت شروع به فراهم کردن دسترسی بهتر به بودجه برای توسعه دهندگان می کند و شروع به حذف محدودیت های خرید می کند.
در ماه اکتبر، گروه بین المللی مطالعات مس، یک نهاد بین دولتی متشکل از مقامات دولتی و کارشناسان صنعت، پیشنهاد می کند که کاهش تقاضا از چین منجر به مازاد مس در سال 2024 خواهد شد. با این حال، رویدادهای پایان سال 2023 منجر به از بین رفتن 600000 تن از تولید مس شد.
"مس برای یک بازار صعودی غافلگیرانه در سال 2024 آماده شده است. با بسته شدن اجباری معدن کبر پاناما و خرابی در سایر معادن بزرگ، بازار با کسری مواجه شده است. انتظار می رود در سال 2024 قیمت های بالاتری را مشاهده کنید. هرگز زمان بهتری نبوده است. برای بارگذاری روی سهام مس."

نقش مس در انتقال انرژی به دست آوردن بخار
مس همچنین با تقاضای بخش های مرتبط با انتقال انرژی مواجه است. تا سال 2031، مک کینزی انتظار دارد تقاضا برای تولید برق، خودروهای الکتریکی و دستگاه های الکترونیکی کسری عرضه مس را به 6.5 میلیون تن برساند. فعالان بازار به ویژه به استفاده از مس در خودروهای الکتریکی علاقه مند هستند. با توجه به اینکه بسیاری از دولت ها به دنبال حذف فروش خودروهای موتور احتراق داخلی در 15 تا 20 سال آینده هستند، تقاضا برای خودروهای برقی بخش فزاینده ای از فروش جهانی خودرو را تشکیل می دهد. در حال حاضر خودروهای الکتریکی بین 38.5 تا 83 کیلوگرم مس در هر خودرو مصرف می کنند. و حتی با وجود نوآوری‌های جدید، که تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند میزان مس در هر وسیله نقلیه به 55 تا 65 کیلوگرم کاهش یابد، میزان مس مورد نیاز در حدود 40 میلیون خودروی برقی تا سال 2030 همچنان قابل توجه خواهد بود.
مس مورد نیاز برای ساخت نیروگاه در مقیاس شهری به سمت تقاضا اضافه می شود. به گفته انجمن توسعه مس، تاسیسات خورشیدی به ازای هر مگاوات به حدود 5.5 تن مس نیاز دارند، در حالی که توربین های بادی خشکی به 3.52 تن مس و توربین های بادی فراساحلی به 9.56 تن مس نیاز دارند.
آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر می‌گوید برای پاسخگویی به تقاضای انرژی‌های تجدیدپذیر در میان اهداف بلندپروازانه اقلیمی، به طور متوسط سالانه 1000 گیگاوات تا سال 2030 باید اضافه شود.
بسته شدن کوبر پاناما می تواند کسری مس را افزایش دهد
آینده مس اغلب به عنوان بلندمدت قوی، اما کوتاه مدت بالقوه ضعیف توصیف می شود. البته ممکن است تغییر کند.
«بیشتر تحلیلگران در حال مدل سازی کسری رو به رشد در تراز بازار مس تا سال 2027-2028 هستند و پیش بینی کوتاه مدت (2024-2026) تا آن زمان به مازاد عرضه اشاره می کند؛ با این حال، تحولات اخیر به دلیل کسری تولید، تغییر به سمت کسری را تا اواخر سال 2024 نشان می دهد. توسط تولیدکنندگان بزرگ،" جو مزومدار از Exploration Insights از طریق ایمیل به INN گفت.
این تغییر در چشم انداز تا حد زیادی تحت تأثیر مسائل مربوط به تولید قرار گرفته است، به ویژه تعطیلی شرکت First Quantum Minerals (TSX:FM, OTC Pink:FQVLF) Cobre Panama.
این معدن، که حدود 350000 تن از تولید سالانه مس جهان را به خود اختصاص داده است. با این حال، این تنها بسته شدن Cobre Panama نیست که بر عرضه تأثیر می گذارد.
آنگلو امریکن (LSE:AAL, OTCQX:AAUKF) هدف تولید مس 2024 خود را به 730 تا 790 هزار تن مس در مقایسه با 1 میلیون تن کاهش داد که عمدتاً به دلیل عملکرد ضعیف معدن مس لس برونسس بود و انتظار می‌رود کسری تولید تا سال 2025 ادامه یابد. مزومدار خاطرنشان کرد.
مشاور مستقل فلزات و معادن، کارن نورتون، احساسات مشابهی را به اشتراک گذاشت و به INN گفت: "با تعلیق معدن قابل توجه Cobre de Panama و کاهش راهنمایی های آنگلو امریکن، احتمالاً رشد عرضه محدودتر از آنچه قبلاً پیش بینی می شد، خواهد بود." او همچنین گفت که پس‌زمینه اقتصادی ممکن است تقاضا را تا H1 کنترل کند.
ما شاهد عدم اطمینان فزاینده در مورد عرضه مس در ماه‌های اخیر بوده‌ایم، که فشار بیشتری را بر معادن حوزه‌های قضایی دیگر برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده وارد کرده است.
رابرت وارز، مدیرعامل Osisko Metals
چالش‌های تولید مس جدید
خروجی کمی مس جدید برای پر کردن حفره های باقی مانده توسط این تولیدکنندگان بزرگ در دسترس خواهد بود.
در سال 2024، تنها چند پروژه قابل توجه آنلاین خواهند شد، از جمله فاز 2 پروژه Quebrada Blanca (TSX:TECK.B, TSX:TECK.A, NYSE:TECK) Teck Resources در شیلی که قرار است اولین بخش عمده خود را ارائه دهد. کنسانتره مس در ماه مارس انتظار می رود بین سال های 2024 تا 2026 بین 285000 تا 315000 تن در سال تولید کند.
بزرگترین ذخایر مس دست نخورده کشور تولید سالیانه مس این معدن حدود 150000 تن تخمین زده می شود که 26.7 میلیون تن مس در منابع مس است. با این حال، با اعمال تحریم های آمریکا علیه این شرکت، توانایی آن برای دستیابی به بازار جهانی محدود است.
نورتون با اشاره به اینکه افزایش نرخ بازیافت گفت: «با توجه به زمان پیش‌بینی پروژه‌های جدید و پیش‌بینی‌ها برای تقاضای بسیار قوی‌تر پس از اواسط دهه، به نظر می‌رسد که شکافی با کمبود معادن توسعه‌یافته و اکتشاف ناکافی در بلندمدت در حال رخ دادن است. احتمالاً بخشی از شکاف را همراه با تعویض و صرفه جویی پر می کند.
چالش های هزینه برای شروع عملیات به شرکت های مس کمکی نمی کند.
مزومدار به INN توضیح داد: «بازار مس در چرخه سرمایه پایینی قرار دارد زیرا شرکت‌های معدنی مخارج سرمایه‌ای خود را 55 تا 60 درصد نسبت به آخرین اوج 120 میلیارد دلاری آمریکا در سال 2012 کاهش دادند. با وجود محدود بودن پروژه های مس قابل توجه در دست ساخت، پروژه هایی که در حال ساخت هستند نیاز به کمک برای افزایش سرمایه دارند.
توسعه Teck's Quebrada Blanca یکی از عملیات هایی است که تحت تأثیر قرار گرفت. مزومدار گفت: هزینه‌های سرمایه‌ای این پروژه به دلیل تاخیر در ساخت کارخانه مولیبدن و تأسیسات بندری و خطر ادعای قرارداد، با افزایش 600 میلیون دلاری به 8.6 میلیارد دلار تا 8.8 میلیارد دلار رسیده است. بنابراین، ریسک بیش از حد هزینه‌های سرمایه‌ای مانعی برای توسعه یا توسعه پروژه‌ها ایجاد می‌کند، مگر اینکه افزایش قابل‌توجهی در قیمت مس رخ دهد.»
کاهش TC/RC، کاهش عرضه در شرکت‌های بزرگ جهان، سهام پایین اوراق قرضه و باز شدن گسترده واردات به چین در سال آینده زمان بسیار خوبی برای تولید، کاوش یا سرمایه‌گذاری در فلز قرمز خواهد بود.
مس در سال 2024 با عدم قطعیت روبرو است زیرا انتظارات برای مازاد به کسری احتمالی تبدیل می شود.
نورتون اظهار داشت: «با توجه به اینکه بازار اکنون متعادل‌تر به نظر می‌رسد، قیمت‌ها احتمالاً در برابر نوسانات گسترده‌تر در هر جهت با ظهور اخبار مهمی که بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مستعدتر خواهند بود». در مجموع، در حالی که ممکن است این محدوده وسیع‌تر از موارد بنیادی باشد که قبلاً پیشنهاد شده بود، اما میانگین سالانه ممکن است تفاوت چندانی با سال 2023 نداشته باشد، اگرچه بهبود تصویر اقتصادی باید سال را قوی‌تر به پایان برساند.»
نظرسنجی رویترز از 28 تحلیلگر نشان می دهد که پیش بینی 8625 دلار آمریکا برای قرارداد مس نقدی بورس فلزات لندن در سال 2024 است.
در کوتاه مدت، این بدان معناست که مشکلات سرمایه ممکن است برای تولیدکنندگانی که در مراحل حساس برنامه‌های توسعه و توسعه خود هستند یا شرکت‌های اکتشافی که به دنبال تامین مالی پروژه‌ها هستند، ادامه یابد.
با این حال، فراتر از سال 2024، با افزایش کمبود در عرضه معدن، قیمت مس می تواند شروع به افزایش کند که به نوبه خود به طرف تجاری کمک می کند تا بر موانع موجود در چرخه فعلی غلبه کند.
سهام برتر مس در TSX در سال 2023
بهترین ذخایر مس در TSX تا کنون در سال جاری چیست؟ این پنج شرکت بیشترین سود را از سال تا به امروز داشته اند.
TCCopper سال را با قدرت آغاز کرد، اما در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم تا مرز 8000 دلار در هر تن متریک (MT) کاهش یافت. با نزدیک شدن به پایان سال، کمی رشد کرد و در 15 دسامبر با قیمت 8471 دلار آمریکا تغییر کرد.
تقاضای ضعیف از سوی چین، قیمت مس را در طول سال با مشکل مواجه کرد، اگرچه فلز قرمز با توجه به انتقال کشورهای سراسر جهان به سمت آینده ای سبزتر، شاهد حمایت رو به رشدی است. رسانایی الکتریکی بالای مس آن را برای استفاده در تولید خودروهای الکتریکی و در تولید توربین های بادی در تولید برق ایده آل می کند.
در مقابل این پس‌زمینه، کدام شرکت‌های مس فهرست شده در فهرست TSX در سال 2023 بهترین عملکرد را داشتند؟ برای اطلاعات بیشتر در مورد برترین‌ها برای این فهرست برترین سهام مس در 14 دسامبر 2023 با استفاده از نمایشگر سهام TradingView جمع‌آوری شد و همه شرکت‌ها در آن زمان ارزش بازار بالای 50 میلیون دلار کانادا داشتند. در اینجا نگاهی به فعالیت های آنها در سال گذشته می اندازیم.
1. سیرا متالز (TSX:SMT)
افزایش سالانه: 196 درصد; ارزش بازار: 151.62 میلیون دلار کانادا؛ قیمت فعلی سهم:0.74 دلار کانادا
سیرا متالز یک شرکت معدنی است که مس و همچنین فلزات پایه و گرانبها اضافی را به عنوان محصولات جانبی تولید می کند. عملیات اولیه آن معدن مس بولیوار در مکزیک و معدن چند فلزی Yauricocha در پرو است. این شرکت همچنین مالک معدن نقره کوسی در مکزیک است، اما از 20 سپتامبر این معدن در حال تعمیر و نگهداری بود و شرکت در حال تبدیل شدن به یک تولید کننده اولیه مس، برای فروش آن وارد بحث شده بود.
Sierra در اوایل سال شاهد افزایش‌هایی بود و پس از دوره‌ای که شاهد کاهش قیمت سهام آن از ماه می 2021 تقریباً 90 درصد بود، تثبیت شد. این شرکت در اکتبر 2022 اعلام کرد که برای ارزیابی موقعیت‌های مالی و نقدینگی، همراه با چالش‌های عملیاتی، تحت یک فرآیند بررسی استراتژیک قرار خواهد گرفت. و جایگزین های تامین مالی و بازسازی.
این دومین بررسی استراتژیک توسط این شرکت پس از شروع در پایان سال 2021 بود. نتیجه این بود که شرکت تصمیم گرفت از نقره فاصله بگیرد و بر تجارت فلزات اساسی خود تمرکز کند. بلافاصله پس از اعلام دومین بررسی استراتژیک، Compañia Minera Kolpa، تحت کنترل آلبرتو آریاس، بنیانگذار Arias Capital Resources (ARC) و رئیس سابق هیئت مدیره Sierra، نامه ای مبنی بر ادغام با Sierra ارسال کرد. سیرا تصمیم گرفت به دنبال بازسازی خود ادامه دهد.
در سال 2023 وضعیت مالی شرکت بهتر شد زیرا شروع به تغییر فعالیت های خود از نقره و تمرکز روی مس کرد. سیرا در سه ماهه دوم و سوم به بهبود عملکرد سال به سال دست یافت.
علیرغم بهبود تولید در آن دوره ها، علاقه سرمایه گذاران ثابت ماند و ARC، بزرگترین سهامدار سیرا، در 1 می اعلام کرد که قصد دارد رهبری هیئت مدیره را جایگزین کند. در 12 ژوئن، پیش از مجمع عمومی سالانه شرکت، ARC یک بخشنامه نیابتی مخالف را منتشر کرد که سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کرد به انتخاب‌های ARC رأی دهند. سیرا، از طریق مشاور پروکسی گلس لوئیس، با بیانیه مطبوعاتی خود در 14 ژوئن، سرمایه گذاران را تشویق به حفظ هیئت مدیره فعلی کرد. سهامداران در نهایت به حفظ هیئت مدیره موجود همانطور که در 28 ژوئن گزارش شد رای دادند.
سیرا پس از انتشار نتایج مالی سه ماهه سوم در 1 نوامبر از سوی شرکت تابعه پرو، Sociedad Minera Corona، که Yauricocha را اداره می‌کند، افزایش یافت. این بیانیه حاکی از بهبود وضعیت مالی شرکت است. دو هفته بعد، سیرا گزارش سه ماهه سوم خود را در 13 نوامبر منتشر کرد که در آن 62 درصد افزایش درآمد نسبت به سال قبل، 27 درصد افزایش تولید مس و کاهش زیان خالص از 38.1 میلیون دلار به 2.8 میلیون دلار گزارش شد.
سهام این شرکت پس از فهرست شدن Sierra در OTCQX Best Market در 16 نوامبر جهش کرد و در نهایت به 0.84 دلار کانادا در 27 نوامبر به بالاترین سطح سال گذشته خود رسید.
نمایه شرکت
2. استخراج جمعی (TSX:CNL)
افزایش سالانه: 61.3 درصد; ارزش بازار: 223.91 میلیون دلار کانادا؛ قیمت فعلی سهم:4.21 دلار کانادا
Collective Mining یک شرکت اکتشاف طلا، مس و نقره است که در کالداس، کلمبیا فعالیت دارد. دو پروژه آن، Guayabales و San Antonio، در منطقه ای با 10 معدن در حال فعالیت هستند و بخش های بزرگی از یک کمربند معدنی را که معدن مارماتو Aris Mining (TSX:ARIS، NYSE:ARMN) را احاطه کرده است، یکپارچه می کند.
سه ماهه اول شاهد بودیم که Collective پس از نتایج اکتشاف در هدف آپولو Guayabales به دستاوردهای قابل توجهی دست یافت. اولین مورد از این نتایج در 15 فوریه، با چهار سوراخ بیرون آمدن، سیستم برش اصلی را به عرض 395 متر و عمق 915 متر گسترش داد. نتایج آخرین حفره، APC-31، در 23 فوریه منتشر شد و نمرات بالایی را در آپولو نشان داد، از جمله رهگیری 384.7 متری با 1.17 گرم بر تن متریک طلا، 43 گرم در تن نقره و 0.37 درصد. فلز مس.
قیمت سهام این شرکت به شدت افزایش یافت و در تاریخ 9 می به دنبال انتشار یک جفت بیانیه مطبوعاتی در 30 مارس و 11 آوریل به بالاترین حد خود در سال گذشته یعنی 7 دلار کانادا رسید. آنها همچنین بر نتایج حفاری آپولو تمرکز کردند و آری ساسمن، رئیس اجرایی، گفت که "از کمیت و کیفیت خالص کانی سازی" در هدف تحت تاثیر قرار گرفته است.
نتایج ثابت در سه ماهه دوم و سوم به قیمت سهام کالکتیو کمک کرد تا حدود 6 دلار کانادا باقی بماند. با این حال، روند کاهشی آن از ابتدای سپتامبر آغاز شد. این سقوط علیرغم ادامه نتایج خوب گوایابالس، از جمله اخبار 11 اکتبر در مورد کشف فلزات گرانبها جدید، هدف پلوتوس، رخ داد. اکتشاف در این سایت به یک مته محدود شده است، اما این شرکت گفت که یک حفره با رهگیری بزرگی از 0.97 گرم در تن طلا، 20 گرم در تن نقره و 0.04 درصد مس در 136.45 متر مواجه شد.
در 30 اکتبر، Collective بهترین حفره تا به امروز خود را از یک زیرمنطقه در آپولو گزارش کرد. این سیستم را به سمت شمال، غرب و در عمق، با رهگیری با 2.12 گرم در تن طلا، 36 گرم در تن نقره و 0.1 درصد مس در طول 519.1 متر گسترش داد.
اندکی پس از آن، در 7 نوامبر، این شرکت منطقه ای با عیار بالا از کانی سازی تنگستن را در بخش کم عمق آپولو کشف کرد.
آپدیت آپولو در 11 دسامبر ارائه شد، زمانی که این شرکت نتایج چهار سوراخ مته جهت اول خود را اعلام کرد. این سنجش ها عمق پوشش هدف را از 915 به 935 متر افزایش دادند و کانی سازی برای گسترش بیشتر باز بود. ساسمن در بیانیه‌ای گفت که مشاهدات بصری دو سوراخ دیگر نشان می‌دهد که هر دو حفره‌های 500 متری دارند، "این نشان می‌دهد که با دریافت سنجش‌ها در اوایل سه ماهه اول سال 2024، افزایش اندازه مواد احتمالی در پوشش سیستم در آینده خواهد بود."
نمایه شرکت
3. طلا و مس سنت آگوستین (TSX:SAU)
سود سالیانه: 50 درصد؛ ارزش بازار: 96.08 میلیون دلار کانادا؛ قیمت فعلی سهم: 0.09 دلار کانادا
طلا و مس سنت آگوستین بر پروژه پادشاه پادشاه خود در استان میندانائو فیلیپین متمرکز شده است. هدف تولید سالانه آن برای این سایت 62595 تن مس، 236169 اونس طلا و 506504 اونس نقره است.
سهام سنت آگوستین در ماه ژوئن به شدت افزایش یافت، زمانی که این شرکت سرمایه خود را از طریق قرار دادن خصوصی با کوئینزبری ماینینگ و توسعه تامین کرد. کوئینزبری قرار بود 91,778,683 سهام عادی را به مبلغ 3,785,741.63 دلار کانادا دریافت کند و مالکیت سنت آگوستین را به 49.48 درصد افزایش دهد. سنت آگوستین در 2 آگوست به بالاترین حد خود در سال گذشته رسید و در 1 دلار کانادا بسته شد.
در 14 آگوست، سنت آگوستین صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای خود را برای سه و شش ماه منتهی به 30 ژوئن ارائه کرد. وجوه نقد موجود آن از 150,000 دلار به 998,090 دلار آمریکا بین 31 دسامبر 2022 تا 30 ژوئن 2023 افزایش یافت.
آخرین اخبار این شرکت در 14 نوامبر منتشر شد، زمانی که صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای خود را برای سه ماهه منتهی به 30 سپتامبر منتشر کرد. در این انتشار، شرکت اشاره می‌کند که از زمان افزایش سرمایه خود در سال 2011 هیچ درآمدی کسب نکرده است و کسری ایالات متحده را متحمل شده است. 29,023,934 دلار. در این بیانیه همچنین آمده است: "توانایی شرکت برای ادامه فعالیت به کسب منابع مالی لازم برای تکمیل فعالیت های مجوز، طراحی مهندسی، ساخت و قرار دادن اموال معدنی در تولید تجاری بستگی دارد."
4. فوران ماینینگ (TSX:FOM)
افزایش سالانه: 37.79 درصد; ارزش بازار: 1.16 میلیارد دلار کانادا؛ قیمت فعلی سهم: 4.12 دلار کانادا
فوران ماینینگ یک شرکت اکتشاف و توسعه با تمرکز بر مس، روی، نقره و طلا است. دارای هشت ملک در 140000 هکتار در ناحیه دریاچه هانسون است که در غرب کریتون، ساسکاچوان واقع شده است. پروژه اصلی آن، خلیج مک‌لونا، ذخایر غنی از مواد معدنی و بخشی از کمربند گرین استون فلین فلون است.
نتایج اولیه حفاری اعلام شده در 16 فوریه از هدف تسلا در خلیج مک‌لونا مثبت بود، با فاصله برجسته 10.1 متری به ترتیب 3.1 درصد مس، 3 درصد روی، 32 گرم در تن نقره و 0.25 گرم در تن طلا. برنامه زمستان 2022 این شرکت شش حفره را در یک منطقه 300 متر در 300 متر آزمایش کرد.
فوران در طول سال به حفاری در هدف تسلا خود ادامه داده است. نتایج منتشر شده در 5 اکتبر منطقه هدف را تا 750 متر گسترش داد و سنجش ها حاکی از کانی سازی قابل توجه روی، مس و فلزات گرانبها بود. فوران همچنین یک منطقه معدنی به نام منطقه پل را شناسایی کرد که کانسار اصلی خلیج مک ایلونا را به تسلا متصل می کند. به گفته این شرکت، منطقه جدید نشان دهنده منطقه قابل توجهی برای رشد است.
فوران تا پایان سه ماهه چهارم به توسعه این نتایج ادامه داد و در 14 دسامبر یک توسعه قابل توجه دیگر با گسترش 200 متری هدف تسلا را اعلام کرد. این شرکت اعلام کرد که قصد دارد بزرگترین برنامه اکتشاف زمستانی تاریخ خود را در سال 2024 با هفت دکل و حفاری تا 22000 متر انجام دهد.
علاوه بر اکتشاف در پروژه خلیج مک‌لونا، فوران در سال 2023 تأمین مالی قابل توجهی را با 100 میلیون دلار کانادا به صورت خصوصی در 27 مارس بسته شد و 67 میلیون دلار کانادا برای تأمین مالی تجهیزات در 7 سپتامبر تنظیم شد. اخیراً، این شرکت 200 دلار کانادا را تضمین کرده است. میلیون دلار بودجه زمانی که یک مکان خصوصی که قبلا اعلام شده بود در 12 دسامبر بسته شد. این بودجه برای توسعه پروژه های فوران در ساسکاچوان استفاده خواهد شد.
سهام فوران در 31 اکتبر به 4.39 دلار کانادا به بالاترین حد خود در سال گذشته رسید.
5. مواد معدنی سلسله شمالی (TSX:NDM)
افزایش سالانه: 32.79 درصد; ارزش بازار: 209.32 میلیون دلار کانادا؛ قیمت فعلی سهم: 0.405 دلار کانادا
Northern Dynasty Minerals یک شرکت اکتشاف و توسعه است که بر روی پروژه Pebble متمرکز شده است، یک پروژه مس-مولیبدن-طلا-نقره واقع در 200 مایلی جنوب غربی آنکوریج در منطقه خلیج بریستول آلاسکا.
سلسله شمالی این سایت را به عنوان "یکی از بزرگترین انبارهای ثروت معدنی کشف شده تا کنون" توصیف می کند. این پروژه منابع 6.5 میلیارد تن مس و منابع استنباط شده 4.5 میلیارد تن را اندازه گیری و نشان داده است. برای طلا، آن حاوی 53.82 میلیون اونس اندازه گیری و نشان داده شده و 28.1 میلیون اونس استنباط شده است و منابع نقره برای این سایت 249.3 میلیون اونس اندازه گیری شده و با 121.7 میلیون اونس استنباط شده نشان داده شده است. در نهایت، Pebble دارای منابع مولیبدن 1.26 میلیون تن در رده اندازه گیری و نشان داده شده با 821000 تن اضافی استنباط شده است.
این پروژه در سال 2020 در مرحله صدور مجوز به دنبال وتوی آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده که پیشنهاد می کرد معدن پیشنهادی به حوزه آبخیز خلیج بریستول آسیب می رساند متوقف شد. سهام این شرکت پس از اعلامیه سلسله شمالی در 26 ژوئیه مبنی بر اینکه آلاسکا برای لغو حق وتو به دادگاه عالی ایالات متحده استیناف کرده است، افزایش یافت.
این پرونده هنوز به دادگاه راه نیافتاده است، و Northern Dynasty در 27 سپتامبر گزارش داد که دولت فدرال درخواست تمدید تا نوامبر برای ارسال خلاصه خود به دادگاه کرده است. قرار است دادگاه تا پایان سال در مورد رسیدگی به این پرونده تصمیم گیری کند. از 18 دسامبر، هنوز این کار را انجام نداده بود.
سهم Northern Dynasty در 17 سپتامبر و 16 نوامبر به 0.54 دلار کانادا به بالاترین حد خود در سال گذشته رسید.
سوالات متداول برای سرمایه گذاری در مس
آیا مس سرمایه گذاری خوبی در سال 2024 است؟
قیمت مس در طول سال 2023 روند نزولی داشت. اگرچه بسیاری از کارشناسان بر اساس نگرانی‌های عرضه و نقش فزاینده آن در انتقال انرژی، چشم‌انداز بلندمدت مثبتی برای فلز قرمز دارند، نگرانی‌های رکود اقتصادی در کشورهای سراسر جهان باعث ایجاد باد مخالف کوتاه‌مدت برای مس می‌شود. که به شدت در صنعت استفاده می شود.
سرمایه گذارانی که به مس علاقه دارند باید دقت لازم را انجام دهند، زیرا نوسانات و غیرقابل پیش بینی بودن بازارها و اقتصادها در حال حاضر به این معنی است که هیچ چیز تضمین شده نیست.
مس در چه مواردی استفاده می شود؟
مس در بسیاری از صنایع از ساخت و ساز گرفته تا الکترونیک و تجهیزات پزشکی استفاده می شود. در واقع، در سال 2020، 32 درصد مس در سطح جهان در ساخت تجهیزات و 28 درصد در ساخت و ساز ساختمان استفاده شده است.
دو بخش دیگر در حال رشد برای مس، صنایع رو به رشد وسایل نقلیه الکتریکی و انرژی سبز هستند. وسایل نقلیه الکتریکی به مقدار قابل توجهی از فلز قرمز در هر وسیله نقلیه نیاز دارند.
چگونه در مس سرمایه گذاری کنیم؟
سرمایه گذاران می توانند از طرق مختلف در معرض مس قرار گیرند. نگهداری مس فیزیکی امکان پذیر است، اما برای نگهداری هر مقدار قابل توجهی از فلز، به مقدار زیادی انبار نیاز است.
برای سرمایه گذارانی که به دنبال سرمایه گذاری در فلز بدون نگهداری فیزیکی هستند، چند گزینه وجود دارد. سهام مس مانند سهام TSX، TSXV و ASX ارزش دیدن دارند. علاوه بر این، صندوق‌های قابل معامله در بورس مس و گزینه‌های مس و بازارهای آتی در بورس فلزات لندن وجود دارند.
چگونه در ETF مس سرمایه گذاری کنیم؟
صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) می‌توانند راه خوبی برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری باشند و می‌توانند گزینه پایدارتری در مقایسه با مس جداگانه باشند.
ماینرها یا کاشفان گزینه های متعددی در بازار موجود است، و معمولاً می توان آنها را به همان روشی که می توان سهام را از طریق یک کارگزار یا پلت فرم معاملاتی خریداری کرد، خریداری کرد.
در می 2022، هورایزنز اولین ETF سهام مس در کانادا را راه اندازی کرد، شاخص تولیدکنندگان مس Horizons ETF (TSX:COPP)، که صرفاً بر روی شرکت های استخراج کننده مس با بازی خالص و متنوع متمرکز است.
دو ETF در صرافی ARCA ایالات متحده نیز موجود است. Global X Copper Miners ETF (ARCA: COPX) شاخص Solactive Global Copper Miners را ردیابی می کند که شامل معدنچیان مس و همچنین کاشفان و توسعه دهندگان مس می شود. گزینه دیگر صندوق شاخص مس ایالات متحده (ARCA:CPER) است که با ردیابی بازده کل شاخص مس SummerHaven (INDEXNYSEGIS:SCITR) به سرمایه گذاران در معرض قراردادهای آتی مس قرار می گیرد.
قیمت مس چقدر است؟
قیمت مس به دو صورت پیگیری می شود: مس COMEX و مس بورس فلزات لندن (LME). COMEX و LME هر دو گزینه و مبادلات آتی فلزات هستند، که دفتر مرکزی اولی در نیویورک و دومی در
لندن. مس COMEX با پوند قیمت گذاری می شود، در حالی که مس LME به ازای هر MT قیمت گذاری می شود.
مس از کجا استخراج می شود و چگونه فرآوری می شود؟
مس در سراسر جهان استخراج می شود و تولید قابل توجهی در تمام قاره ها به جز قطب جنوب یافت می شود. شیلی با تولید 5.2 میلیون تن فلز در سال 2022 بزرگترین تولید کننده این فلز بود. کشورهای پرو و جمهوری دموکراتیک کنگو با 2.2 میلیون تن، چین با 1.9 میلیون تن و ایالات متحده با 1.3 میلیون تن در رتبه های بعدی قرار دارند.
هنگامی که مس استخراج می شود، سنگ معدن مراحل متعددی را طی می کند تا به وضعیت آماده بازار برسد. ابتدا، سنگ معدن را آسیاب می کنند تا سنگ را از مس تقریباً جدا کند، زیرا مس معمولاً تنها 1 درصد از سنگ استخراج شده را تشکیل می دهد.
سپس مس حاصله با آب و معرف های شیمیایی دوغاب می شود و پس از آن از هوا برای شناور کردن مس به بالای مخلوط استفاده می شود. پس از جدا شدن مس از این، معمولاً 24 تا 40 درصد خلوص است.
در نهایت، مس در یک کارخانه یا کارخانه ذوب با استفاده از یکی از دو روش پیرومتالورژی و هیدرومتالورژی تصفیه می شود. پیرومتالورژی برای سنگ معدن مسی که غنی از سولفید است استفاده می شود، در حالی که هیدرومتالورژی زمانی استفاده می شود که سنگ معدن غنی از اکسید باشد. راهنمای شبکه خبری سرمایه گذاری در مورد پالایش مس به جزئیات بیشتری در مورد نحوه عملکرد این فرآیندها می پردازد. پس از تکمیل این فرآیندها، مس تا 99.99 درصد خلوص غلیظ می شود.
5 سهام برتر مس در TSXV در سال 2023
کدام سهام مس در سال جاری بیشترین سود را در TSXV داشته است؟ در اینجا پنج بازیگر برتر هستند.
مس در سال 2023 شاهد فراز و نشیب هایی بود، اما با نزدیک شدن به پایان سال، نزدیک به همان جایی که شروع شده بود به پایان می رسد.
عوامل عرضه و تقاضا مس را در طول دوره به عقب و جلو کشاند. در حالی که کاهش تقاضا از سوی بازار املاک و مستغلات چین باعث کاهش افزایش قیمت شده است، بسته شدن معدن کبر پاناما شرکت First Quantum Minerals (TSX:FM, OTC Pink:FQVLF) حدود 1 درصد از تولید جهانی مس را از حالت آنلاین خارج کرده است و ممکن است کمک کند کسری رو به جلو
با این شرایط، کدام سهام مس فهرست شده در فهرست TSXV در سال 2023 بهترین عملکرد را داشته است؟ پنج برنده برتر در زیر فهرست شده اند. داده‌های این مقاله در 14 دسامبر 2023 با استفاده از نمایشگر سهام TradingView جمع‌آوری شد و همه شرکت‌ها در آن زمان ارزش بازار بیش از 10 میلیون دلار کانادا داشتند. برای دیدن آنچه که قیمت سهام آنها را تغییر داده است، ادامه دهید.
1. منابع Minsud (TSXV:MSR)
افزایش سالانه: 211.54 درصد; ارزش بازار: 132.91 میلیون دلار کانادا؛ قیمت فعلی سهم: 0.81 دلار کانادا
Minsud Resources یک شرکت اکتشافی است که بر روی عملیات در آرژانتین متمرکز شده است. پروژه اولیه آن، دره چیتا، در سان خوان واقع شده است و 19883 هکتار وسعت دارد. میزبان کانی سازی مس-مولیبدن-نقره-طلا پورفیری گسترده است و شامل سه ویژگی اصلی است: دره چیتا، برچاس واکاس و امتیازات معدنی Minas de Pinto.
پس از اینکه شرکت اعلام کرد که South32 (ASX:S32، OTC Pink:SHTLF) به عنوان بخشی از یک توافقنامه درآمدی در سال 2019، به قصد خود برای خرج کردن 9.1 دلار کانادا اطلاع داده است، سهام Minsud در سه ماهه اول سال شاهد رشد اندکی بودند. میلیون در چهارمین سال اکتشاف برای پیشبرد پروژه دره چیتا.
در 21 مارس، Minsud اعلام کرد که نتایج سنجش از حفاری فاز 4 در هدف Chinchillones دره چیتا، کانی‌سازی بیشتری را در این سایت نسبت به آنچه قبلاً پیش‌بینی می‌شد، نشان داد. آنها وجود دومین پورفیری تونالیتی را با سنجش برجسته 0.94 درصد مس، 0.38 گرم بر تن متریک (g/t) طلا و 5.56 گرم بر تن نقره در طول 86 متر تأیید کردند.
این شرکت با اعلام نتایج مثبت مشابه از برنامه حفاری خود در دره چیتا، در سه ماهه دوم و سوم شاهد سودهای بیشتری بود. در 8 مه، Minsud بازدهی با عیار بالا، از جمله بهترین سوراخ حفاری تا به امروز، که شامل فاصله 1.35 درصد مس در 166.3 متر بود، گزارش کرد. حفاری فاز 4 کانی سازی گسترده تری را نشان داد و به مینسود اجازه داد تا منطقه هدف خود را به 2 کیلومتر در 2 کیلومتر گسترش دهد.
Minsud در 1 آگوست گزارش داد که نتایج مانور در دره چیتا بیشتر از گسترش منطقه هدف چینچیلونز شناسایی شده در 8 مه پشتیبانی می کند و به گفته این شرکت یک کشف مهم است. مین‌سود در این گزارش می‌گوید: «نتایج این حفره حفاری بسیار قابل‌توجه است، زیرا یک فاصله 670 متری پیوسته از داسیت‌ها و اجسام برش هیدروترمال چند فلزی با عیار بالا (Cu-Ag-Au-Pb-Mo) را قطع کرده است.» در یک به روز رسانی در 20 نوامبر، این شرکت از تکمیل 52 سوراخ حفاری بیش از 38991 متر به عنوان بخشی از فاز 4 برنامه حفاری در دره چیتا خبر داد.
در جدیدترین به روز رسانی خود در 27 نوامبر، Minsud اعلام کرد که شرکت تابعه آن Minsud Argentina از گزینه نقدی خود با توجه به حق درآمد South32 برای به دست آوردن 50.1 درصد سهام در پروژه Chita Valley استفاده کرده است. انتظار می رود این خرید در فوریه 2024 تکمیل شود.
2. Aston Bay Holdings (TSXV:BAY)
سود سالیانه: 200 درصد؛ ارزش بازار: 10.71 میلیون دلار کانادا؛ قیمت فعلی سهم: 0.06 دلار کانادا
Aston Bay Holdings یک شرکت اکتشافی با دارایی در ایالات متحده و کانادا است. دارایی شاخص آن پروژه مس طوفان در جزیره سامرست، نوناووت است. Storm در حال حاضر توسط American West Metals (ASX:AW1، OTC Pink:AWMLF) از طریق یک توافقنامه درآمدی در ماه می 2021 در حال توسعه است که به امریکن وست 80 درصد سود در املاک آستون بی در نوناووت می دهد که شامل Storm و همچنین پروژه سیل روی.
سهام آستون بای از 0.04 دلار کانادا در 1 آگوست به 0.305 دلار کانادا در 14 آگوست به بالاترین حد خود در سال گذشته رسید و پس از انتشار اخبار 2 اوت در مورد کشف بزرگ مس در استورم. این شرکت گفت که فواصل ضخیمی از سولفیدهای مس را قطع کرده است که شباهت هایی را با سیستم های اصلی میزبان رسوب، از جمله کمربندهای مس کالاهاری و آفریقای مرکزی نشان می دهد.
این خبر با انتشار نتایج با کیفیت بیشتری از طوفان در 17 آگوست، 5 سپتامبر و 26 سپتامبر دنبال شد. حفاری در سایت مقادیری تا 2.7 درصد مس را در حفره هایی با فاصله بین 600 متر و 2 کیلومتر نشان داد. همچنین پتانسیل اکتشاف در مقیاس بزرگ را با بیش از 14 کیلومتر حمله احتمالی که توسط حفاری آزمایش نشده بود، برجسته کرد. گذشته از آن، اکتشاف باعث کشف یک منطقه مسی جدید به نام لایتنینگ ریج شد. قیمت سهام این شرکت در سپتامبر شروع به کاهش کرد و در 26 سپتامبر به 0.08 دلار کانادا کاهش یافت.
آخرین خبر از این سایت در 27 نوامبر منتشر شد، زمانی که آستون بی یک کشف قابل توجه در چشم انداز تمپست، واقع در 40 کیلومتری جنوب استورم، با درجه بندی نمونه های برداشتی تا 38.2 درصد مس و 30.8 درصد روی گزارش داد. این شرکت گفت که نتایج پتانسیل منطقه‌ای در مقیاس بزرگ در منطقه پروژه را برجسته می‌کند.
3. Camino Minerals (TSXV:COR)
سود سالیانه: 150 درصد؛ ارزش بازار: 12.13 میلیون دلار کانادا؛ قیمت فعلی سهم: 0.075 دلار کانادا
Camino Minerals یک شرکت اکتشاف و توسعه مس با دارایی های واقع در پرو است. دارایی شاخص آن پروژه Los Chapitos است که 22500 هکتار را پوشش می دهد و میزبان یک ذخایر مس اکسید آهن (IOCG) است.
سهام Camino در اوایل سال پس از انتشار اخباری در تاریخ 1 فوریه مبنی بر امضای قرارداد سودآوری با شرکت معدنی Nittetsu ژاپن (TSE:1515) شروع به افزایش کرد. تحت این سرمایه گذاری، Nittetsu می تواند 35 درصد از سهام Los Chapitos را برای سرمایه گذاری 10 میلیون دلار کانادا در این پروژه در یک دوره سه ساله به دست آورد. این قرارداد به Camino اجازه می دهد تا از تجربه Nittetsu در استخراج ذخایر مشابه IOCG در معدن مس Atacama Kozan در شیلی استفاده کند.
انتشار یک هفته بعد با اعلامیه 8 فوریه که Camino یک هدف مته جدید را در 2.2 کیلومتری منطقه اصلی مس آدریانا لوس چاپیتوس شناسایی کرده است، دنبال شد. نمونه‌های کانال قبلی از ناحیه تازه شناسایی شده دیانا شامل نتایج 1.05 درصد مس و 14 قسمت در میلیون نقره در طول 56 متر است. این شرکت همچنین برای افزایش 6012 هکتاری مساحت اکتشاف، درخواست توسعه مجوز حفاری کرد. بعداً در 20 ژوئن اعطا شد.
این خبر باعث شد که قیمت سهام Camino به طور قابل توجهی افزایش یابد و حرکت در سه ماهه دوم ادامه یافت. قیمت سهام این شرکت تا 7 فوریه 0.045 دلار کانادا بود و در 17 آوریل به 0.12 دلار کانادا رسید.
اخیراً، Camino در 24 اکتبر گزارش داد که نقشه برداری هوایی از Los Chapitos سیستم گسل عمیق La Estancia را شناسایی کرده است که 12 کیلومتر امتداد دارد. این گزارش خاطرنشان کرد که سیستم‌های گسلی مشابهی در سایر نهشته‌های IOCG در امتداد سواحل شیلی مشاهده شده‌اند، با نهشته‌های قابل توجهی که در شعاع 5 کیلومتری ناحیه انتشار یک گسل ضخیم قرار دارند.
Camino در 8 نوامبر، زمانی که اعلام کرد که Rio Tinto (LSE:RIO, ASX:RIO, NYSE:RIO) ادعاهای مس در مجاورت پروژه Los Chapitos را به اشتراک گذاشته است، تقویت شد. جی چملوسکاس، رئیس Camino گفت: "یک شرکت بزرگ مس مانند ریوتینتو که وارد منطقه Los Chapitos می شود، یکی دیگر از شاخص های قوی است که Camino's
تحقیقات و اکتشافات زمین شناسی.» کامینو همچنین اعلام کرد که موقعیت زمین خود را در این سایت 1000 هکتار افزایش داده است.
نمایه شرکت
4. مواد معدنی NGEx (TSXV:NGEX)
افزایش سالانه: 129.77 درصد; ارزش بازار: 1.28 میلیون دلار کانادا؛ قیمت فعلی سهم:7.10 دلار کانادا
NGEx Minerals که بخشی از گروه Lundin است، یک شرکت اکتشاف مس و طلا است که بر توسعه پروژه های خود در آرژانتین و شیلی متمرکز است. تمرکز اصلی NGEx پروژه‌های Los Helados و Lunahuasi (پترو کلیفس سابق) است که هر دو در منطقه مس-طلای ویکونا در مرز آرژانتین و شیلی واقع شده‌اند.
نتایج ارزیابی قوی در ماه آوریل از داخل منطقه ویکونا، نکات برجسته نیمه اول سال برای NGEx بود که باعث شد قیمت سهام شرکت از 4.40 دلار کانادا به 6.83 دلار کانادا در آن ماه افزایش یابد.
اولین مورد از این نتایج در 4 آوریل به دست آمد، زمانی که NGEx کشف منطقه جدیدی از کانی سازی مس، طلا و نقره با عیار بالا را در جایی که آن زمان صخره های پوترو نامیده می شد، گزارش کرد. حفاری در این منطقه، تقاطع‌هایی را به‌دست آورد که بالاترین میزان تا به حال در سایت را داشتند: 7.52 درصد معادل مس بیش از 60 متر، از جمله 18 درصد معادل مس بیش از 10 متر. این منطقه چهارمین ذخایر عمده در ناحیه ویکونا است که توسط شرکت های گروه Lundin کنترل می شود.
NGEx در 11 اوت گزارش داد که یک قرارداد خصوصی بدون واسطه به ارزش 85.7 میلیون دلار کانادا را بسته است. این شرکت قصد دارد از این پول برای تأمین مالی بیشتر برنامه های اکتشافی خود در شیلی و آرژانتین استفاده کند. این شرکت برنامه تمرینی افتتاحیه خود را در لوناهواسی در 17 اکتبر آغاز کرد. این شرکت در 14 نوامبر خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه تیم اکتشاف ناحیه ویکونا جایزه Thayer Lindsley را برای بهترین کشف جهانی از انجمن جستجوگران و توسعه دهندگان کانادا دریافت خواهد کرد.
آخرین اخبار از این شرکت در 5 دسامبر منتشر شد، زمانی که تخمین به روز شده منابع معدنی لوس هلادوس را منتشر کرد، گزارش ها منابع 12.1 میلیون تن مس، 13.8 میلیون اونس طلا و 147.7 میلیون اونس نقره را نشان دادند. سهام NGEx در 21 دسامبر به بالاترین حد خود در سال گذشته 7.67 دلار کانادا رسید.
5. منابع Spruce Ridge (TSXV:SHL)
سود سالیانه: 100 درصد؛ ارزش بازار: 14.42 میلیون دلار کانادا؛ قیمت فعلی سهم: 0.08 دلار کانادا
Spruce Ridge Resources یک شرکت جوان اکتشاف مواد معدنی است که روی چندین پروژه در آمریکای شمالی کار می کند. دارایی شاخص آن پروژه مس سوخته بزرگ است که از چهار منطقه اصلی تشکیل شده است: منطقه مس سوخته بزرگ، منطقه مس-طلای حوض جنوبی A، منطقه طلای حوض جنوبی B و منطقه مسی انتهای منطقه.
Spruce Ridge در سپتامبر 2022 توسط کمیسیون اوراق بهادار انتاریو به دلیل تاخیر در ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده، گواهی‌های مدیر عامل و مدیر مالی و بحث و تحلیل مدیریت برای سال منتهی به 30 آوریل 2022، دستور توقف تجارت صادر کرد. در آن زمان، شرکت گفت که این تاخیر به دلیل تغییرات مدیریتی است که نزدیک به مهلت ثبت نام در 29 اوت 2022 رخ داده است. اسپراس ریج در تاریخ 2 مارس 2023 ثبت صورت های مالی خود را برای سال 2022 تکمیل کرد. بیانیه دیگری از شرکت در 4 اوت نشان داد که علاوه بر صورت سالانه، صورت‌های مالی را برای دوره‌های سه ماهه منتهی به 31 ژوئیه 2022، 31 اکتبر 2022 و 31 ژانویه 2023 نیز ارائه کرد. معاملات برای Spruce Ridge در 10 اوت از سر گرفته شد و شرکت در آن روز افتتاح شد. 0.50 دلار کانادا
پس از انتشار اخباری در 17 آگوست مبنی بر امضای تعهدنامه الزام آور شرکت با بنتون ریسورس، سهام اسپراس ریج به سرعت رشد کرد.
(TSXV:BEX، OTC Pink:BNTRF). بر اساس این قرارداد، بنتون می تواند 70 درصد از سهام اموال بزرگ سوخته اسپراس را به دست آورد. بنتون نتایج اولیه حفاری این پروژه را در 7 نوامبر اعلام کرد و از تقاطع برجسته 8.31 درصدی مس در عمق 13 متری در عمق 162 متری خبر داد.
در 16 نوامبر، Spruce Ridge قرارداد خرید سهام با RAB Capital Holdings برای خرید RFN Holdings و 80 درصد سهام آن در Homeland Nickel منعقد کرد. Homeland دارای مجموعه ای از ادعاهای تاریخی در اورگان است که شامل املاک Red Flat و Cleopatra است. اسپراس گفت که این خرید به آن اجازه می دهد تا با خواصی که حاوی منابع قابل توجهی از نیکل و پتانسیل توسعه هستند، وارد بازار مواد معدنی حیاتی ایالات متحده شود.
Spruce Ridge پس از مجمع عمومی سالانه 30 نوامبر خود که در آن شرکت اعلام کرد سهامداران به قطعنامه ویژه ای که تغییر نام را تایید می کند رای منفی داده اند، به بالاترین سطح سالانه 0.095 دلار کانادا صعود کرد. بر اساس اطلاعیه ای که در 20 اکتبر منتشر شد، تغییر نام به "Homeland Nickel Corporation" یا هر نام دیگری که هیئت مدیره بنا به صلاحدید خود صلاح می داند، خواهد بود.

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: چهارشنبه 23 اسفند 1402 - 10:06
  • نویسنده: متال آنلاین
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 1901
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید