Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
توانمندی داخلی و توسعه شرکت‌مس

توانمندی داخلی و توسعه شرکت‌مس

صنایع مس از بخش‌های گسترده حوزه صنعت و معدن در کشور ما محسوب می‌شود. به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، کارهای خوبی در راستای توسعه هرچه‌بیشتر این بخش در کشور انجام شده و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز دست فعالان این صنعت را بازتر کرده است.

احمد مرادعلیزاده معتقد است با اینکه ممانعتی وجود ندارد، اما هنوز ورود به بازارهای جهانی برای این بخش عملاً ممکن نیست. رفع تحریم و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دو عاملی است که در سال‌های اخیر توانسته است به رشد و توسعه صنایع مس کمک شایانی کند.

سیاست‌های ابلاغی رهبری درباره اقتصاد مقاومتی چه ارتباطی با شرکت مس و فعالیت‌های این حوزه دارد؟

همین‌طور که از نام و تعریف اقتصاد مقاومتی برمی‌آید، با اجرای این سیاست، اقتصاد کشور در برابر حوادث مختلف اعم از داخلی و خارجی مقاوم می‌شود. شرکت‌هایی که در دوران تحریم و پس از رکود سال ٢٠١١ توانسته‌اند براساس منویات مقام معظم رهبری خود را توانمند و در مقابل تمام حوادث مقاوم کنند، در این بخش، مهم تلقی می‌شوند. در شرکت مس نیز این اتفاق در چند بخش رخ داد. در این مدت شرکت هرروز بهتر از قبل در حوزه تولید، توسعه یافت و امروز بخش اعظمی از قطعات و تجهیزات در شرکت مس در سطح ایران تولید می‌شود. تولید شرکت مس و محصولات این شرکت به اعتبار توانمندی داخلی است و این مسئله در همه‌جای کشور اعم از کرمان، اصفهان، تبریز، تهران و سایر نقاط وجود دارد.

در بُعد توسعه، بخش عظیمی از کارهایی که در شرکت انجام می‌شود، پاسخ‌گوی توسعه آینده کشور خواهد بود و امروز در شرکت‌های مهندسی توانمندی‌ای ایجاد شده است که بتوانند پابه‌پای خارجی‌ها کارهای مهندسی را انجام ‌دهند. البته در یکی، دو موضوع به دلیل شرایط خاص کشور مشکلات بیشتری داشتیم. خصوصاً در بعد اکتشافات و استفاده از دانش و تکنولوژی‌های نوین به دلیل تحریم عقب افتاده بودیم. خوشبختانه بعد از برجام با استفاده از شرکت‌های توانمند خارجی توانستیم توسعه بیشتری ایجاد کنیم تا ضمن انتقال دانش فنی، هم‌زمان اکتشافاتی در سطح کشور اتفاق بیفتد تا بتوانیم به ذخایرمان در آینده اضافه کنیم.

یک کار بسیار شایسته و کم‌نظیر هم در استان کرمان به ابتکار استاندار انجام شد تا از بستر اقتصاد مقاومتی در جهت توسعه استان استفاده بهتری شود. کرمان را به هشت منطقه تقسیم کردند و شرکت‌های توانمند یا سازمان‌های بزرگی را که در مناطق مختلف یا در شهرستان‌های مختلف فعال بودند، به عنوان «معین» آن منطقه انتخاب کردند. شرکت مس به عنوان «معین» شهرستان‌های رفسنجان، انار و شهر بابک انتخاب شد و توانستیم برنامه بلندمدتی طراحی کنیم تا توانمندسازی را در منطقه افزایش دهیم و از پتانسیل‌های معدنی استفاده شود و مردم هم بتوانند متقابلاً از پتانسیل شرکت مس در جهت رشد و توسعه استفاده کنند.

به عبارتی مسئولیت اجتماعی خود را به این سه شهر منتقل کردید؟

ما در بستر اقتصاد مقاومتی، مسئولیت اجتماعی را بازتعریف کردیم. نه‌تنها این سه شهرستان در استان کرمان بلکه با طرح موضوع در هیئت‌مدیره، مطالعات مربوط به آمایش سرزمینی در سه شهرستان «ورزقان»، «اهر» و «هریس» در استان آذربایجان شرقی نیز انجام شد. این مطالعات به وسیله یک مشاور مطلع به مسائل بومی منطقه برای کمک به توسعه مناطق جوار معدن سونگون انجام شد.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید