Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
لحیم آلومینیوم

لحیم آلومینیوم

لحیم آلومینیوم به طور کلی کار سختی نیست اما لحیم بعضی از آلیاژهایش نیاز به یک متخصص حرفه‌ای دارد. 

1) شناسایی آلیاژ آلومینیوم

تا حد امکان آلیاژ آلومینیومی که قصد لحیم آن را دارید شناسایی کنید. لحیم آلومینیوم کار آسانی نیست و معمولا کالاهای آلومینیومی آلیاژهای آلومینیوم هستند.

لحیم یک سری از آلیاژهای آلومینیوم نیازمند تخصص و متخصص حرفه‌ایست.

روی بسته آلیاژ آلومینیومی که خریداری می‌کنید حرف یا عددی باید درج شده باشد، به آن توجه کنید چرا که حاوی الزامات خاصی است. اگر روی بسته‌ای که خریداری می‌کنید الزاماتی نباشد کارتان سخت می‌شود چرا که در حین انجام لحیم ممکن است اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی رخ دهد.

2) مشخص کردن حرارت

برای لحیم آلومینیوم حرارت را بر روی درجه پایین تنظیم کنید چراکه آلومینیوم در 1220 درجه فارنهایت برابر با 660 درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. معمولا آلیاژی که برای این منظور استفاده می‌شود ترکیبی از آلومینیوم، سیلیکون و یا روی است. توجه داشته باشید که برچسب روی بسته را حتما مشاهده کنید که نوع آلیاژ چیست، مثلا آلومینیوم – آلومینیوم است یا آلومینیوم – مس.

به لحاظ فنی فلزات پرکننده‌ای که در دمای بیش از 840 درجه فارنهایت یا 450 درجه سانتیگراد ذوب می‌شوند بجای لحیم‌، جوش می‌دهند. جوش اتصال محکمی ایجاد می‌کند اما وقتی ما قصد لحیم کردن چیزی را داریم یعنی نیازمند اتصال ظریف و حساس‌تری هستیم به همین دلیل به حرارت توجه کنید.

توجه: از لحیمی که احتمال می‌دهید حاوی سرب است به هیچ عنوان استفاده نکنید.

3) انتخاب شار

شار باید متناسب با لحیم شما باشد یعنی باید مخصوص آلومینیوم و یا ترکیب فلزاتی باشد که در طرح و برنامه شما وجود دارند. درجه حرارت توصیه شده برای شار انتخابی باید شبیه نقطه ذوب لحیم شما باشد.

4) انتخاب منبع حرارت

باید یک هویه مناسب تهیه کنید. حرارتی که این هویه ارائه می‌دهد باید متناسب با آلیاژ و کار شما باشد.

5) متریال‌های مورد نیاز دیگر

علاوه بر موارد فوق شما به یک گیره و یک محلول تمیزکننده نیاز دارید. این گیره برای نگهداری قطعاتی است که می‌خواهید لحیمشان کنید و محلول برای پاک کردن اکسیدهای بعد از لحیم کاری است. برخی از رزین‌ها هم باید با استون پاک شوند.

6) محل کار

فضایی را انتخاب کنید که تهویه مناسب هوا در آن وجود دارد. از ماسک استفاده کنید و عینک محافظ بزنید. یک کپسول آتش‌نشانی را در نزدیکی محل کار قرار دهید و فقط بر روی سطوح غیر قابل اشتعال کار کنید.

7) پاکسازی سطح آلومینیوم

آلومینیوم به محض تماس با هوا به اکسید آلومینیوم تبدیل می‌شود و این لایه اکسید نمی‌گذارد که لحیم انجام شود. پس بنابراین قبل انجام عملیات لحیم با یک برس فولادی و محکم سطح آلومینیوم را به خوبی پاکسازی کنید. بعد از پاکسازی سریعا عملیات‌های مربوط به شار و لحیم را انجام دهید تا از اکسید شدن مجدد آلومینیوم جلوگیری کنید. آلومینیومی که فرسوده شده و اکسیداسیون زیادی دارد نیاز به سنباده، ایزوپروپیل، الکل و یا استون دارد تا سطحش کاملا تمیز شود.

 

8) جای‌گذاری فلزات در گیره

فلزاتی را که می‌خواهید لحیم کنید در گیره قرار دهید، چه یک قطعه چه دو قطعه. اگر دو قطعه فلز برای لحیم دادن دارید در جایگاه‌هایی قرارشان دهید که بتوانید ناحیه مورد نظرتان را لحیم کنید. یک شکاف کوچک نیز باید بین دو قطعه وجود داشته باشد تا لحیم در بین آنها جاری شود. به این نکته هم توجه کنید که اندازه این شکاف باید یک میلیمتر یا کمتر باشد.

9) اعمال شار

بالافاصله بعد از تمیزکردن فلز و قرارگیری فلز در گیره، شار را بر روی قسمتی که قصد لحیم آن را دارید اعمال کنید. این کار از تشکیل اکسید در طول عملیات لحیم جلوگیری می‌کند.

10) اعمال حرارت

در این مرحله باید هویه را گرم کنید و بر روی قسمت مورد نظر حرارت اعمال کنید. هویه را آرام و مداوم در محل مورد نظر حرکت دهید. اگر شار سیاه شد، اجازه دهید تا آن ناحیه خنک شود و آنجا را تمیز کنید و سپس دوباره عملیات را آغاز کنید.

11) اعمال لحیم

زمانیکه درجه حرارت مناسبی وجود داشته باشه، شار به جوش می‌آید،حباب می‌شود و به رنگ قهوه‌ای روشن درمی‌آید. سیم لحیم را به همراه هویه در امتداد محل مورد نظر بکشید. حرکت مداوم و آهسته باشد.

برای اینکه لحیم‌ خوبی داشته باشید حتما قبل از انجام عملیات اصلی، تمرین داشته باشید. 

نکته: اگر لحیم به آلومینیوم پیوند نخورد احتمال دارد که اکسید شده باشد. در صورت بروز این اتفاق محل را تمیز و دوباره شروع کنید. نکته‌ای دیگر که در مورد عدم پیوند وجود دارد، نوع آلیاژ انتخابی شما است، که این امر را هم باید بررسی کنید.

12) حذف شار و اکسید اضافی

پس از اتمام عملیات لحیم و سرد شدن قطعه می‌توانید شار و اکسید اضافی را از روی قطعه تمیز کنید.

اگر از شاری استفاده می‌کنید که مبتنی بر آب است برای شستشو و پاک‌سازی مواد از آب استفاده کنید.

اگر از شار مبتنی بر رزین استفاده می‌کنید از استون برای پاک‌سازی استفاده کنید.

و در نهایت برای پاک کردن اکسیدها قطعه را در محلول قرار دهید تا تمام اکسیدهایی که بخاطر حرارت بالا ایجاد شده‌اند تمیز شوند.