Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

لحیم آلومینیوم (بخش اول)

لحیم آلومینیوم (بخش اول)

لحیم آلومینیوم به طور کلی کار سختی نیست اما لحیم بعضی از آلیاژهایش نیاز به یک متخصص حرفه‌ای دارد. در این مقاله نحوه لحیم آلومینیوم را توضیح خواهیم داد.

1) شناسایی آلیاژ آلومینیوم

تا حد امکان آلیاژ آلومینیومی که قصد لحیم آن را دارید شناسایی کنید. لحیم آلومینیوم کار آسانی نیست و معمولا کالاهای آلومینیومی آلیاژهای آلومینیوم هستند.

لحیم یک سری از آلیاژهای آلومینیوم نیازمند تخصص و متخصص حرفه‌ایست.

روی بسته آلیاژ آلومینیومی که خریداری می‌کنید حرف یا عددی باید درج شده باشد، به آن توجه کنید چرا که حاوی الزامات خاصی است. اگر روی بسته‌ای که خریداری می‌کنید الزاماتی نباشد کارتان سخت می‌شود چرا که در حین انجام لحیم ممکن است اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی رخ دهد.

شناسایی آلیاژ آلومینیوم

2) مشخص کردن حرارت

برای لحیم آلومینیوم حرارت را بر روی درجه پایین تنظیم کنید چراکه آلومینیوم در 1220 درجه فارنهایت برابر با 660 درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. معمولا آلیاژی که برای این منظور استفاده می‌شود ترکیبی از آلومینیوم، سیلیکون و یا روی است. توجه داشته باشید که برچسب روی بسته را حتما مشاهده کنید که نوع آلیاژ چیست، مثلا آلومینیوم – آلومینیوم است یا آلومینیوم – مس.

به لحاظ فنی فلزات پرکننده‌ای که در دمای بیش از 840 درجه فارنهایت یا 450 درجه سانتیگراد ذوب می‌شوند بجای لحیم‌، جوش می‌دهند. جوش اتصال محکمی ایجاد می‌کند اما وقتی ما قصد لحیم کردن چیزی را داریم یعنی نیازمند اتصال ظریف و حساس‌تری هستیم به همین دلیل به حرارت توجه کنید.

توجه: از لحیمی که احتمال می‌دهید حاوی سرب است به هیچ عنوان استفاده نکنید.

مشخص کردن حرارت

3) انتخاب شار

شار باید متناسب با لحیم شما باشد یعنی باید مخصوص آلومینیوم و یا ترکیب فلزاتی باشد که در طرح و برنامه شما وجود دارند. درجه حرارت توصیه شده برای شار انتخابی باید شبیه نقطه ذوب لحیم شما باشد.

انتخاب شار

4) انتخاب منبع حرارت

باید یک هویه مناسب تهیه کنید. حرارتی که این هویه ارائه می‌دهد باید متناسب با آلیاژ و کار شما باشد.

منبع حرارت

5) متریال‌های مورد نیاز دیگر

علاوه بر موارد فوق شما به یک گیره و یک محلول تمیزکننده نیاز دارید. این گیره برای نگهداری قطعاتی است که می‌خواهید لحیمشان کنید و محلول برای پاک کردن اکسیدهای بعد از لحیم کاری است. برخی از رزین‌ها هم باید با استون پاک شوند.

گیره و محلول تمیزکننده

6) محل کار

فضایی را انتخاب کنید که تهویه مناسب هوا در آن وجود دارد. از ماسک استفاده کنید و عینک محافظ بزنید. یک کپسول آتش‌نشانی را در نزدیکی محل کار قرار دهید و فقط بر روی سطوح غیر قابل اشتعال کار کنید.

محل کار

برای خواندن ادامه مقاله کلیک کنید.

تالیف و ترجمه: پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است