Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
لحیم آلومینیوم(بخش دوم)

لحیم آلومینیوم(بخش دوم)

ادامه بحث مقاله لحیم آلومینیوم در بخش اول و توضیح فرآیندها و عملیات‌ها در مراحل بالاتر

7) پاکسازی سطح آلومینیوم

آلومینیوم به محض تماس با هوا به اکسید آلومینیوم تبدیل می‌شود و این لایه اکسید نمی‌گذارد که لحیم انجام شود. پس بنابراین قبل انجام عملیات لحیم با یک برس فولادی و محکم سطح آلومینیوم را به خوبی پاکسازی کنید. بعد از پاکسازی سریعا عملیات‌های مربوط به شار و لحیم را انجام دهید تا از اکسید شدن مجدد آلومینیوم جلوگیری کنید. آلومینیومی که فرسوده شده و اکسیداسیون زیادی دارد نیاز به سنباده، ایزوپروپیل، الکل و یا استون دارد تا سطحش کاملا تمیز شود.

پاکسازی سطح آلومینیوم

8) جای‌گذاری فلزات در گیره

فلزاتی را که می‌خواهید لحیم کنید در گیره قرار دهید، چه یک قطعه چه دو قطعه. اگر دو قطعه فلز برای لحیم دادن دارید در جایگاه‌هایی قرارشان دهید که بتوانید ناحیه مورد نظرتان را لحیم کنید. یک شکاف کوچک نیز باید بین دو قطعه وجود داشته باشد تا لحیم در بین آنها جاری شود. به این نکته هم توجه کنید که اندازه این شکاف باید یک میلیمتر یا کمتر باشد.

جای‌گذاری فلزات در گیره

9) اعمال شار

بالافاصله بعد از تمیزکردن فلز و قرارگیری فلز در گیره، شار را بر روی قسمتی که قصد لحیم آن را دارید اعمال کنید. این کار از تشکیل اکسید در طول عملیات لحیم جلوگیری می‌کند.

اعمال شار

10) اعمال حرارت

در این مرحله باید هویه را گرم کنید و بر روی قسمت مورد نظر حرارت اعمال کنید. هویه را آرام و مداوم در محل مورد نظر حرکت دهید. اگر شار سیاه شد، اجازه دهید تا آن ناحیه خنک شود و آنجا را تمیز کنید و سپس دوباره عملیات را آغاز کنید.

اعمال حرارت

11) اعمال لحیم

زمانیکه درجه حرارت مناسبی وجود داشته باشه، شار به جوش می‌آید،حباب می‌شود و به رنگ قهوه‌ای روشن درمی‌آید. سیم لحیم را به همراه هویه در امتداد محل مورد نظر بکشید. حرکت مداوم و آهسته باشد.

برای اینکه لحیم‌ خوبی داشته باشید حتما قبل از انجام عملیات اصلی، تمرین داشته باشید. 

نکته: اگر لحیم به آلومینیوم پیوند نخورد احتمال دارد که اکسید شده باشد. در صورت بروز این اتفاق محل را تمیز و دوباره شروع کنید. نکته‌ای دیگر که در مورد عدم پیوند وجود دارد، نوع آلیاژ انتخابی شما است، که این امر را هم باید بررسی کنید.

اعمال لحیم

12) حذف شار و اکسید اضافی

پس از اتمام عملیات لحیم و سرد شدن قطعه می‌توانید شار و اکسید اضافی را از روی قطعه تمیز کنید.

اگر از شاری استفاده می‌کنید که مبتنی بر آب است برای شستشو و پاک‌سازی مواد از آب استفاده کنید.

اگر از شار مبتنی بر رزین استفاده می‌کنید از استون برای پاک‌سازی استفاده کنید.

و در نهایت برای پاک کردن اکسیدها قطعه را در محلول قرار دهید تا تمام اکسیدهایی که بخاطر حرارت بالا ایجاد شده‌اند تمیز شوند.

حذف شار و اکسید اضافی

برای مطالعه بخش اول لحیم آلومینیوم کلیک کنید.

تالیف و ترجمه: پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید