Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
مس، همچنان فلز استراتژیک

مس، همچنان فلز استراتژیک

مس در صنعت خودروسازی کاربرد بسیار دارد و با رشد تولید خودروهای برقی به حجم تولید مس مصرفی در این صنعت اضافه می‌شود، این در حالی است که افزایش نرخ مس باعث شده صنعت خودروسازی به دنبال جایگزینی برای این فلز باشد.

آلومینیوم نخستین گزینه است، اما برای اینکه بتواند پای خود را به این صنعت باز کند، هنوز راه درازی در پیش دارد.

صنعت خودروسازی از جمله بزرگترین مصرف‌کنندگان مس جهان است. در بسیاری از بخش‌های خودرو مانند رادیاتورها، موتورها، ترمزها و یاتاقان‌ها مس استفاده می‌شود. بنا به گفته انجمن جهانی مس، یک موتور احتراق داخلی، حدود نیمی از مسی را که در وسایل نقلیه هیبریدی یا الکتریکی وجود دارد استفاده می‌کند. این اتفاق در شرایط می‌افتد که تولیدکنندگان خودرو به دنبال گزینه‌هایی هستند که آلایندگی و مصرف سوخت آنها کمتر باشد. این ویژگی‌ها در خودروهای هیبریدی و الکتریکی وجود دارند و در نتیجه، این دو گروه خودرو را گزینه‌های جذابی برای صنعت خودروسازی جهان در سال‌های پیش رو قرار می‌دهند؛ گزینه‌هایی که مصرف مس در آنها بالاتر از خودروهای کنونی است. سال گذشته نیز غول معدنی انگلیسی‌استرالیایی بی‌اچ‌پی‌بیلتون و بزرگترین شرکت معدنی جهان، خودروهای برقی را عامل جدیدی در رونق تقاضای مس در بازار جهانی معرفی کرد و ویکی بینس، معاون مدیرعامل بازاریابی مواد معدنی بی‌اچ‌پی در توضیح بیشتر در این باره گفت: در موتور احتراقی وسایل نقلیه مرسوم ۲۰ کیلوگرم مس استفاده می‌شود در حالی که در ساخت موتور خودروهای هیبریدی که از ترکیب دو یا چند منبع مجزای قدرت در رانش استفاده می‌کنند، متوسط مقدار مس مصرفی ۴۰ کیلوگرم است و در خودروهای برقی، این عدد به دو برابر افزایش می‌یابد و به ۸۰ کیلوگرم می‌رسد. بی‌اچ‌پی تخمین می‌زند تا سال ۲۰۳۵ میلادی (۱۴۱۳ خورشیدی)، نیاز سالانه بازار جهانی به مس ۸/۵ میلیون تن افزایش یابد که برای این شرکت جای خشنودی بسیار دارد، زیرا ۲۷درصد از کل فروش آن به مس اختصاص دارد و این فلز پس از سنگ‌آهن با سهم ۳۴درصدی در میان سایر محصولات بی‌اچ‌پی رتبه دوم را از نظر حجم محصول تولیدی به‌دست آورده است.

این اتفاقات در شرایطی رخ می‌دهد که شرکت‌های بزرگ استخراج مس مانند فریپورت مک‌موران و سوتِرن کاپِر که هر دو امریکایی هستند نیز این روزها روزگار خوبی را می‌گذرانند.کانی مس به اوج نرخ ۳ ساله خود رسیده و این فلز از اوایل سپتامبر (نیمه شهریور) تاکنون در سطح جهانی افزایش بهای چشمگیری را تجربه کرده است. آنچه شکوه روزهای رونق را به رخ می‌کشد، تقاضای زیاد برای این فلز سرخ حتی در شرایط افزایش نرخ است. اما این افزایش قیمت، صنایع پرمصرف از جمله صنعت خودروسازی را به این فکر انداخته تا به بررسی جایگزینی مس با سایر فلزات یا مواد بپردازند چراکه نرخ این فلز سرخ در بازارهای جهانی نسبت به سایر فلزات پایه و برخی مواد قابل جایگزین، اختلاف چشمگیری دارد.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید