Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
قراردادهای خارجی برای تامین پشتوانه الومینیوم

قراردادهای خارجی برای تامین پشتوانه الومینیوم

ظرفیت ایران در تولید آلومینیوم حدود ۴۰۰هزار تن است. از این میزان دوسوم نیاز مواد اولیه در داخل تولید می‌شود.

البته با توجه به کمبود بوکسیت در ایران تا رسیدن به افق ۱۴۰۴ نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی در این زمینه داریم. صنعت آلومینیوم که از صنایع راهبردی در کشورهای جهان به‌شمار می‌رود، می‌تواند بر پایه سیاست اقتصاد مقاومتی, نقش موثری در این عرصه برای کشور ایفا کند. صنایع و طرح‌های بالادستی و صنایع پایین‌دستی ازجمله آلیاژسازها, انواع ریخته‌گران, تولیدکنندگان مقاطع و ورق, تولیدکنندگان انواع در و پنجره و توری آلومینیومی, نما و پارتیشن آلومینیومی, ظروف آلومینیومی, صنایع نسوز, خدمات آبکاری, تولیدکنندگان سیم و کابل آلومینیومی و همچنین بازرگانی (واردکنندگان) انواع محصولات و تجهیزات از فعالان این عرصه محسوب می‌شوند.

ذخایر بوکسیت ایران
کارشناسان معتقدند تولید آلومینیوم از سنگ بوکسیت یکی از باصرفه‌ترین روش‌هایی است که می‌توان به کار برد. این ماده اولیه به اندازه کافی در ایران وجود ندارد, از این‌رو تولیدکنندگان آلومینیوم همواره با کمبود بوکسیت مواجه هستند. مهم‌ترین معادن بوکسیت در کشور، معادن بوکسیت جاجرم و بوکسیت کوه‌بابا در خراسان‌شمالی, معدن بوکسیت علی‌آباد در استان گلستان, معادن بوکسیت تاش و بوکسیت گانو در استان سمنان, معادن بوکسیت چک‌چک, بوکسیت دشت ده‌شرقی و بوکسیت دشت ده‌غربی در استان یزد, معادن بوکسیت دارسینوئیه و بوکسیت بلبلوئیه در استان کرمان و معادن بوکسیت مندون در استان کهگیلویه و بویراحمد هستند. البته بنابر گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت, چند ذخیره قابل ملاحظه بوکسیت در ایران کشف شده که بخشی از آنها اقتصادی است. منطقه جاجرم در خراسان شمالی, منطقه بوکان و سقز, منطقه فیروزکوه, منطقه آبگرم قزوین ازجمله این مناطق است.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشورمان از وجود ذخایر آلونیت در منطقه قزوین, منجیل و نفلین, بزقوش و زرگاه کلیبر اهر خبر داده که بسیار قابل ملاحظه است و ذخایر بزرگی در حد ده‌ها میلیارد تن از این نوع کانسارها در ایران وجود دارد. اما وجود این ذخایر چندان پاسخگوی تولیدکنندگان آلومینیوم در کشور نیست. از این‌رو در این شرایط ارتباط با کشورهایی که از منابع کافی بوکسیت برخوردار هستند, ضروری به‌نظر می‌رسد.

ادامه مطلب

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید