Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
انجمن‌های خبرگی مس؛ چراغ راهِ فردا

انجمن‌های خبرگی مس؛ چراغ راهِ فردا

امروزه دانش به مهم‌ترین سرمایه شرکت‌ها تبدیل شده؛ دانشی که بخش اعظم آن به‌صورت نهان در میان خبرگان و متخصصان سازمان است. «سیدمجید فریزنی»، رئیس متالورژی امور لیچینگ سرچشمه در یادداشتی برای نشریه «عصر مس» از مدیریت دانش و نقش خبرگان در آن نوشته است.

سیدمجید فریزنی*

با گذر از انقلاب صنعتی و ورود به هزارۀ جدید، مهم‌ترین متغییر رشد همه‌جانبۀ سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در عصر حاضر، دانش است. سازمان دانش‌محور، سازمانی است که دانش افراد (دارایی ناملموس) و منابع انسانی (دارایی فکری)، اصلی‌ترین و مهم‌ترین دارایی‌های آن هستند. ارزش واقعی سازمان به شایستگی کارکنان و چیزی که جمع کارکنان سازمان به‌عنوان یک فکر و مغز جمعی تشکیل می‌دهند، وابسته است.

در سال‌های اخیر، فعالیت‌های آموزشی، از برگزاری دوره‌های آموزشی خارج از محل به یادگیری از دیگران در حین انجام کار تغییر یافته است. هم‌اکنون کارکنان دقیقاً به سراغ یادگیری آن چیزی می‌روند که برای اجرای کار خود، نیاز دارند و بهره‌وری آموزشی بسیار بالا رفته است. بنابراین، فرآیندهای ثبت دانش و مستند، تشکیل انجمن‌های خبرگی (COPها) و مستندسازی تجارب پرسنل در آستانۀ بازنشستگی به منظور انتقال و اشتراک دانش در کل مجموعه، در افزایش بهره‌وری سازمان تاثیرگذار خواهد بود.

«انجمن‌های خبرگی» با نام شبکه‌های یادگیری، گروه‌های موضوعی و باشگاه‌های فن‌آوری نیز شناخته می‌شوند که متشکل از گروه افرادی است که مسائل، دغدغه و علایق مشترک کاری دارند و مسائل کاری خود را با هم در میان گذاشته و براساس تعامل با یکدیگر، دانش و تجارب خود را تعمیق می‌بخشند. انجمن‌های خبرگی بستری را برای مرتبط ساختن افراد، حل مشکلات و خلق فرصت‌های کسب‌وکار جدید فراهم خواهند ساخت. در همین راستا، انجمن خبرگی امور لیچینگ و بیولیچینگ سرچشمه در سال 1395 به‌عنوان یک سازوکار جهت افزایش ارتباطات، تبادل اطلاعات و توسعۀ سطح فعالیت‌های فنی تشکیل شد.

با توجه به اهمیت استقرار «طرح جامع مدیریت دانش» در شرکت ملی صنایع مس ایران با چشم‌انداز راهبری و هدایت فرآیندهای مدیریت دانش در ابعاد فرهنگ سازمانی، ساختار سازمانی و فن‌آوری اطلاعات در تیرماه 1394 و با توجه به رشد روزافزون دانش (دو برابر شدن حجم دانش به‌ازای هر 5.5 سال) و عمر متوسط کمتر از 4چهار سال، لزوم به‌روزرسانی داده‌ها و کمبود منابع آموزشی در ارتقای دانش فنی افراد شاغل در امور لیچینگ سرچشمه، پیاده‌سازی سیستم جامع مدیریت دانش بستری را فراهم کرد که با به اشتراک‌گذاری دانش‌های ضمنی (شامل ترجمۀ کتاب Metallurgy of Copper Extractive، ترجمۀ مقالات، ثبت مستند)، دانش‌های صریح (ثبت دانش و انتقال دانش افراد) و مستندسازی تجارب افراد، علاوه بر انتقال و ارتقای دانش، ارزش افزوده ایجاد شود. در طول این مدت، مستندات زیر تهیه و ثبت شده است:

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید