Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
جشن فولاد بعد از يك قرن

جشن فولاد بعد از يك قرن

براي نخستين بار در يک قرن اخير، تراز تجاري خارجي آهن و فولاد ايران در سال ١٣٩٥ مثبت شد.

توليد فولاد خام جهان به هزارو ٦٠٤ ميليون تُن در سال ٢٠١٦ ميلادي (دي١٣٩٤ تا دي ١٣٩٥) بالغ شد که ايران با توليد ١٧،٩ ميليون تُن و رتبه چهاردهم، ١،١٢ درصد از توليد جهاني را بر عهده داشت. در اين سال به ترتيب چين با ميزان توليد ٨٠٨ ميليون تُن (اندکي بيش از نيمي از توليد جهان)، ژاپن با توليد ١٠٥ ميليون تُن (٦.٥ درصد از جهان)، هند با ٩٦ ميليون تُن (شش درصد)، آمريکا با ٧٩ ميليون تُن (٤.٩ درصد) و روسيه با ٧١ ميليون تُن (٤.٤ درصد) پنج توليدکننده بزرگ فولاد خام جهان با سهم کلي ٧٢ درصد محسوب مي شدند. در اروپاي مرکزي و غربي کشورهاي آلمان و ايتاليا به ترتيب ميزان توليد ٤٢.١ و ٢٣.٣ ميليون تُن توليدکنندگان عمده به شمار مي رفتند.

در سطح منطقه خاورميانه و شمال آفريقا، ايران اولين توليدکننده فولاد خام است. در اين منطقه کشورهاي عربستان سعودي (با توليد ٥.٥ ميليون تُن در سال ٢٠١٦ ميلادي)، مصر (٥ ميليون تُن)، امارات متحده عربي (٣.١ ميليون تُن) و قطر (٢.٥ ميليون تُن) در اين زمينه فعاليت دارند. در بين همسايگان ايران، پس از روسيه، توليد فولاد خام ترکيه نيز به ميزان ٣٣ ميليون تُن در سال ٢٠١٦ ميلادي بيش از ايران است.
در دوره ١٣٨٠-١٣٩٥، ميزان توليد آهن و فولاد ايران ٦،٥ درصد رشد متوسط سالانه را تجربه کرد و به حدود ١٨ ميليون تُن در سال ١٣٩٥ رسيد. در همين حال رشد متوسط سالانه صادرات آهن و فولاد ايران در اين دوره بر حسب ارزش ١.٨٣ و بر حسب وزن ١٠.٥ درصد بود. به عبارتي سرعت رشد صادرات آهن و فولاد کشور به مراتب بيش از رشد توليد آن است. در سال ١٣٨٧، هفت درصد ميزان توليد آهن و فولاد کشور صادر مي شد که به تدريج افزايش يافت و به ١٥ درصد در سال ١٣٩٢ رسيد. اين روند تداوم يافت و در سال ١٣٩٤ به ٢٦ و در سال ١٣٩٥ به ٣٤ درصد بالغ شد.

صادرات آهن و فولاد ايران در سال هاي ١٣٨٠ تا ١٣٨٩ روند صعودي را طي کرد و از ميزان ٥،٣ ميليون تُن (و ارزش ١.٩ ميليارد دلار) به ميزان ١٢.٣ ميليون تُن (و ارزش ٩.٢ ميليارد دلار) صعود کرد. بي ترديد سال ١٣٨٩ اوج واردات (و همچنين مصرف داخلي) تاريخي آهن و فولاد ايران محسوب مي شود. از سال ١٣٨٩ تاکنون کم و بيش ميزان واردات آهن و فولاد، کاهش يافته است. در دوره ١٣٨٠-١٣٩٥ واردات آهن و فولاد ايران، به ترتيب بر اساس ارزش و وزن، از رشد متوسط سالانه مثبت ١.٩ و منفي ١.٨ درصد برخوردار بود.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید