Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
"روی"روی خوش اقتصاد زنجان

"روی"روی خوش اقتصاد زنجان

فلز روی می‌تواند با توسعه مدیریت شده و رعایت مسائل زیست‌محیطی، اقتصاد استان را بهبود بخشد.

استان زنجان با داشتن معادن متعددی در بخش روی و واحدهای فرآوری روی در استان از منظری به قطب سرب و روی در کشور تبدیل شده است که علاوه ‌بر اشتغالزایی بالایی که این صنعت در استان ایجاد کرده، سبب افزایش تجارت خارجی استان در این حوزه شده است و نیز سرمایه‌گذاران و تجاری را نیز از خارج از استان جذب کرده و حال به اهرمی قوی در حوزه اقتصاد و اشتغال استان مبدل شده است.

شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان به مناسبت 21 مردادماه که روز ملی حمایت از صنایع کوچک بود، اقدام به برگزاری تور صنعتی ویژه خبرنگاران استان کرد که در این تور صنعتی خبرنگاران از واحدهای فرآوری روی و پس از آن از بزرگ‌ترین معدن روی خاورمیانه که تامین‌کننده ماده اولیه این شرکت‌ها است، بازدید کردند.

شهرک روی، استثنایی‌ترین شهرک صنعتی کشور

در ابتدای این سفر یک‌روزه خبرنگاران به شهرک روی زنجان وارد شدند، جایی که قریب به اتفاق واحدهای آن در حوزه روی فعالیت می‌کنند و هر تحرک و فعالیتی که در این شهرک انجام می‌شود گامی در راستای ایجاد اشتغال و تثبیت و پایداری مشاغل حوزه روی است. با توقف اتوبوس در اولین ایستگاه خبرنگاران برای بازدید از واحد میلاد روی، مهیا شدند.

در ابتدای ورود به شرکت میلاد روی که به ‌زعم برخی از صاحب‌نظران از جمله شرکت‌هایی است که محیط نسبتا مناسب‌تری را در شهرک روی از لحاظ متراژ برای فعالیت دارد، همه تصوراتم را از واحدهای فرآوری روی برهم ریخت؛ در این واحد همه بخش‌های مختلف چرخه فرآوری روی با فاصله نه چندان زیادی از یکدیگر مستقر شده بودند و این برای فردی مثل من که اولین‌بار بود از واحد فرآوری روی بازدید می‌کردم، جای تعجب داشت.

پس از ورود به شرکت میلاد روی، مدیر خط تولید شرکت مراحل مختلف فرآوری روی را به خبرنگاران از خرید خاک از معادن تا مراحل پایانی کار در بخش‌های مختلف توضیح می‌دهد و توضیحات این فعال حوزه، نشان از آن داشت که فعالیت در این بخش چه میزان سخت است و نیاز به علم و شکیبایی دارد و این در حالی بود که همه خبرنگاران و عکاسان خبری با سوزش چشم و ریه مواجه بودند ولی مدیر خط تولید این شرکت علی‌رغم فعالیت نزدیک به دو دهه در صنعت سرب و روی، چیزی از مشکلات پیش آمده برای خبرنگاران را در خود احساس نمی‌کرد.

در ادامه بازدید، رئیس هیئت مدیره شرکت خدمات روی که خود سمت ریاست هیئت مدیره شرکت میلاد روی را بر عهده داشت، در جمع خبرنگاران، اظهار می‌کند: شهرک روی قبلا به عنوان سنگ شهر مطرح بوده که از استقبال خوبی از سوی سرمایه‌گذاران مواجه نشده و با موافقت مسئولان وقت به شهرک روی تبدیل شد.

عباس پناهی ادامه می‌دهد: در مجموع حدود 42 واحد روی در شهرک تخصصی روی استان زنجان مشغول فعالیت هستند و نیز 6 واحد اسید سولفوریک و همچنین واحدهای روی در این شهرک فعال‌اند.

وی می‌افزاید: مجموع واحدهای مستقر شده در شهرک تخصصی روی استان بالغ بر 110 واحد است که قریب به 8000 نفر هم به صورت مستقیم در این شهرک اشتغال به کار دارند.

پناهی خاطرنشان می‌کند: 90 درصد از تولیدات واحدهای تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک تخصصی روی زنجان به کشورهای خارجی صادر می‌شود و بیشترین صادرات گمرک استان هم به شمش روی اختصاص دارد و این در حالی است که استان زنجان قطب روی کشور شناخته شده و قریب به 99 درصد از واحدهای مستقر در شهرک تخصصی روی فعال هستند.

وی تصریح می‌کند: با وجود فعال بودن ۹۹ درصد واحدهای روی در شهرک روی سبب شده که این شهرک به یکی از استثنایی‌ترین شهرک‌های کشور تبدیل ساخته است.

رئیس هیئت مدیره شرکت خدماتی روی در زنجان با بیان اینکه طی سال‌های گذشته شهرک صنعتی تخصصی روی به صورت هیأت امنایی اداره می‌شده که شرکت شهرک‌های صنعتی استان هم بر آن نظارت داشته است، یادآوری می‌کند: زمانی‌که این شهرک توسط شرکت خدماتی روی تحویل گرفته شد دارای فضای سبز و خیابان نبود و زیرساختی نیز برای آن وجود نداشت ولی در حال حاضر فضای سبز ایجاد شده، خیابان‌کشی و زیرساخت‌هایی از جمله ساماندهی فیلتر کیک‌های موجود در شهرک زیر نظر اداره‌کل حفاظت محیط زیست، اجرا شده است.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید