Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
پیش بینی انجمن بین المللی روی از قیمت جهانی/گلایه از کیفیت خاک

پیش بینی انجمن بین المللی روی از قیمت جهانی/گلایه از کیفیت خاک

قیمت سرب و روی در بازارهای جهانی در حالی رو به افزایش است که در کنار آن شرکت های فعال در این گروه با دیگر مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفته اند و زمزمه احتمال اعلام دوباره تعدیل مثبت سودآوری این مجموعه ها در بازار سرمایه مطرح شده است.

خوشبختانه قیمت جهانی فلزات اساسی در سال جاری روند افزایشی را سپری می کند و به طور قطع متناسب با آن شرکت های فعال در این گروه از رشد قیمت ها منتفع خواهند شد. یوسف مرادلو، رئیس انجمن سرب و روی ایران، افزود: حدود 60 تا 70 درصد از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت های جهانی عاید شرکت تهیه و تولید مواد معدنی به عنوان فروشنده خاک معدنی خواهد شد و 30 درصد باقی مانده عاید تولید کنندگان می شود. رشد قیمت ها در شرایطی رخ داد که شرکت های سرب و روی طی سال گذشته میلیاردها تومان زیان کردند و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی به همان اندازه سود کرد و از این رو می توان گفت، در صورتیکه افزایش قیمت ها رخ نمی داد، تولید کنندگان به ورطه ورشکستگی کشانده می شدند. بر این اساس انتظار می رود تا با تداوم روند قیمت های جهانی طی سال آینده تولید کنندگان از ضرر و زیان خارج شوند و به سود دست یابند.

وی در خصوص پیش بینی روند جهانی قیمت سرب و روی ابراز داشت: طبق تحلیل ها و برآوردهایی که طی هفته گذشته در انجمن بین المللی روی در لندن مطرح شد، کارشناسان و تحلیلگران پیش بینی کردند تا قیمت روی تا محدوده 3200 دلار افزایش یابد. در کنار آن انتظار می رود قیمت سرب نیز با توجه به اینکه برخی از کشورها محدودیت هایی در تولید آن اعمال کرده اند، رشد یابد.

این کارشناس ارشد صنعت سرب و روی با انتقاد نسبت به عملکرد شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در خصوص کیفیت خاک معدنی عرضه کننده به تولید کنندگان، در این خصوص اظهار داشت: به طور قطع در پی افزایش قیمت های جهانی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی اقدام به افزایش قیمت خاک مصرفی تولید کنندگان که بسیار بی کیفیت است، خواهد کرد. علاوه بر این، تولید کنندگان بخشی از نیاز خاک معدنی روی خود را از کشورهای خارجی فراهم می کنند و این در حالی است که علیرغم گران تر بودن قیمت سوخت و انرژی در کشورهای خارجی نسبت به کشورمان، اما بهای خاک معدنی در تحویل معادن سایر کشورها ارزانتر است.

مرادلو افزود: سوال اصلی این است که چرا در شرایطی که قیمت سوخت و انرژی در کشورمان 8 تا 9 برابر ارزان تر از کشورهای دیگر است، خاک مصرفی با قیمت های گزاف از سوی شرکت تهیه وتولید مواد معدنی عرضه می شود و چرا هزینه های این مجموعه بالاست و آیا نباید هزینه های آن اصلاح شود؟

در هیچ کجای دنیا شرکت های تولیدی نمی توانند از خاک معدنی کم عیار 9-8 درصد شمش روی تولید کنند، اما تولید کنندگان داخلی قادر به انجام این امر هستند. از این رو روا نیست که دولتمردان و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی که انحصار خاک معدنی در اختیار آنهاست در این صنعت گران فروشی و کم فروشی کنند. بلکه می بایست از سرمایه گذاران اصلی معدن انگوران که همین شرکت های تولیدی هستند، حمایت و پشتیبانی کنند.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید