Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

طلای جهانی به سوی افزایش بیشتر پیش می‌رود

طلای جهانی به سوی افزایش بیشتر پیش می‌رود

اگرچه طلا از رکورد بالای نخستین روزهای پس از همه پرسی انگلیس عقب نشینی کرد اما بیشتر این افزایش قیمت را حفظ کرده و در آخرین روز معاملات هفته گذشته نزدیک به سطح ۱۳۴۰ دلار معامله شد.طلا در نیمه اول سال ۲۰۱۶ حدود ۲۵ درصد رشد قیمت داشت که بزرگترین رشد نیم سالانه از سال ۱۹۷۹ بود. بهای معاملات نقدی طلا هم در نیمه اول امسال بزرگترین افزایش را از سال ۱۹۷۴ به این سو داشت. بیشتر این افزایش حاصل تقاضا برای دارایی امن بود زیرا سرمایه گذاران در برابر ابهاماتی که بدنبال رای انگلیس برای خروج از عضویت اتحادیه اروپا بوجود آمد به دنبال حفاظت از سرمایه خود برآمدند. پیش از این رای هم نگرانیها نسبت به روند رشد اقتصاد جهانی, پایین ماندن نرخهای بهره آمریکا و ضعیف شدن تقاضای مصرفی از قیمت طلا حمایت کرده بود.

در نظرسنجی هفته جاری از کارشناسان بازار, ۱۵ تحلیلگر و معامله گر شرکت کردند که ۷۳ درصد آنها افزایش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند در حالیکه ۲۰ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کرده و هفت درصد هم نظر خنثی داشتند.

در این بین در نظرسنجی آنلاین کیتکو برای هفته جاری ۵۷۴ نفر رای دادند که از میان آنها ۳۷۲ نفر یا ۶۵ درصد افزایش و ۱۱۹ نفر یا ۲۱ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند در حالیکه ۸۳ نفر یا ۱۴ درصد نظری نداشتند.

نظرسنجی هفته جاری نسبت به نظرسنجی هفته پیش که ۷۳ درصد کارشناسان و ۶۲ درصد سرمایه گذاران نسبت به افزایش قیمت طلا ابراز خوش بینی کرده بودند, اندکی تفاوت داشت. برای چهارمین هفته متوالی است که هر دو گروه کارشناسان و سرمایه گذاران انتظار دارند قیمتها به سطح بالاتری صعود کند و برای چهارمین هفته متوالی است که پیش بینی آنها درست بوده است.

اکثر کارشناسان بازار بر این نکته توافق دارند که اگرچه سرمایه گذاران از آشفتگی و موج وحشت ایجاد شده پس از همه پرسی انگلیس آرام شده اند اما همچنان نسبت به اقدامات بعدی بانکهای مرکزی برای حمایت از ثبات اقتصادی نگران هستند و این مسئله به نفع طلاست. نوسان ارزی هم از قیمتهای طلا حمایت کرده است.

مارک کارنی, رییس بانک مرکزی انگلیس در واکنش به تحولاتی که پس از همه پرسی رخ داده اند, پنج شنبه گذشته اظهار کرد احتمال دارد این بانک در ماه‌های آینده نرخهای بهره را کاهش دهد. از سوی دیگر نگرانیها نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی احتمال افزایش نرخهای بهره آمریکا در چند ماه آینده را کاهش داده است. نرخهای بهره پایین به نفع طلا بوده و به این فلز که بازدهی ندارد امکان می دهد با داراییهای رقیب مانند سهام و اوراق قرضه بهتر رقابت کند. طبق آمار معاملات صندوقهای فدرال, معامله گران احتمال افزایش نرخهای بهره آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۷ را کمتر از ۵۰ درصد برآورد می کنند.

طلا در بازار کالاها به عنوان بزرگترین برنده رای انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا ظاهر شده است به طوریکه شمار رو به رشدی از بانکهای سرمایه گذاری با اشاره به نتایج این رای بر ابهام اقتصادی جهانی و به تاخیر افتادن افزایش نرخهای بهره آمریکا, به بازبینی پیش بینی خود از قیمت طلا در آینده پرداخته و اکثرا قیمت مورد پیش بینی را افزایش داده اند. کردیت سوییس روز چهارشنبه قیمت مورد پیش بینی برای طلا و نقره در کوتاه مدت و بلندمدت را افزایش داد. تحلیلگران این بانک پیش بینی کردند طلا در سال ۲۰۱۶ روند صعودی را حفظ خواهد کرد و ممکن است تا اواخر سال یا اوایل سال ۲۰۱۷ که پیامدهای کلان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا روشن می شود، به سطح ۱۵۰۰ دلار صعود کند. بانک جی پی مورگان هم قیمت مورد پیش بینی برای طلا و نقره در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ را افزایش داد در حالیکه قیمت مورد پیش بینی برای طلا در نیمه دوم سال را به میزان ۱۱ درصد افزایش داد و به ۱۳۶۵ دلار رساند.

گروه بانکی ANZ هم قیمت مورد پیش بینی برای طلا در کوتاه مدت را به ۱۳۷۵ دلار افزایش داد و انتظار دارد شاهد صعود بیشتر قیمت این فلز در سال ۲۰۱۷ باشد. بانک فرانسوی سوسیته جنرال هم روز پنج شنبه قیمت مورد پیش بینی برای طلا را به دلیل پیامدهای سیاسی, مالی و اقتصادی رای اخیر انگلیس افزایش داد و اعلام کرد طلا یکی از بزرگترین برندگان وضعیت کنونی خواهد بود زیرا تشدید نوسان و ادامه ابهامات ریسک پذیری سرمایه گذاران را محدود نگه خواهد داشت.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

مبنای قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است
محصول قیمت خرید قیمت فروش
آلومینیوم جهانی
20 دی

1,806

1,806

روی جهانی
20 دی

2,369

2,369

سرب جهانی
20 دی

1,932

1,932

مس جهانی
20 دی

6,192

6,192

مس کاتد
20 دی

71,479

71,479

مس کابلی قرمز
20 دی

72,000

73,000

مس کابلی درهم
20 دی

71,000

72,000

مس مخابرات
20 دی

69,000

70,000

مس آسیابی
20 دی

69,000

70,000

مس آرمیچری
20 دی

67,500

68,500

مس ذوبی
20 دی

66,500

67,500

زرد بار
20 دی

55,000

56,000

سفاله برنج
20 دی

51,500

51,500

لوپ بار در هم
20 دی

52,000

53,000

سرب کابلی
20 دی

22,500

23,500

شمش روی
20 دی

27,800

28,800