Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
برندگان و بازندگان تولید۱۴۰۰

برندگان و بازندگان تولید۱۴۰۰

وضعیت تولید۱۴۰۰

وضعیت تولید در سال۱۴۰۰ به چه صورتی بود؟ برمبنای شواهدی که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سطح تولید ۳۹ کالا در کل سال۱۴۰۰ منتشر کرده است، بیشتر رشته ‌فعالیت‌های صنعتی سطحی معمول از تولید را تجربه کرده‌اند. رشد بالا تنها محدود به برخی صنایع و محصولاتی خاص است. در لابه‌لای اعداد هم می‌توان به خوبی اثر قطع دامنه‌دار برق بر صنایع انرژی‌بر در سال ۱۴۰۰ را دید.
متولیان صمت سرانجام از آمار تولید کالاهای منتخب صنعتی ۱۴۰۰ رونمایی کردند. آمارهای ۳۹کالای منتخب از سه بخش صنعت، معدن و پتروشیمی نشان می‌دهد ۲۱کالا رشد تولید داشته، اما ۱۸ کالا هم وجود دارند که سال ۱۴۰۰ را با افت تولید به پایان رسانده‌‌اند. شواهد موجود نشان می‌دهد از بین صنایع اصلی، سه‌صنعت فولاد، خودرو و سیمان در سال ۱۴۰۰ با افت تولید روبه رو شدند. صنعت لوازم خانگی نیز تنها بخش بزرگ صنعت است که سال را با رشد بالاتر از ۱۰درصد به پایان برده است.
تولید مس در سال ۱۴۰۰ صعودی بوده و شرایط تولید آلومینیوم هم مناسب بوده است. بخش پتروشیمی با وجود رشد، وضعیتی مشابه سال ۱۳۹۹ را تجربه نکرده است. در بین همه کالاهای منتخب صنعتی، بدترین افت تولید در سال ۱۴۰۰ مربوط به الیاف‌اکریلیک، سموم، پودر شوینده و الکتروموتور بوده است. از آن سو برندگان سال نیز ترکیب مشخصی دارند. بیشترین رشد در این سال به پنج‌کالای کامیون، کامیونت و کشنده، اتوبوس، مینی‌‌بوس و ون، چرم، روغن نباتی و شمش آلومینیوم مربوط است. نکته جالب وضعیت بخش معدن بوده که با رشد چشمگیر قیمت مواد اولیه معدنی و فلزات اساسی در بازار جهانی، اغلب در ایران با کاهش تولید روبه‌رو شده‌‌اند.
در کنار مرور وضعیت تولید در سال۱۴۰۰، دیدن تصویر تولید صنعتی در اسفندماه نیز جالب توجه است. مرور ارقام تولید در بخش‌های مختلف صنعت نشان می‌دهد همانند آنچه در گزارش شاخص تولیدات بورسی یا شامخ صنعت در اسفند ۱۴۰۰ عنوان شده بود، تولید در اسفند ۱۴۰۰ اندکی رونق گرفته است. صنعت خودرو البته در این ماه یکی از بدترین عملکردهای ماهانه را تجربه کرده است. در مقایسه با بهمن ۱۴۰۰در اسفندماه از ۳۹کالای منتخب صنعتی، معدنی و پتروشیمی تعداد ۲۲ کالا رشد مثبت و ۱۶ کالا رشد منفی داشتند و یک کالا بدون تغییر بوده است. سطح تولید کاشی و سرامیک نیز در آمار ارائه‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نشده است. داده‌های معاونت هماهنگی و محیط کسب و کار صمت نشان می‌دهد در این ماه پنج‌ کالای «کامیون، کامیونت و کشنده»، «اتوبوس، مینی‌‌بوس و ون»، «سیمان»، «فولاد» و «چینی بهداشتی» بیشترین رشد تولید را تجربه کرده‌‌اند. از آن سو پنج‌کالای «ظروف شیشه‌‌ای»، «چرم»، «ظروف چینی»، «خودروی سواری» و «فیبر» بیشترین افت تولید را در اسفند ۱۴۰۰ تجربه کرده‌‌اند. به جز تولید خودروی سواری که در اسفند به کمترین مقدار خود در کل سال ۱۴۰۰ رسیده، تولید در صنعت لوازم خانگی هم چندان بالا نبوده است. از آن سو وضعیت بخش معدن نیز در ارقام مختلف نوسان داشته و برخی رشد بالا و برخی افت چشمگیر داشته‌‌اند.
از آنجا که روند رشد بخش صنعت در سه فصل نخست سال ۱۴۰۰ پیوسته نزولی بوده، به نظر می‌‌رسد با توجه به وضعیتی که در گزارش کالاهای منتخب صنعتی گزارش شده، باید منتظر کاهش دوباره رشد بخش صنعت یا قرارگیری آن در محدوده کمتر از ۳درصد باشیم. روندی که به نظر نمی‌‌رسد با نیاز کشور به افزایش تولید و ایجاد اشتغال چندان همسو باشد. با وجود مشکلات متعدد تولید که در گزارش‌های رسمی و اعلان‌‌های رسانه‌‌ای صنعتگران پیوسته بازگو می‌شود، به نظر می‌‌رسد فشارهای تورم، موانع ناشی از تحریم و مصائب مداخلات دولتی در اقتصاد و صنعت بزرگ‌ترین دلایلی باشد که با شکل دادن فضایی پرابهام، بر سرمایه‌‌گذاری و امکان‌‌پذیری رشدهای بالا در بخش صنعت اثر سوء گذاشته است. سوال مهمی که این میان لازم است پرسیده شود، چرایی عدم تغییر مسیر بخش تولید است. نحوه خروج از وضعیت کنونی و رسیدن به نرخ‌‌های دورقمی رشد در بخش صنعت مشخص است. موضوعی که در زمره اهداف ۱۴۰۱ وزارتخانه نیز قرار دارد. اما سوال این است که آیا در سال ۱۴۰۱ مسیر تولید تغییر خواهد کرد؟ آیا سرانجام تهیه و اجرای یک سیاست صنعتی به عنوان راهبرد ملی تولید در دستور کار دولت و نهادهای فرادستی قرار خواهد گرفت؟ آیا رفع محدودیت‌‌های صنعت یا رفع انحصار از اقتصاد ایران، در صدر اقدامات سیاستگذار قرار خواهد گرفت؟ آیا اقتصاد و تولید صنعتی به اولویت کشور تبدیل خواهند شد؟ پاسخ این سوالات تا پایان سال مشخص خواهد شد.
گزارش صمت همچنین نشان می‌دهد تولید کاتدمس با اندکی رشد، در اسفند ماه از مرز ۲۶ هزار و ۲۰۰ تن گذشته است. این گزارش بر افت اندک کشور در اسفند۱۴۰۰ در زمینه تولید شمش آلومینیوم تاکید دارد. تولید شمش آلومینیوم در این ماه حدود ۵۱ هزار تن بوده است. رشد مثبت تولید آلومینا موجب شده تا در نهایت در اسفند۱۴۰۰ تولید آلومینا از مرز ۱۸هزار تن بگذرد. کنسانتره زغال سنگ دیگر محصول مهم معدنی است که افت تولید داشته است. بنابر گزارش وزارت صمت، تولید این محصول در ماه اسفند حدود ۱۲۶هزار تن بوده که اندکی کمتر از ارقام تجربه‌شده در بهمن۱۴۰۰ بوده است. از جمله خبرهای خوب در اسفند ۱۴۰۰ رشد حدود ۲/ ۱میلیون تنی سیمان در کشور است. گزارش رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در این ماه در مجموع بیش از ۵ میلیون و ۶۷۶ هزار تن سیمان در کشور تولید شده است. تولید ۱۱۷ هزار و ۵۰۰ تن شیشه جام از دیگر بخش‌های آمار تولید کالاهای منتخب در دوازدهمین ماه از سال ۱۴۰۰ بوده است. کشور در این ماه در زمینه تولید ظروف شیشه‌‌ای افتی ۵/ ۱۷هزار تنی را تجربه کرد هرچند مجموع تولید در اسفند۱۴۰۰ همچنان بیش از ۵۹هزار تن ماند. به دلیل کاهش ۹۰۰تنی ظروف چینی، این محصول در اسفندماه تنها به میزان ۴۶۰۰ تن تولید شد. در بخش چینی بهداشتی اما رشد حدودا ۵۰درصدی تولید موجب شده تا تیراژ این محصول در کشور به ورای ۱۰هزار و ۵۰۰تن برسد.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید