Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
روی خوش جهان به مس ایران

روی خوش جهان به مس ایران

مس سرچشمه امروز یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان مس کشور به‌شمار می‌رود که بی‌شک اجرای طرح‌های توسعه‌ای در آن می‌تواند میزان صادرات هدف‌گذاری شده را محقق کند.

صادرات کنسانتره مس به اروپا
صادرات کنسانتره مس به اروپا به تازگی آغاز شده در حالی که پیش‌تر این اتفاق رخ نمی‌داد و بیشتر این محصولات به چین صادر می‌شد. قبل از برجام محدودیت‌هایی در بازار صادراتی داشتیم و فروش به اروپا خیلی سخت بود. مس ایران را هم اصلا در اروپا نمی‌خریدند.

از همین رو بازارهای ما بیشتر چین, هند و گاهی هم کره‌جنوبی آن هم به طور محدود بود. که باید بپذیریم چین به‌عنوان اصلی‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده است اما خوشبختانه حضور اروپا در این رقابت موجب شده, هم درآمد بیشتر شود, هم ریسک تجارت کاهش پیدا کند.  در همین حال, منافع کشور افزایش یافته است.

به‌طور قطع ایران باید به دنبال بازارهای صادراتی جدید برود زیرا چند سال است که محدود شده بود. خوشبختانه همین چند ماه گذشته نشان می‌دهد بازارهایی را که از دست داده بودیم دوباره در حال بازگشت است. درباره صادرات باید بپذیریم جابه‌جایی وجه به‌طور کامل عملیاتی نشده است.

بانک‌های اروپایی هنوز مانند قبل از تحریم با ایران فعالیت نمی‌کنند ولی خوشبختانه بسیاری از مشکلات نیز برطرف شده است. یکی از سخت‌ترین بخش‌هایی که مشکل داشتیم درباره مس بود که خوشبختانه اکنون در این بخش شرکت‌های معتبر اروپایی, خریدهای خود را به طور مستقیم انجام می‌دهند. کرباسیان اظهار کرد: در حوزه مس گام‌های خوبی در بخش کنسانتره برداشته‌ایم و خوشبختانه 2 کارخانه بزرگ در سال 93 راه‌اندازی شد و امیدواریم که سایر کارخانه‌ها نیز به بهره‌برداری برسد. از همین رو, صادرات مواد خام کم خواهد شد و تمامی آنها در داخل ایران فرآوری می‌شود و ارزش‌افزوده برای کشور ایجاد خواهد کرد. همچنین رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی, این سازمان باید در حوزه اکتشاف و فناوری و در نهایت در حوزه صنایع معدنی فعال باشد. ما فکر می‌کنیم یکی از وظایفی که دولت دارد و در برنامه ششم توسعه باید دولت و مجلس شورای اسلامی به آن توجه کنند، اقتصاد مقاومتی است. وی ادامه داد: به همین منظور, جلوگیری از خام‌فروشی و استفاده از ظرفیت‌های درون‌گرای کشور برای اینکه بتواند در حوزه معدن در صحنه بین‌المللی حضور داشته باشد و در راستای رشد کشور قدم بردارد, ضرورت دارد و خوشبختانه در این حوزه ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشور داریم. متاسفانه در بیشتر نقاط کشور فعالیت‌هایی اکتشافی انجام نشده است. بر اساس آمار, 100 هزار کیلومترمربع در طول 80 سال گذشته فعالیت معدنی انجام داده‌ایم و همین ظرفیت با توجه به فناوری‌های جدید به نظر می‌رسد که جای رشد دارد. رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: این افزایش ظرفیت به وسیله فناوری‌های جدید در حوزه معدن می‌تواند بسیار موثر باشد. یکی از ظلم‌های تحریم بر ایران این بود که کشورمان از فناوری‌های جدید به ویژه در حوزه معدن عقب افتاد. در همین حال, اکنون یکی از نتایج برجام این است که شرکت‌های معتبر بین‌المللی در حوزه اکتشاف و استخراج به کشور آمده‌اند و می‌توانیم ظرفیت‌های بالقوه را هرچه بیشتر به بالفعل تبدیل کنیم. رییس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: شرکت‌های معتبر خارجی رفته‌رفته در حال بازگشت به ایران هستند و در این بین، ارزیابی و مذاکره خود را دوباره آغاز کرده‌اند, ولی در اصل در حوزه معدن و صنایع معدنی, خبرهای خوشی داریم. به هر صورت, تعدادی یادداشت تفاهم با کره, هند, آلمان, فرانسه, ایتالیا و...، به امضا رسیده است. البته اجرای این یادداشت تفاهم‌ها زمان می‌برد تا به قرارداد تبدیل شوند.

ادامه مطلب

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید