Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
سست بودن پایه‌های صنعت سرب

سست بودن پایه‌های صنعت سرب

وضعیت صنعت سرب

حامد صفایی(مدیرعامل کارخانه تولید شمش سرب صفایی) گفت: تولیدکنندگان شمش سرب طی سالیان اخیر، با چالش‌های جدی در زمینه تامین مواد اولیه و هزینه‌های مربوط به حامل‌های انرژی مواجه شده‌اند. کارخانه تولید شمش سرب صفایی با استفاده از ضایعات باتری فرسوده به تولید محصول می‌پردازد و ظرفیت تولید این کارخانه، ماهانه 500 تن شمش سرب است.
وی مطرح کرد: مشکلات فراوانی در زمینه تولید شمش سرب برای تولیدکنندگان وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به هزینه برق و گازمصرفی اشاره کرد. متاسفانه ما نمی‌توانیم اقدام خاصی را در این خصوص انجام دهیم و همین مسئله منجر به وقفه در فرایند تولید و در نهایت، زیان‌دهی برای مجموعه شده است. بحث کمبود و گرانی انرژی موضوع عامی هست که سایر صنایع نیز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در حالی که مسئولان زیرساخت‌های لازم در راستای فعالیت آرام و بدون دردسر تولیدکنندگان را فراهم نمی‌کنند، انتظار دارند هزینه‌های مضاعفی برای مصرف انرژی به حساب دولت واریز شود؛ حتی کنتورهای این واحد تولیدی دچار خرابی شده اما اقدام به موقعی از سوی ماموران اداره برق صورت نگرفته است.
این تولیدکننده شمش سرب اضافه کرد: از یک سو، قیمت مواد اولیه دائما در حال افزایش است که این امر، تاثیر مستقیم بر قیمت تمام شده محصول دارد و از سوی دیگر، رشد هزینه‌های مرتبط با حامل‌های انرژی باعث شده است بسیاری از تولیدکنندگان ناچار به تعطیل کردن خط تولید و خانه‌نشینی شوند.
مدیرعامل کارخانه تولید شمش سرب صفایی در خصوص چالش‌های موجود در زمینه تامین نقدینگی برای خرید مواد اولیه، عنوان کرد: هنوز پروانه بهره‌برداری این واحد صنعتی ثبت نشده زیرا مدت زیادی از اجرای این طرح تولیدی نمی‌گذرد. بنابراین با وجود مشکلات فراوان در زمینه تامین نقدینگی، نمی‌توانیم درخواست تسهیلات از بانک یا موسسات مالی داشته باشیم. چراکه برای دریافت تسهیلات تولید، باید مجوز پروانه بهره‌برداری، اسناد رسمی گردش مالی و حسابرسی و... به بانک تحویل داده شود و بر همین اساس فعلا دست نگه داشته‌ایم تا بتوانیم در ماه‌های آتی بعد از ثبت پروانه بهره‌برداری، اقدامات لازم را انجام دهیم. با توجه به این شرایط و با عنایت به اینکه نتوانستیم از ابتدای سال جاری، ماده اولیه مورد نیاز خود را به میزان کافی تامین کنیم و آن طور که باید در حوزه تولید فعالیت داشته باشیم، موفق شدیم یک هزار تن شمش سرب، تولید و به بازار عرضه کنیم.
وی ادامه داد: بخشی از تولید شمش سرب خود را به صورت کارمزدی با دریافت باتری فرسوده از مشتریان خود انجام داده‌ایم و به این ترتیب، سعی در حفظ فعالیت خود داریم. ضمن اینکه توانستیم در سال جاری، دستمزد و بیمه کارگران را تا حدی تامین و پرداخت کنیم.
صفایی در خصوص چالش تامین باتری فرسوده برای تولید شمش سرب، مطرح کرد: متاسفانه صفر تا 100 مراحل تامین باتری فرسوده با چالش مواجه شده است. قیمت ضایعات باتری فرسوده افزایش یافته و قیمت تناژ مورد نیاز آن، از میزان نقدینگی این واحد تولیدی بیشتر است و به همین دلیل ما نمی‌توانیم به راحتی باتری فرسوده خریداری و دپو کنیم. همچنین باتری فرسوده موجود در بازار نیز ناکافی است. مهم‌ترین مسئله‌ای که در این زمینه وجود دارد، توزیع ناعادلانه باتری فرسوده میان واحدهای بزرگ و کوچک صنعتی است. در چنین شرایطی اولویت با باتری‌سازان است و در نهایت، تولیدکنندگان شمش سرب در تامین باتریی فرسوده دچار مشکل شده‌اند و برخی به واردات آن روی آورده‌اند.
مدیرعامل کارخانه تولید شمش سرب صفایی در ادامه به روش تولید شمش سرب در این واحد تولیدی اشاره کرد و گفت: روش تولید شمش سرب در این کارخانه کاملا سنتی است و از هیچ ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته‌ای استفاده نمی‌کنیم. دستگاه‌های پیش پا افتاده و قدیمی را به منظور تولید به کار گرفته‌ایم و از کوره‌های سنتی جهت ذوب و تولید شمش سرب استفاده می‌کنیم. مشتریان ما متشکل از تمام صنایعی که از شمش سرب به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند، هستند که البته اصلی‌ترین خریداران شمش سرب، باتری‌سازان محسوب می‌شوند.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید