Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
پیش‌بینی طیب‌نیا از رشد اقتصادی امسال

پیش‌بینی طیب‌نیا از رشد اقتصادی امسال

وزیر امور اقتصادی و دارایی بدهی 540 هزار میلیارد تومانی دولت را از چالش‌های جدی پیش رو عنوان و ابراز امیدواری کرد.

وی افزود: فرصت بزرگی برای دستیابی به رشد اقتصادی در اختیار ما قرار گرفته است و ما باید با بهره گیری از این فرصت، همدلی و همراهی بین قوا را از این شرایط حداکثر بهره‌مندی را برای دستیابی به رشد اقتصادی داشته باشیم.

وزیر اقتصاد ، سال گذشته را از سخت‌ترین سالهای به لحاظ اقتصادی توصیف کرد و گفت: ما در این سال از آسیب‌های جدی در اقتصاد کلان رنج می‌بردیم و در عین حال شاهد تمرکز تحریم‌ها بر درآمدهای نفتی، سیستم تامین مالی و نظام بانکی کشور بودیم. البته دولت در سال 1393 موفق شد با اجرای برنامه‌های سنجیده با تهدیدها مقابله کند و رشد منفی 6.8 درصد را به مثبت سه درصد تبدیل کند اما با تکانه دومی مواجه شدیم و آن کاهش شدید قیمت نفت بود.

وی اضافه کرد‌: در حالی که در نیمه اول سال 1393 توانسته بودیم نفت را به قیمت متوسط 105 دلار بفروشیم از نیمه سال 1393روند نزولی قیمت نفت شروع شد و به آستانه 20 دلار هم رسید همین کاهش شدید قیمت نفت و طولانی شدن فرایند مذاکره باعث شد در معرض آسیب‌های ناشی از وابستگی به درآمد نفتی قرار بگیریم و رشد اقصادی نتواند تداوم یابد.

وزیر اقتصاد تلاش‌های دولت در جهت بازگشت رونق اقتصادی را با وجود آثار سوء کاهش قیمت نفت موفقیت آمیز توصیف کرد و افزود: ما شاهد ای بودیم که رشد اقتصادی کماکان مثبت باقی ماند و اگر نبود کاهش قیمت نفت رشد بالای پنج درصد در سال گذشته امکان پذیر می‌شد. ما همچنین شاهد بودیم که سرعت افزایش قیمت‌ها که در مهر 1392 به بیش از 40 درصد رسیده بود در اسفند گذشته به 11/9 درصد رسید و تورم نقطه به نقطه نیز تک رقمی شد و از 45 درصد در خرداد 1392 به 8.3 درصد اسفند 1394 رسید.

وی ادامه داد: ما در فروردین امسال نسبت به فروردین 94 7.4 درصد افزایش قیمت داشتیم در حالی که زمان شروع به کار دولت این رقم 45 درصد بوده است البته کماکان قیمت‌ها در حال افزایش است اما سرعت افزایش قیمت کاهش یافت اگر این روند ادامه یابد تا دو سه ماه آینده نرخ متوسط تورم تک رقمی می‌شود.

طیب نیا با اشاره به وضعیت بازار ارز نیز گفت: درسال 90 قیمت ارز 92 درد و در سال 1392 معادل 22 درصد افزایش یافت در حالی که ما در سالهای 1393و 1394 شاهد کاهش شدید قیمت نفت بودیم و در سال 1394 نیز افزایش نرخ ارز تنها چهار واحد درصد بود.

وی با اشاره به کاهش وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی یاد آور شد: در سال 1394 تراز تجاری بدون نفت ما مثبت شد به یک میلیارد دلار رسید و در واقع صادرات غیر نفتی ما نسبت به واردات یک میلیارد دلار فزونی می‌گرفت.

این روند در سال 1395 ادامه یافت و در فروردین امسال تراز تجاری بدون نفت یک میلیارد دلار مازاد داشت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه دولت هدف دستیابی به رشد اقتصادی 8 درصد را در دستور کار دارد گفت: ما برای سال 1395 رشد پنج درصدی را پیش بینی کرده‌ایم و من مطئنم در سایه همگامی شما نمایندگان دولت می‌تواند به این هدف دست پیدا کند مشروط بر این که همکاری و همراهی جدی با یکدیگر داشته باشیم.

طیب نیا بدهی 540 هزار میلیارد تومانی دولت را از چالش‌های دولت عنوان و خاطر نشان کرد:‌ اگر سود بدهی را بخواهیم پرداخت کنیم با احتساب 20 درصد سالانه 108 هزار ملیارد تومان سود بدهی دولت خواهد بود. انتظار دولت از نمایندگان دوره جدید این است که در اولین گام لایحه‌ای که برای مقابله با این چالش ارائه می‌کنیم را تصویب کنند و به ما اجازه دهند که درسال جاری زمینه را برای خروج از رکود فراهم کنیم.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید