Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
خودکشی از جنس دلار

خودکشی از جنس دلار

قیمت دلار و سکه بازهم رکورد زده و به مرزهای تاریخی رسیده اما در هیاهوی این گرانی‌ها یک اتفاق تکراری خطرناک بازهم درحال انجام است و آن هجوم مردم برای خرید دلار است که در واقع باعث تشدید گرانی ارز و بدبخت‌تر شدن خود مردم می‌شود.

طی روزهای اخیر قیمت دلار و سکه در بازار آزاد بازهم شاهد ثبت رکوردهای تاریخی است و هر ساعت یک قیمت جدید از این بازارها بیرون می آید.
شاید در نگاه اول مهمترین علت این رکوردها، اتفاق‌های سیاسی است که در این روزها رخ میدهد ولی اندکی تامل در بازار نشان میدهد که عوامل سیاسی به تنهایی نمی‌توانند این وضعیت را در بازار حاکم کنند.از صبح امروز قیمت دلار و سایر ارزها در خیابان فردوسی با رشدی چشم گیر موجب شد تا قیمت دلار از 17 هزار تومان عبور کند و به 18 هزار تومان تا ساعت 12:50 دقیقه روز چهارشنبه 4 مهر برسد.دلار درحالی به این نرخ‌های تاریخی رسیده که 3 روز قبل بالاترین قیمت ثبت شده برای این ارز در بازار دلار فروشان خیابان فردوسی 14800 تومان بود.

فشار تقاضا برای خرید دلار و سکه مردم عامل گرانی‌ها شدند ؟

فعالان بازار می‌گویند از صبح امروز و حتی پیش از باز شدن صرافی‌ها، جمعیت زیادی از مردم روانه خیابان فردوسی شده و تقاضای خرید دلار را داشتند.
همین امر موجب شد تا قبل از باز شدن بازار قیمت ارز مشخص شود و استارت افزایش قیمت‌ها زده شود، بازاری‌ها می‌گویند تعداد زیادی از مردم برای خرید دلار 17 هزار تومانی مقابل صرافی‌ها در ساعات ابتدایی آغاز بازار صف کشیده بودند.
صف خرید برای دلار و سکه آنهم در اوج افزایش قیمت، اتفاق تازه ای نیست و پیش از این هم بارها مشاهده شده که هر زمان قیمت ها در این بازارها اوج می گیرد بلافاصله صف خرید شکل می گیرد و در زمان کاهش قیمت‌ها نیز صف فروش!
محمد کشتی آرای در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم گفت که یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت طلا و ارز طی روز جاری، افزایش فشار تقاضا برای خرید دلار و سکه و طلای ابشده در بازار از صبح زود است.

دلار از خط قرمز دولت رد شده است

یکی از فعالان بازار می‌گوید: بنظر می‌رسد بازار از دست دولت در رفته است، خط قرمز دولت برای دلار نهایت 11 هزار تومان بود ولی دلار مدت‌هاست که از این خط قرمز هم رد شده است.
او که سالهاست در بازار ارز فعالیت می‎کند، در ادامه تاکید دارد: همه می‌دانند که افزایش قیمت کار مردم نیست و بلکه کار خودشان هست که قیمت را بالا می‌برند.
وی ادامه می‌دهد: تا زمانی که بازار یک مقدار سیر صعودی می‌گیرد سریع نیروی انتظامی را وارد بازار می‌کنند که این موضوع کار را خراب می‌کند و پخش کردن دلال‌ها خودش موجب می‌شود تا دلار و سایر ارزها گران‌تر شوند.

بازار ارز افتاد دست مردم

او از بازار ارز بعنوان پدر بزرگ برای صراف‌ها یاد می‌کند و می‌گوید: هر چقدر جنس زیاد باشد نرخ ارز کم می‌شود چراکه اگر صرف‌ها ارز کم بیاورند سراغ بازار می‌روند. ولی وقتی نیروی انتظامی در بازار اجازه فعالیت را نمی‌دهد و دلال‌ها را پراکنده می‌کند همین باعث می‌شود که قیمت‌ها دلبخواهی تعیین شود.

وی می‌گوید: الان بازار از دست بانک مرکزی افتاده دست مردم! هر موقع مردم بخواهند می‌فروشند قیمت‌ها کم می‌شود و هر وقت احساس کنند بازار سفت می‌شود، نمی‌فروشند.

این فعال بازار ارز همچنین گفت: در خیابان اگر کوچکترین خلاف رانندگی را داشته باشید پیشرفته‌ترین ابزار برای جریمه وجود دارد و هر تخلف با دوربین‌ها شکار می‌شود. ولی در بازار ارز این اتفاق برای عناصر دولتی حاضر رخ نمیدهد.

به گزارش تسنیم، بانک مرکزی بارها تاکید کرده که مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی ندارد و زمینه را برای تامین ارز واحدها و فعالان اقتصادی فراهم کرده است ولی بازاری ها می گویند برخی عناصر پشت پرده بازهم دارند از این رانت برای خودشان استفاده می کنند.

به امید روزی که دولت و بانک مرکزی چاره ای عملی برای برون رفت از وضعیت فعلی بازار ارز بیاندیشند و به دور از وابستگی های خارجی، گامی برای تقویت پول ملی با تکیه بر توان داخلی بردارد.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید