Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
کرونا و توقف قیمت فولاد و فلزات

کرونا و توقف قیمت فولاد و فلزات

کرونا و توقف قیمت فولاد و فلزات


شیوع دوباره کرونا در برخی استان‌‌‌های چین و مشاهده سویه جدید کرونا در کشورهای آفریقایی که شیوع آن در سایر نقاط دنیا می‌تواند به منفی شدن رشد اقتصادی و تضعیف تقاضا منجر شود، مهم‌ترین سیگنال‌‌‌های کاهشی اثرگذار بر بازارها بودند که زمینه افت نرخ را در بازارهای کالایی به وجود آوردند. در هفته گذشته، سنگ‌‌‌آهن از کانال 80 دلاری فاصله بیشتری گرفت و توانست به محدوده جدید 100دلاری صعود کند، به‌‌‌نحوی که بهای هر تن سنگ‌‌‌آهن عیار 62‌درصد فوب استرالیا، روز چهارشنبه 24 نوامبر، به 103دلار و 45سنت رسید. خوش‌بینی نسبت به رشد تقاضا در کوتاه‌مدت باعث شد تا بهای سنگ‌‌‌‌‌‌آهن در بازارهای چین افزایشی شود.

به گزارش انجمن جهانی فولاد، میزان تولید فولاد در دنیا طی ماه اکتبر امسال، نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش6/ 10درصدی به 145میلیون تن رسید. همچنن در ماه اکتبر امسال، چین 71میلیون و 600‌هزار تن فولاد تولید کرد که این رقم 23‌درصد کمتر از میزان تولید فولاد چین در اکتبر 2020 بود. دولت پکن برنامه کاهش تولید فولاد را در نیمه دوم سال‌جاری میلادی در این کشور اجرایی کرد، اما از آنجایی که میزان افت تولید چین فراتر از برنامه بوده است، احتمال دارد در هفته‌‌‌های پیش‌‌‌رو فولادسازان این کشور بتوانند تولید خود را افزایش دهند. این موضوع سیگنالی مهم در جهت رشد تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن در بازار داخلی چین ظرف روزهای اخیر بود. در عین حال، فروش مناسب اوراق از سوی شرکت‌های توسعه‌‌‌دهنده چینی در روزهای پایانی هفته قبل (منتهی به ‌روز جمعه 19 نوامبر) نیز امید به بهبود وضعیت ساخت‌‌‌وساز در چین و در نتیجه بهبود تقاضا برای محصولات زنجیره آهن و فولاد و سایر فلزات صنعتی را افزایش داد. در همین زمان، موسسه «مای‌‌‌استیل» از گمانه‌‌‌زنی درباره کاهش احتمالی کنترل وام‌‌‌های بانکی بر بازار املاک چین خبر داد؛ این خبر با امید بهبود تقاضا برای فولاد در بازار داخلی چین سیگنالی مثبت برای بازار آهن و فولاد بود.

با وجود این، روزهای خوش آهن و فولاد در بازارهای جهانی چندان ادامه‌‌‌دار نشد و ظرف دو روز پایانی هفته مجددا محصولات صنعتی به مسیر کاهش نرخ برگشتند. انتشار خبر مشاهده سویه جدید کرونا در کشورهای آفریقایی و احتمال سرایت گسترده آن به سایر نقاط دنیا سیگنالی بود که در روزهای پایانی هفته اخیر بر روند نوسان قیمتی کالاهای صنعتی در بازارهای دنیا اثرگذار شد. ترس از کاهش رشد اقتصادی با اعمال محدودیت‌های جدید به منظور کنترل شیوع سویه جدید کرونا باعث شد از میزان تقاضا برای فلزات صنعتی کاسته شود و زمینه تعدیل نرخ در بازار این محصولات به وجود آید.

اثرگذاری این خبر بر بازار کالاهای پایه به میزانی جدی بود که بهای نفت خام در واکنش به آن در روز جمعه تا 68دلار به ازای هر بشکه نیز سقوط کرد که این رقم کمترین نرخ فروش این محصول در 11هفته اخیر بود. این موضوع سیگنالی قوی برای بازار فلزات صنعتی نیز داشت و باعث شد بهای آلومینیوم در معاملات آتی بورس شیکاگو از کانال 2700دلاری به 2‌هزار و 615دلار به ازای هر تن در روز جمعه 26 نوامبر برسد. مس نیز از این عقبگرد قیمتی بی‌‌‌نصیب نماند و بهای آن در معاملات آتی بورس شیکاگو از 45/ 4دلار به ازای هر پوند به 28/ 4دلار به ازای هر پوند سقوط کرد.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید