Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
توقف تولید در نطفه

توقف تولید در نطفه

تولید در نطفه خفه شد!

زیارانی (مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی و ریخته‌گری برادران فلاح) گفت: یک سال از آغاز به کار خط تولید شمش سرب و روی در این شرکت نگذشته که به دلیل مشکل تامین ماده اولیه و افزایش قیمت آن، تصمیم به توقف آن گرفتیم. کمبود مواد اولیه معدنی، مهم‌ترین چالشی است که صنعت سرب با آن درگیر است. این معضل طی دو سال اخیر بروز پیدا کرد و در سال 1400 شدت یافت. واحدهای تولیدکننده سرب و روی با کمبود جدی ماده معدنی مواجه هستند؛ ضمن اینکه قیمت ماده اولیه نیز افزایش زیادی داشته است.

وی گفت: مواد اولیه‌ای که استفاده می‌کنیم ضایعات باتری فرسوده، خاک معدنی سرب و روی است که برای خرید مواد اولیه مورد نیاز، با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنیم. در این واحد شمش‌ سرب با خلوص 99.99 درصد، اکسید روی و همچنین شمش‌های مس و آلومینیوم تولید می‌شود. شرایط به نحوی پیش رفته که خط تولید شمش سرب و روی این شرکت در حال حاضر متوقف شده است.

این مدیرعامل همچنین بیان کرد: شرکت‌های دولتی تامین‌کننده مواد معدنی موظف هستند تا نیاز تولیدکنندگان پایین‌دست را طبق پروانه بهره‌برداری آن‌ها برطرف سازند اما متاسفانه کوچک‌‌ترین اعتنایی به میزان ظرفیت تولید درج شده در پروانه‌های بهره‌برداری نمی‌کنند و سهمیه‌بندی را نادیده می‌گیرند. به عنوان مثال، برای تولید شمش سرب از کربنات سنگین باید استفاده کنیم که در حال حاضر، تولید و عرضه آن در انحصار بعضی شرکت‌ها قرار دارد. ذخایر این ماده عمدتا در استان سمنان و همچنین شهرستان‌های مراغه و فیروزآباد قرار دارد. ماهانه تنها به 20 تن کربنات سنگین نیاز داریم که همین میزان نیز به مدت یک سال شده که علی‌رغم نامه‌نگاری‌های فراوان از ما دریغ شده است.

این تولیدکننده سرب و روی در تکمیل صحبت خود اذعان کرد: سازمان‌های دولتی گفته‌اند تا از بازار آزاد نیاز خود را تامین کنیم اما باید این نکته را یادآور شد که خرید از بازار آزاد مستلزم پرداخت هزینه‌ای گزاف است که در صورت صرف آن، سودی از محل فروش محصولات باقی نمی‌ماند تا طبق برنامه‌ریزی به تولید ادامه دهیم. هزینه تامین ماده اولیه معدنی از بازار آزاد تقریبا دو برابر هزینه تامین آن به صورت مستقیم از شرکت تامین‌کننده است.

فلاح در ارتباط با میزان تولید سرب و روی در این شرکت، عنوان کرد: تنها یک سال است که خط تولید شمش سرب و روی این شرکت فعال شده است و از ابتدای سال 1400 تاکنون، 50 تا 60 تن اکسید روی و همچنین در زمینه تولید شمش سرب، نزدیک به 50 تن محصول تولید کردیم اما با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه و همچنین کمبود باتری فرسوده در بازار داخل، فعالیت این خط در حال حاضر متوقف شده است. شرکت‌های بزرگی که با استفاده از باتری فرسوده، شمش سرب تولید می‌کنند نیز به واسطه واردات از کشورهای افغانستان و عراق، نیاز خود را تامین می‌کنند و تولید را تا حدودی سرپا نگه داشته‌اند.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید