Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
تکمیل زنجیره تولید فولاد در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

تکمیل زنجیره تولید فولاد در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

در راستای بیشینه کردن منافع کشور از منابع خدادادی و ارتقاء سطح درون زایی اقتصاد که یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.

 تلاش ها, برنامه ریزیها و اقدامات وزارتخانه و مسئولان در این جهت بوده است تا زنجیره ارزش درون کشوری را تا حد ممکن تعمیق و میزان ارزش افزوده داخلی را افزایش بدهند .

وی همچنین توسعه صادرات را یکی دیگر از تاکیداتی دانست که در سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی به آن اشاره شده است و در این راستا صادرات با محتوای ارزش افزوده بیشتر و سوق پیدا کردن در جهت صادرات کالای نهایی مورد توجه قرار گرفته است .

معاون وزیر صنعت, معدن و تجارت در ادامه , از معادن به عنوان یکی از نعمات و منابع خدادادی کشور نام برد و گفت: به طور کلی وسعت سرزمین, شرایط و موقعیت جغرافیایی, جمعیت و ... همه از نعمات و مزیتهایی است که کشور ما از آن بهره مند است و باید به بهترین نحو از این ظرفیتها بهره برداری لازم به عمل آید.

 در حوزه معادن, کشور از نظر میزان ذخائر معدنی از جایگاه خوبی برخوردار است که باید به عنوان یکی از مزیت ها در توسعه اقتصادی با دید جدی تری به آن نگریست چرا که قطعاً در آینده یکی از محورهای مهم توسعه صنعتی و اقتصادی کشور محور معادن خواهد بود.

مهندس ابویی مهریزی با اشاره به جایگاه و اهمیت فولاد در این بین تصریح کرد: در شرایط کنونی، هدایت و حمایت سرمایه گذاریها در بحث تکمیل زنجیره فولاد در کشور به طور نسبی اتفاق افتاده و همانطور که در سند برنامه راهبردی وزارتخانه برای سال 1404 نیز پیش بینی شده است باید در این مدت, 55 میلیون تن شمش آهن با در نظر گرفتن زنجیره ارزش به طور متوازن و نسبی تولید شود.

وی در ادامه به مراحل مختلف تکمیل زنجیره فولاد اشاره کرد وافزود: بعد از سنگ آهن, تبدیل آن به کنسانتره, گندله, آهن اسفنجی, شمش و محصولات فولادی , مراحل بعدی تکمیل زنجیره فولاد را شامل می شود.

معاون وزیر صنعت, معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار تولید صنایع زنجیره شمش فولاد یادآور شد: تا شهریور سال 92 ،11 طرح تولید کنسانتره در کشور به ظرفیت 31 میلیون تن وجود داشته است که از شهریور سال 92 تا پایان سال 94 ، 10 طرح جدید راه اندازی و به بهره برداری رسیده به ظرفیت 14.6 میلیون تن بوده است و با توجه به عدم بهره برداری از طرحی در این خصوص طی سالجاری و سال آینده باید گفت تا پایان دولت یازدهم 21 واحد تولید کنسانتره سنگ آهن به ظرفیت 45.6 میلیون خواهیم داشت.

وی همچنین با اشاره به میزان ظرفیت کشور در بخش گندله از ابتدای شروع فعالیت دولت یازدهم افزود: تا شهریور سال 92, ده طرح تولید گندله به ظرفیت اسمی 21.5 میلیون تن در کشور وجود داشته است ضمن اینکه براساس ظرفیت سازی انجام شده از شهریور 92 تا پایان سال 94 ، دو طرح گندله به ظرفیت 2.9 میلیون تن به بهره برداری رسیده و امسال نیز تا پایان سال 95 پیش بینی راه اندازی سه واحد با ظرفیت اسمی 10 میلیون تن در نظرگرفته شده است .

ابویی مهریزی ادامه داد: برای سال 96 نیز پیش بینی ما بهره برداری از دو طرح گندله سازی به ظرفیت 7.5 میلیون تن خواهد بود و براین اساس تا پایان سال 96 بالغ بر 17 واحد جمعاً به ظرفیت اسمی 41.9 میلیون تن گندله در کشور وجود خواهد داشت.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت, معدن و تجارت با اشاره به وضعیت تولید آهن اسفنجی نیز افزود: تا شهریور ماه سال 92 ، پنج واحد تولید آهن اسفنجی به ظرفیت 22 میلیون تن در کشور بوده است که از شهریور 92 تا پایان سال 94, سه واحد به ظریفت 3.7 میلیون, راه اندازی شده و براساس پیش بینی ها برای سالجاری نیز
6 واحد به ظرفیت 6 میلیون و 250 هزار تن به بهره برداری خواهد رسید و در نتیجه تا پایان سال 96, 14 واحد آهن اسفنجی به ظرفیت 32 میلیون تن در کشور موجود خواهد بود.

ابویی مهریزی در ادامه با بیان اینکه در تولید شمش به روش غیر کوره بلند تا پایان شهریورماه سال 92،
35 واحد به ظرفیت 18.3 میلیون تن در کشور وجود داشته است اظهار کرد: از شهریور 92 تا پایان سال 94,  15 طرح به بهره برداری رسیده به ظرفیت 1.8 میلیون تن بوده و امسال نیز پیش بینی 17 طرح راه اندازی شده به ظرفیت 3 میلیون و 70 هزار تن وجود دارد .

وی افزود: این در حالیست که در سال 96 نیز پیش بینی ما راه اندازی 3 طرح با ظرفیت 2 میلیون تن خواهد بود و درنتیجه تا پایان سال 96 پیش بینی ها بر وجود 70 واحد تولید شمش با ظرفیت اسمی تولید 25.2 میلیون تن خواهد بود.

معاون وزیر صنعت, معدن وتجارت در پایان زنجیره تکمیل شمش فولاد خاطرنشان کرد: در خصوص تولید چدن به روش کوره بلند و سایر روشهای غیراحیای مستقیم تا شهریور سال 92 , سه واحد به ظرفیت 4 میلیون و 100 هزار تن وجود داشته که با توجه به اینکه از شهریور سال 92 تا پایان سال 94 صفر و برای سالجاری نیز پیش بینی راه اندازی طرحی در نظر گرفته نشده و برای سال 96 نیز راه اندازی یک طرح به ظرفیت اسمی
1.5 میلیون تن پیش بینی شده است باید گفت تا سال 96 در مجموع در تولید چدن به روش کوره بلند و سایر روشهای غیراحیای مستقیم چهار واحد به ظرفیت 5.6 میلیون تن موجود خواهد بود.

مهندس ابویی مهریزی با بیان اینکه براساس پیش بینی ها تا پایان سال 96 تعداد کل واحدهای موجود در تکمیل زنجیره فولاد به 126 واحد با ظرفیت 150 میلیون تن خواهد رسید یادآور شد: از ابتدای تاریخ صنعت فولاد کشور تا شهریور ماه سال 92 در زنجیره فولاد شامل کنسانتره , گندله،آهن اسفنجی , شمش و تولید چدن تعداد 64 واحد به ظرفیت اسمی ظرفیت 96.9 میلیون تن وجود داشته که از شهریور 92 (شروع کار دولت یازدهم) تا پایان سال 94 بالغ بر30واحد با ظرفیت اسمی به ظرفیت 23 میلیون تن اضافه شده است.

به گفته وی. در سال جاری براساس پیش بینی ها , 26 واحد به ظرفیت 19.3 میلیلون تن در این زنجیره تکمیل و راه اندازی خواهد شد این در حالیست که در سال 96 نیز پیش بینی بهره برداری از 6 طرح با ظرفیت اسمی 11 میلیون تن وجود دارد.

با توجه به برنامه ریزی ها و پیش بینی ها و عملکردهای مذکور در بخش های فوق الذکر ملاحظه می شود که توازن نسبی در حلقه های زنجیره فولاد محقق می شود بدین ترتیب که:

- شمش از طریق زنجیره احیای مستقیم 25.2 میلیون تن که به 29 میلیون تن آهن اسفنجی نیاز دارد که ظرفیت آهن اسنفجی تا پایان سال 96, 32 میلیون تن است.
- برای 32 میلیون تن آهن اسفنجی به 44.8میلیون تن گندله نیاز است که ظرفیت گندله تا پایان سال 96 41.9میلیون تن است و توازن نسبی برقرار است.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید