Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
تاثیر جنگ روسیه و اکراین بر بازار فلزات

تاثیر جنگ روسیه و اکراین بر بازار فلزات

به گزارش متال آنلاین، احتمال طولانی شدن جنگ اکراین، تمام گمانه‌‌‌زنی‌‌‌های پیشین در خصوص روند بازارهای کالایی سال ۲۰۲۲ را نادرست کرد و به رکوردشکنی قیمتی در بخش قابل‌توجهی از کالاهای پایه، شامل محصولات گروه انرژی، فلزات گرانبها، فلزات صنعتی و محصولات غذایی در روزهای ابتدایی ماه مارس منجر شد. بروز این جنگ با احتمال بروز اختلال در عرضه، صعود نرخ انرژی، کاهش موجودی انواع کامودیتی‌‌‌ها، تورم جهانی ناشی از این جنگ و... سیگنالی در جهت رشد نرخ کامودیتی‌‌‌ها بود.
این سیگنال‌‌‌های افزایشی درحالی به بازار کامودیتی‌‌‌ها اعمال شد که پیش از آغاز جنگ در اروپای شرقی، بازار کامودیتی‌‌‌ها عموما متاثر از سیگنال‌های‌‌‌ کاهشی افت رشد اقتصادی چین و افزایش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو و سایر بانک‌های مرکزی دنیا برای کنترل تورم جهانی بود. در این شرایط، دولت پکن همچنان درصدد است تا با افزایش نظارت و اعمال فشار، بهای مواد اولیه در بازار داخلی این کشور را کنترل کند.
بلومبرگ در خصوص روند بازارهای کالایی با حمله روسیه به اوکراین گزارشی تحلیلی ارائه کرد که در آن پیش‌بینی می‌کند این جنگ می‌تواند نظم جهانی جدیدی برای بازارهای کالایی رقم بزند. در این گزارش آمده است، این جنگ پتانسیل آن را دارد که عرضه قابل اعتماد را به سمت آمریکای شمالی متمایل کند. مایک مک‌‌‌گلون، تحلیلگر بلومبرگ در این گزارش تاکید دارد که اگر بهای نفت و گاز در بحبوحه افزایش تنش ژئوپلیتیکی به اوج‌‌‌گیری قیمتی خود ادامه دهد، می‌‌‌تواند کاتالیزوری برای رکوردشکنی قیمتی در بازار سایر کامودیتی‌‌‌ها باشد. مک گلون بر این باور است که این درگیری می‌‌‌تواند تاثیر منحصربه‌فردی بر بازراهای کالایی داشته باشد. بحران سال 2008 به رکوردشکنی تاریخی نفت در بازارهای جهانی منجر شد، به نحوی که در روزهای ابتدایی ژوئن 2008 بهای هر بشکه نفت‌خام به 145دلار در هر بشکه رسید. این اوج‌‌‌گیری قیمتی در بخش انرژی زمینه صعود نرخ سایر کامودیتی‌‌‌ها را فراهم کرد.
در آن برهه زمانی بازارهای کالایی تنها با سیگنال رشد نرخ انرژی روبه‌رو بودند؛ اما در شرایط کنونی علاوه بر این سیگنال، بازارهای کالایی با احتمال اختلال در عرضه نیز روبه‌رو هستند، این در حالی است که با شیوع کرونا ظرف 2سال اخیر تورم بالای جهانی نیز مزید بر علت شده و مجموع این عوامل شرایط ویژه‌‌‌ای را برای رشد قیمتی کالاهای پایه در بازارهای جهانی فراهم کرده است.
در گزارش بلومبرگ، حفظ قیمت‌ها در سطوح فعلی موهبتی برای تولیدکنندگان حوزه انرژی و کشاورزی خواهد بود؛ در حال حاضر، قیمت نفت‌خام و بیشتر غلات بسیار بالاتر از هزینه‌‌‌های تولید در ایالات‌متحده آمریکاست و حفظ این قیمت‌ها سود تولیدکنندگان را مهیا می‌کند.
در روز پایانی هفته گذشته، برابر جمعه چهارم ماه مارس، شاخص قیمتی فلزات پایه در بورس فلزات لندن به 5‌هزار و 172واحد رسید که این رقم بیشترین رکورد تاریخی به ثبت رسیده برای این شاخص است. این رشد نرخ تمامی فلزات پایه معامله‌شده در بازارهای جهانی را در بر گرفت. از سویی صعود نرخ انرژی زمینه افزایش هزینه تولید فلزات پایه را فراهم کرده و از سوی دیگر، درحال حاضر احتمال اختلال در عرضه فلزات پایه بیش از بسیاری از محصولات وجود دارد.
افزایش نرخ انرژی با محوریت گاز طبیعی در کشورهای اروپایی باعث غیراقتصادی شدن تولید در برخی واحدهای ذوب و پالایش فلزات شده و با کاهش یا توقف تولید زمینه رشد قیمتی در این محصولات را فراهم می‌کند. در عین حال، روسیه تامین‌‌‌کننده بخشی از فلزات در بازارهای جهانی است.
روسیه بازیگر اصلی بازار مس نیست، با این حال، این محصول نیز تا روز جمعه چهارم مس تا 10‌هزار و 466دلار به ازای هر تن اوج‌‌‌ گرفت. ترس از جنگ در اروپای شرقی باعث شده است تا بازار با واهمه از کاهش عرضه روبه‌رو شود. در حال حاضر موجودی مس قابل تحویل در بورس فلزات لندن در کمترین رکورد تاریخی یعنی مرز 70‌هزار تن قرار دارد و این موضوع نیز از رشد قیمتی این فلز حمایت می‌کند.
رویترز به نقل از ونیو یائو، تحلیلگر ING، گفت: درگیری روسیه و اوکراین شعله‌‌‌های بازار فلزات اساسی را شعله‌‌‌ور کرده است. نرخ انرژی در اروپا با رکوردشکنی مکرر قیمتی روبه‌روست و این موضوع کاتالیزوری برای رالی صعود فلزات خواهد بود. فلز روی نیز از آتش جنگ در اروپای شرقی شعله گرفت و بهای آن به بیشترین نرخ پس از سال 2006 رسید، به‌نوحی‌که هر تن روی در فروش تحویل فیزیکی و فوری بورس فلزات لندن با قیمت 4‌هزار دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید