Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
عقبگرد معدن از مسیر توسعه

عقبگرد معدن از مسیر توسعه

پسرفت معدن از مسیر توسعه


طبق گزارشات و بررسی های فعالان بخش خصوصی حاکی از انست که مسیر هوشمندسازی معادن در ایران مسدود است در حالی که رونق بیشتر تولید معدنی بدون تزریق انواع ماشین‌‌‌آلات جدید ممکن نیست. کانون انتقاد اهالی معدن در نشست فعالان این بخش در اتاق تهران، سد بلند واردات ماشین‌‌‌آلات جدید و حرکت بخش معدن به سمت خرید ادوات قدیمی و کارکرده است.
ارزیابی آمارهای واردات دستگاه‌‌‌های معدنی و مرور مباحث فعالان بخش معدن نشان می‌دهد افزایش فشار بر بخش معدن برای تولید بیشتر موجب شده است تا در فقدان دسترسی بازیگران این حوزه به ادوات و دستگاه‌‌‌های جدید و نو، خرید ماشین‌آلات کارکرده، مستعمل و قدیمی بیش از گذشته در اولویت قرار گیرد؛ موضوعی که خود را در آمارهای هشت‌ماهه معافیت‌‌‌های گمرکی ماشین‌‌‌آلات نو و مستعمل طی پنج‌سال اخیر به‌خوبی نشان می‌دهد. در همین راستا نمایندگان تشکل‌های معدنی در دوازدهمین جلسه کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران ضمن لزوم بررسی ابعاد هوشمندسازی عملیات معدنکاری در ایران، بار دیگر بر تامین ماشین‌آلات معدنی برای تداوم تولید در این بخش تاکید کردند. شواهد موجود نشان می‌دهد در این دوره زمانی روند اعطای معافیت برای ماشین‌آلات نو در فاصله سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ نزولی بوده و از آن سو تقاضا برای دریافت معافیت گمرکی برای ماشین‌‌‌آلات مستعمل صعودی بوده است. از آنجا که تداوم رونق تولید در بخش معدن و پایداری آن به تقویت تشکیل سرمایه در این بخش و ارتقای فناوری‌‌‌های حفاری، استخراج و حمل‌‌‌ونقل معدنی وابستگی زیادی دارد، طراحی سازوکارهایی در دولت برای گسترش تعداد دستگاه‌‌‌ها و بهبود فناوری در ماشین‌‌‌آلات وارداتی یا داخلی خریداری‌شده برای بخش معدن الزامی است؛ موضوعی که طبق گفته علی نقیب، هم‌‌‌اکنون با چالش‌‌‌های جدی روبه‌روست و بخش معدن از همین ناحیه تحت فشار است.

از سویی بی‌‌‌توجهی به تقویت بنیه فنی-لجستیکی بخش معدن امروز و آینده تولید ثروت از زمین را در ایران با مخاطرات جدی روبه‌رو خواهد کرد. در واقع کاهش بنیه ماشین‌‌‌آلات در بخش معدن باعث خواهد شد تا میزان تولید در این بخش نه‌تنها همسو با اهداف امروز نباشد، بلکه نسبت به آینده و چشم‌‌‌اندازهای جدید این بخش بی‌‌‌توجه شده و پتانسیل معدن برای هوشمند شدن به‌منظور استفاده از فرصت‌‌‌های موجود و ساختن افق پیش‌‌‌رو از بین برود. به‌عنوان نمونه یکی از مسائلی که به‌شدت در سال‌های اخیر فشار بر بخش معدن را افزایش داده، مساله ایمن‌‌‌سازی معادن است.

هوشمندسازی معادن ایران، در دوازدهمین جلسه کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، مورد بررسی قرار گرفت. همچنین نتایج و بازخوردهای جلسه پیشین کمیسیون که به ارزیابی راهکارهای توسعه و تامین ماشین‌‌‌آلات معدنی کشور اختصاص داشت، تبیین شد. ولی‌زاده، مشاور کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران با اشاره به بازخوردها و نتایج مثبت جلسه معدنی پیشین که به مساله عدم‌دسترسی به ماشین‌آلات معدنی و تامین این تجهیزات اختصاص داشت، گفت: یکی از نتایج این جلسه، موافقت با واردات ۵۰۰دستگاه ماشین‌‌‌آلات معدنی است. او ابراز امیدواری کرد که این جلسات به بهبود شرایط کسب‌وکار فعالان حوزه معدن منجر شود.در ادامه، نایب‌رئیس این کمیسیون با اشاره به اینکه یکی از مشکلات بخش معدن، تامین ماشین‌‌‌آلات است، گفت: این مساله تا آنجا پیش رفته است که در تامین ماشین‌‌‌‌‌‌آلات دست‌دوم نیز دچار مشکل هستیم؛ از این رو لازم است این نیاز با تلفیق تولید داخل و واردات، رفع شود. علاوه بر مساله ماشین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آلات، فعالیت‌‌‌های معدنکاری در ایران برای افزایش بهره‌‌‌وری و شفافیت نیازمند هوشمندسازی است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌‌‌آلات سنگین معدنی و ساختمانی ایران نیز با اشاره به اینکه محدودیت‌ها مانع واردات ماشین‌‌‌‌‌‌‌‌‌آلات شده است، گفت: به دلیل عدم‌دسترسی به تجهیزات روزآمد، در حال عقبگرد به سوی ماشین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آلات نسل قدیم هستیم. محمد فاطمی افزود: در شرایطی که سیاستگذاری نادرست دستگاه‌‌‌های دولتی چنین وضعیتی را پدید آورده، انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌‌‌آلات سنگین معدنی و ساختمانی ایران را متهم می‌کنند که به دنبال ماشین‌‌‌آلات مستعمل است. وی در بخش دیگری از سخنانش از آمادگی انجمن متبوع خود برای کمک به هوشمندسازی معادن سخن گفت.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید