Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
ثبات نسبی در بازار آلومینیوم

ثبات نسبی در بازار آلومینیوم

 حاکم شدن ثبات نسبی در بازار آلومینیوم

مرادیان (مدیر فروش و بازرگانی مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب) گفت: با ورود سالکو به بازار آلومینیوم، کمک شایانی به مصرف‌کنندگان گردید، زیرا قبل از آن، رقابت‌های شدیدی در بازار به وجود می‌آمد و مصرف‌کنندگان به میزان کمتری می‌توانستند شمش آلومینیومی خریداری کنند و معمولا تا 30 درصد قیمت‌ها به شکل رقابتی افزایش پیدا می‌کرد. از ابتدای تاسیس این مجتمع، مبنای کار، فروش صادراتی شمش آلومینیومی بوده ولی با توجه به حجم تقاضای بازار داخل و درخواست‌هایی که در زمینه تامین نیاز صنایع پایین‌دستی آلومینیوم از سوی وزارت صمت به این شرکت ارسال شده است، در هر هفته، دو تا سه هزار تن شمش آلومینیومی در بورس کالای ایران عرضه می‌کنیم. ظرفیت اسمی سالکو، 300 هزار تن در سال بوده و با توجه به اینکه میزان تولید مجتمع در حال افزایش است، طی چند ماه آینده، به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنند آلومینیوم کشور به ظرفیت اسمی تعیین شده خواهیم رسید.

وی همچنین گفت: هم‌اکنون کشورهای ترکیه، امارات و چین ازجمله بزرگ‌ترین مشتریان شمش‌های آلومینیومی سالکو هستند. این شرکت به دلیل درجه خلوص بالای شمش‌های تولیدی خود و همچنین تولید شمش در قالب‌های پنجاه پوندی و یک هزار پوندی، جایگاه خود را در منطقه تثبیت کرده است. علاوه‌براین، خط تولید بیلت و اسلب آلومیینیومی را راه‌اندازی کرده‌ایم و تقاضا برای خرید این محصولات آلومینیومی افزایش یافته است. فقط انجام برخی مراحل اداری باقی مانده است که با به اتمام رسیدن آن‌ها، تا یک ماه آینده فروش بیلت و اسلب آلومینیومی سالکو آغاز خواهد شد.
مرادیان بیان کرد: در اردیبهشت ماه سال جاری، میزان عرضه‌های شمش آلومینیومی مطلوب بود اما مقدار معاملات به نصف میزان عرضه و حتی کمتر رسیده بود. بعضی از شرکت‌ها میزان مشخصی از شمش آلومینیومی خود را دپو کرده بودند و برخی دیگر نیز با نگاه به بازارهای جهانی و نوسان قیمتی که به عنوان مثال، میزان رشد در یک ماه یک هزار دلار بود، بر این باور استوار شدند که قیمت آلومینیوم افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد؛ پس باید خرید شمش داشته باشند و ذخیره‌ای مطمئن برای تولید در روزهای آتی خود فراهم کنند.

وی ادامه داد: نوسانات در بازار جهانی تاثیر خود را گذاشته است زیرا کشور چین سیاستی را در پیش گرفته بود تا تولید آلومینیوم در این کشور را کاهش دهد که دلیل اصلی این تصمیم‌گیری، مصرف بالای برق این صنعت بود. در ایران به دلیل ارزان‌ بودن قیمت حامل‌های انرژی، تولید افزایش پیدا کرده است. طی ماه‌های بعد شرکت روس‌آل نیز برای ورود به بازار ترکیه، مالیات تعیین کرده که برای آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نبود؛ به همین دلیل، این صنایع پایین‌دستی آلومینیوم در ترکیه به بازار آلومینیوم ایران هجوم آوردند و این عمل سبب افزایش تقاضای آلومینیوم شد. ضمن اینکه در حال حاضر، صنایع پایین‌دستی آلومینیوم از شرایط فروش بسیار مطلوبی برخوردار هستند؛ به همین نسبت خرید بالاتری هم دارند.

وی یادآور شد: در سراسر کشور کارخانجات مختلفی در زمینه تولید محصولات آلومینیومی فعالیت دارند و چون قلب صنعت آلومینیوم استان اراک است، در حالت عادی این کارخانه‌ها در اقصی نقاط کشور هزینه‌های سنگینی برای حمل‌ونقل صرف می‌کنند اما صنایع پایین‌دستی آلومینیوم در این منطقه، دیگر احتیاجی به حمل‌ونقل در مسافت طولانی ندارند و با تحویل مذاب آلومینیوم از سالکو به جای شمش آلومینیومی جامد، هزینه حمل برای هر دو طرف به شدت کاهش پیدا می‌کند. در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، هم بحث مالیات برای تولیدکنندگان وجود ندارد و هم اینکه این منطقه از نظر جغرافیایی، نزدیک به دریا است؛ بنابراین تولیدکنندگان محصولات آلومینیوم برای صادرات محصولات خود راحت‌تر می‌توانند اقدام کنند و هزینه حمل محصول نهایی نیز برای آن‌ها حذف می‌شود.

مرادیان خواستار شد: اگر وزارت صمت و سازمان گمرک کشور بتوانند همکاری بیشتری با شرکت‌ها داشته باشند تا مواد اولیه آلومینیومی که خریداری شده به راحتی تبدیل به محصولات با ارزش افزوده شده و به روش ورود موقت کالا صادرات شوند. اگر این اتفاق بیفتد، قطعا خام‌فروشی بسیار کمتری صورت خواهد گرفت و همچنین ارزش افزوده بالاتری برای محصولات به وجود خواهد آمد. چراکه صنایع پایین‌دستی بیشتر تقویت شده و می‌توانند به سود بیشتری از محل فروش محصولات برسند و صادرات نیز تقویت می‌شود و به واسطه ارزآوری، معضلاتی که پیرامون قیمت دلار در کشور وجود دارد نیز بیش از پیش، قابل کنترل خواهد بود؛ چراکه ارز بیشتری وارد کشور می‌شود و بسیاری از صادرکنندگان مجبور هستند مقادیر زیادی از ارز حاصل از فروش صادراتی محصولات را در سامانه‌های ارزی وارد کنند. باید بسیاری از بروکراسی‌های اداری دست‌وپاگیر مربوط به امور گمرکی را حذف کنند.

وی در تکمیل صحبت خود اظهار کرد: تولیدکنندگان برای خروج شمش آلومینیومی از کشور، باید تاییدیه‌های گوناگونی را اخذ کنند و بروکراسی‌های پر پیچ و خم را طی کنند. رفع موانع تولید نباید فقط در حد شعار باقی بماند و مسئولان امر برای رشد تولید و پیشرفت واقعی آن، باید در این زمینه با تولیدکنندگان تعامل و همکاری بیشتری داشته باشند. ظرفیت تولید مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب میزان کمی نیست؛ بزرگ‌ترین کارخانه تولیدکننده شمش با داشتن تکنولوژی به‌روز، اگر به مرحله تولید با ظرفیت کامل برسد و حمایت‌های لازم از آن صورت بگیرد، می‌توانیم ظرفیت‌های دیگر را نیز فعال‌سازی کنیم و تاثیر آن را در تمام صنایع ببینیم.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید