Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
رنج استخراج اورانیوم بر جان مردم سرزمین جادو

رنج استخراج اورانیوم بر جان مردم سرزمین جادو

هند می‌خواهد تا سال ۲۰۳۲ میلادی (۱۴۱۱خورشیدی) ۶۳ گیگاوات انرژی هسته‌ای تولید کند تا از وابستگی به انرژی‌های فسیلی بکاهد و در مسیر توسعه با گام‌های استوارتری قدم بردارد .

جادوگودا شهرستانی کوچک و محل استقرار مرغوب‌ترین کانی‌های اورانیوم جهان است که هند برای تحقق رویای هسته‌ای خود برای آن نقشه‌ها دارد. اما فعالیت رآکتورهای هسته‌ای این کشور به بهای انقراض تدریجی قبایلی تمام می‌شود که در این منطقه زندگی می‌کنند.

لاکسمی داس یکی از زنان بومی جادوگوداست که تاکنون ۳ سقط جنین داشته و ۵ فرزند دیگرش یک هفته پس از تولد فوت کردند. تنها فرزند باقی مانده او هم معلول است. فقط لاکسمی نیست، بسیاری از زنان جادوگودا هم همین درد را دارند.

در واقع تمام ساکنان این سرزمین به دلایل گوناگون در معرض آسیب‌های حاصل از تابش مواد رادیواکتیو هستند. استخراج اورانیوم و عملیات فرآوری آن در کارخانه سبب تولید گرد و خاک و انتشار گاز رادونی می‌شود که معدنکاران آنها را استنشاق می‌کنند. کانی اورانیوم در این منطقه در جاده‌های ناهموار و در کامیون‌هایی جابه‌جا می‌شود که هیچ پوششی ندارند و در نتیجه کانی‌های آلوده به مواد رادیواکتیویته از کامیون پایین می‌افتند و به اطراف جاده می‌ریزند. علاوه بر کانی‌ها، باطله‌های معدنی نیز دربردارنده درصد بالایی از تشعشعات زیان‌بار هستند.

در این بین روستاهایی که در نزدیکی حوضچه‌های باطله قرار گرفته‌اند بیش از همه آسیب می‌بینند. در فصل‌های خشک، گرد و خاک برخاسته از باطله‌ها به این روستاها وارد می‌شود و در جریان بارش باران‌های موسمی، زائدات رادیواکتیو به داخل نهرها و رودهای اطراف می‌ریزد و باعث ایجاد پرتوهای بیشتر می‌شود. روستاییان از این آب آلوده برای شست‌وشو و آشامیدن استفاده می‌کنند و از حوضچه‌های آلوده ماهی می‌گیرند.

بیش از صدها هزار تن زباله هسته‌ای در حوضچه‌ه ای باطله جادوگودا جمع شده‌اند که حجم زیادی از گازهای سمی و پرتوهای هسته‌ای تولید و آب، گیاه، خاک و در نهایت همه زنجیره غذایی را آلوده می‌کنند. زباله‌های هسته‌ای می‌توانند پرتوزا و برای میلیون‌ها سال آسیب‌زا باشند.

یوسی‌آی‌اِل (UCIL) کارخانه‌ای است که استخراج و فرآوری اورانیوم منطقه را بر عهده دارد و البته از پذیرش مشکلاتی که این واحد تولیدی برای جوامع محلی به وجود آورده امتناع می‌کند و همچنان به بازگشایی معادن جدید در حوالی جادوگودا و دیگر بخش‌های کشور مشغول است.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید