Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
ساماندهی اشتغال نیروی کار خارجی

ساماندهی اشتغال نیروی کار خارجی

ساماندهی اشتغال نیروی کار خارجی

وزارت کار اعلام کرده برابر قانون کار، اتباع بیگانه‌ای که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند، اجازه اشتغال در کشور را ندارند و در صورت اشتغال و بکارگیری کارفرمای آنها متخلف است و مشمول جریمه خواهد بود.قانون کار در ماده ۱۲۰ صراحت اعلام کرده است که اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند.
طبق اعلام اداره کار استان تهران،اتباع خارجی صرفا در مواردی که امکان رفع نیاز کارفرمایان از طریق نیروی کار ایرانی وجود نداشته باشد به‌کارگیری خواهند شد.بر اساس ماده ۱۸۱ قانون کار نیز بکارگیری اتباع بیگانه فاقد مجوز کار در واحدهای کارگاهی ممنوع است و کارفرمایانی که اتباع خارجی غیر مجاز و فاقد پروانه کار یا اتباعی که پروانه کار آنها منقضی شده است را در کاری غیر از آنچه در پروانه کارشان ذکر شده است بپذیرند یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع می‌شود، مراتب را به وزارت کار اعلام نکنند، برابر قانون به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم می شوند؛ از این رو کارفرمایان مکلفند قبل از اقدام به عقد هرگونه قراردادی که موجب استخدام اتباع بیگانه می‌شود، نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را استعلام کنند.
طبق بخشنامه اخیر اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی میزان جریمه کارفرمایانی که از خدمات اتباع خارجی غیرمجاز و فاقد پروانه کار استفاده کنند بابت هر روز اشتغال غیرمجاز ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده و در صورت تکرار تخلف این میزان جریمه دو برابر خواهد شد.
در راستای تدوین طرح ساماندهی نیروی کار اتباع مهاجر، از نیروی کار خارجی در شهرک‌های صنعتی استان تهران استفاده خواهد شد.در برنامه هفتم توسعه تشکیل سازمان ملی مهاجرت پیش‌بینی و وزارت کشور مکلف شده پس از تصویب قانون برنامه هفتم با همکاری دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نسبت به تشکیل این سازمان به منظور ساماندهی مهاجرین اقدام کند.
طبق آمار دولت در حال حاضر بیش از ۱۰ مرجع از جمله وزارت کار، فراجا و وزارت کشور برای مهاجران کد و شناسه صادر می‌کنند به همین دلیل هدف قانونگذار از تشکیل سازمان ملی مهاجرت، قرار گرفتن مساله مهاجرت در زیر مجموعه وزارت کشور برای ساماندهی مناسب اتباع خارجی است. بر همین اساس تاکنون اقدامات متعددی از قبیل اختصاص شناسه به اتباع قانونی یا خروج آنها از اطراف برخی اماکن انجام شده اما لزوم ساماندهی مهاجرین صرفنظر از یک مطالبه عمومی یک تصمیم حاکمیتی است و ایجاد سازمانی متمرکز جهت ساماندهی اتباع خارجی گام موثری در جهت حل این مساله است.
پیش از این معاونت اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آمار اشتغال اتباع خارجی در کشور را بیش از ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر اعلام کرده و گفته بود: حضور اتباع خارجی در کشور صرفنظر از ابعاد امنیتی، ابعاد فرهنگی و اقتصادی هم دارد و وزارت کار به کسانی مجوز می‌دهد که حضورشان در داخل کشور قانونی و قابل شناسایی باشند.
وزارت کار سامانه تلفنی ۰۲۱۶۳۶۹ را جهت ارائه شکایات و گزارش‌های مردمی در خصوص به‌کارگیری نیروهای کار خارجی غیر مجاز توسط کارفرمایان اعلام کرده است.درحال حاضر کارفرمایان می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی، نسبت به استعلام و درخواست پروانه کار برای نیروهای خارجی مورد نیاز خود اقدام کنند.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید