Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
فرصت اقتصاد ایران برای بازگشت به بازارهای جهانی

فرصت اقتصاد ایران برای بازگشت به بازارهای جهانی

 بازگشت به بازارهای جهانی

جنگ روسیه و اوکراین هرچند به صورت ظاهری به مرزهای دو کشور محدود شده، اما به نظر میرسد هر یک از طرفین خاکریزهای خود را میان شرکای استراتژیک تقسیم کرده و تلاش دارند تا با اتحاد با دیگران فرماندهان و سربازان خود در میدان نبرد را پشتیبانی کنند، هر چند جنگ اصلی اکنون، میان رسانه های دو طرف در جریان است.
روزها از شلیک نخستین گلوله ها و خمپاره ها میان دو کشور روسیه و اوکراین می گذرد و اگرچه به ظاهر دو کشور در این دنیای پهناور با هم به صورت نظامی درگیر شده اند، اما گویی دنیا آتش پاره های جنگ را به خود می بیند و از هر گلوله ای که شلیک می شود، سهمی در پا پس کشیدن از اجرای برنامه های اقتصادی خود برمی دارد.
حالا شرکای استراتژی دو کشور به فکر این هستند که با نوع تفکر و نگاه خود، به پشتیبانی از دو طرف جنگ بپردازند و البته بتوانند شرایط را به نفع اقتصاد ملی خود برگردانند. به همین خاطر است که در دو طرف ماجرا، نه تنها پشتیبانی های فکری و نظامی به اوج رسیده، بلکه در عرصه رسانه ها نیز جنگ تمام عیاری شکل گرفته است.
وحید حسین زاده، عضو هیات علمی گروه روابط بین اللمل دانشگاه تربیت مدرس در گفتگویی ابعاد دقیقی از تاثیرات اقتصادی جنگ نظامی روسیه و اوکراین بر اقتصاد ایران را تشریح می کند.
وی افزود: رویداد نظامی که هم اکنون میان روسیه و اوکراین شکل گرفته است، بسیار فراتر از یک جنگ موقت خواهد بود ولی این حادثه با این ابعاد، دو وجه دارد. یک وجه در ارتباط با اقتصاد بین المللی و یک وجه مستقیما در رابطه با ایران است؛ اما به هر حال ابعاد این درگیری بسیار عمیق تر و گسترده تر از آنچه باشد که اروپایی ها در مورد آن تحلیل داشته اند. روسیه یک صادرکننده عمده حوزه انرژی و کامودیتی های فلزی، غلات و کود شیمیایی است؛ به همین دلیل تحریم این کشور بسیار متفاوت تر از تحریمی است که علیه ایران وضع شده؛ چراکه اگر اقتصاد ایران به صورت کامل از اقتصاد بین المللی جدا نشد، اما ارتباط آن با دنیا با هزینه های بیشتری رخ داد؛ بنابراین تحریم ایران قابل مقایسه با آنچه که در رابطه با روسیه رخ می دهد نیست.
وی افزود: روسیه از همه وجوه چندین برابر ایران در حوزه ها مواد اولیه و اقلام مورد نیاز دنیا تولید دارد و اتفاقا مقصد نهایی این تولیدات نیز اروپا بوده است؛ این در حالی است که ایران بعد از انقلاب ۵۷ به مرور ارتباط خود را با اروپا کاهش داده یا قطع کرده و مقاصد خود را به هند، کشورهای عربی، همسایگان و کشورهای جنوب شرق آسیا مثل کره، چین و ژاپن تغییر داده است؛ هر چند روابط با این کشورها نیز بعد از تحریم هسته ای کمتر شده یا با هزینه بیشتر همراه بوده است.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید