Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
موانع تسهیل کسب‌وکارها

موانع تسهیل کسب‌وکارها

مانع دولتی تسهیل کسب‌وکارها

ذی‌‌‌نفعان اقتصاد و نهادهای ناظر، هیچ‌یک، از عملکرد دولت در زمینه مجوززدایی رضایت ندارند. خود دولت نیز بارها از وضعیت نامناسب فضای کسب‌وکار گلایه و راه تحول اقتصادی را بهبود محیط کسب‌وکار عنوان کرده است تا ضمن اعطای آسان مجوز، امضاهای طلایی از جریان فعالیت تولیدی-تجاری حذف شوند. به‌رغم چنین رویکردی، هیچ‌کس از بهبود فضای کسب‌وکار راضی نیست. اینجاست که لازم است دوباره پرسیده شود، واقعا گلوگاه اصلی ممانعت از تسهیل کسب‌وکارها کجاست؟ شواهد بسیاری نشان می‌دهد که دولت یا بخش‌‌‌هایی از دستگاه اداری، مانع اصلی صدور مجوز هستند.طبق گفته‌‌‌های «فعالان بخش خصوصی و نمایندگان مجلس»،‌‌‌ آخرین عامل دولتی، «وزارت امور اقتصادی و دارایی» و واحد بهبود محیط کسب‌وکار این وزارتخانه است که به‌عنوان مسوول و ناظر درگاه ملی مجوزها روند مجوزدهی آن مناسب نیست.
حدادی، سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور، دلیل این موضوع را ایرادات فنی و کنترلی شروع آسان کسب‌وکارها در این درگاه معرفی کرده است. وی با اشاره به ایرادات فنی و کنترلی درگاه ملی صدور مجوزهای کسب‌وکار تصریح کرده است: دولت باید براساس شعار اصلی خود، یعنی مبارزه با فساد، اقدام عملیاتی برای اجرایی شدن آن انجام دهد. حسن فروزان‌‌‌فر، عضو اتاق بازرگانی تهران هم اخیرا در نشستی تخصصی اعلام کرد که هنوز مشکلات و موانع متعددی پیش‌‌‌روی تسهیل مجوزهاست. مشکلات مورد اشاره از سوی این عضو اتاق بازرگانی، عمدتا مواردی است که به عملیات‌‌‌های اداری و اجرایی مرتبط با ادارات دولتی برمی‌‌‌گردد و روندهای مختلفی در حوزه‌‌‌های محیط‌زیست، امنیت آب و مدیریت شهری را تحت‌تاثیر قرار داده است. اشاره این دو چهره موثر در حوزه فضای کسب‌وکار به کم‌‌‌کاری نهاد دولت و وزارتخانه تخصصی اقتصاد در حالی انجام شده که ماه‌‌‌هاست بحث بر سر یکپارچه کردن صدور مجوزهای کسب‌وکار، شفاف‌‌‌سازی آنها و کاهش رویه‌‌‌های اداری مجوزدهی صورت گرفته؛ اما موفقیت چندانی در این زمینه حادث نشده و گزارش اخیر اتاق بازرگانی در خصوص پایش قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار هم این موضوع را تایید کرده است. برخی از منتقدان، گناه این موضوع را به گردن دام بوروکراتیک دولت الکترونیک و بی‌‌توجهی به مجوززدایی می‌اندازند. برخی از گزارش‌‌‌ها نیز روی «ضعف مدیریتی» در روند تسهیل مجوزها تاکید دارند. انتقادات به سیاست بهبود محیط کسب‌وکار در حالی عنوان شده که وزارت امور اقتصادی و دارایی چندی پیش ۱۰ مانع اداری صدور مجوز آسان را اعلام کرده و گفته بود: «برخی دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و مراجع صدور مجوز با استفاده از قوانینی که زمینه اعمال سلیقه را فراهم می‌کنند یا با ارتکاب جرم و تخلف، سعی در حفظ امضاهای طلایی دارند.» حال در شرایطی که بسیاری از دستگاه‌‌‌ها در پی حفظ امضاهای طلایی هستند، با اعمال سلیقه یا ارتکاب تخلف مانع صدور مجوز هستند. خود دستگاه متولی تسهیل مجوزدهی در مسیر طراحی‌شده برای صدور مجوز، ایراداتی چهارگانه داشته که عامل اتلاف وقت فعالان اقتصادی در مسیرهای اداری است.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید