Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
نیکل جایگزینی مناسب برای فلزات گران

نیکل جایگزینی مناسب برای فلزات گران

دانشمندان توانستند با سنتز یک مولکول چهار وجهی, از اتم نیکل به عنوان جایگزین فلزات گران قیمت در واکنش های شیمیایی استفاده کنند

به طور کلی سنتز شیمیایی راه حلی مناسب برای تبدیل مواد شیمیایی اولیه به داروهای مفید، محصولات خانگی یا مواد سطح بالا تر است. اما باید توجه داشت که این کار همواره مشکلاتی به همراه دارد. از جمله اینکه در چنین واکنش هایی علاوه بر تولید محصول مورد نظر, مواد زائد سمی نیز تولید می شود و حتی ممکن است شرایط واکنش خاص و خطرناک باشد. به انضمام اینکه شروع این واکنش ها معمولا متکی به فلزات گران قیمت و کمیاب است.
مبنای شیمی آلی, ساخت ترکیباتی جدید از اتم های کربن است. اما برخی از اتم های کربن, به خصوص اتم های کربن درگیر در پیوند کربن-هیدروژن بسیار پایدار هستند و برای فعال سازی این پیوند, حضور فلزات الزامی است.
برای این منظور، سالیان زیادی از پالادیم و پلاتین استفاده می شد, اما طبیعتا تهیه این فلزات هزینه زیادی دارد. در این میان، نیکل به عنوان یک فلز ارزان تر از همان گروه شیمیایی, می تواند در واکنش های مشابه مورد استفاده قرار بگیرد. طبق اظهار نظر میریکا, می توان گفت واکنش پذیری نیکل, حتی کمی بیشتر از پالادیم است. بنابراین واکنش آن سریع تر و آسان تر پیش می رود, و در عین حال شیمی واکنش نیز باید شدیدا کنترل شود.

مولکول شیمیایی چهار وجهی
بتازگی دانشمندان مولکول چهار وجهی جدیدی به نام «لیگاند تترادندیت» طراحی کرده اند که ساختار آن شبیه یک دستکش بیس بال, با اتم نیکل در مرکز است. الکترون های اتم کربن، پس از اتصال به نیکل آرایش جدیدی پیدا می کنند و در این حالت اتم کربن فعال می شود.
تعادل مناسب بین پایداری و واکنش پذیری این مولکول, سبب شد دانشمندان بتوانند با استفاده از آن, تعداد مراحل واکنش های سنتزی را کاهش دهند. به علاوه, واکنش با نیکل در عرض چند دقیقه و در دمای اتاق رخ می دهد, در حالی که واکنش سایر فلزات چند ساعت یا چند روز زمان می برد و به دماهای بالاتر و شرایط ویژه ای احتیاج دارد.
دانشمندان امیدوارند بتوانند نیکل را جایگزین فلزاتی مانند پالادیم کنند که با قیمت 100 دلار به ازای هر گرم, سالیانی دراز در صنایع شیمیایی و آزمایشگاه های تحقیقاتی مورد استفاده بوده اند.

 نیکل
نیکل یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده شهابسنگ ها به شمار می آید. شهابسنگ های آهن و سیدریت شامل آلیاژهای آهن حدود ۵ تا ۲۰ درصد نیکل هستند.
نیکل تجاری به فرم های پنتلاندیت و پیروتیت است و معادن آن در استان اونتاریوی کانادا یافت می شود که این ناحیه حدود ۳۰ درصد از نیکل دنیا را تأمین می کند. دیگر معادن این عنصر در کالدونیا, استرالیا, کوبا, اندونزی و در مناطق دیگر است.
این عنصر رسانای جریان برق و سطح آن براق و صیقلی است. این عنصر از گروه عناصر آهن و کبالت است و آلیاژهای آن قیمت های بالایی دارند. کاربردهای فراوانی در طبیعت دارد و برای ساخت فولاد ضدزنگ و دیگر آلیاژهای ضدزنگ و خوردگی کاربرد دارد. برای ساخت لوله های نیکلی و مسی و نیز برای نمک زدایی گیاهان و تبدیل آب شور به آب مایع استفاده می شود.
نیکل همچنین استفاده های فراوانی برای ساخت سکه ها و فولاد نیکلی برای زره ها و کلیدها دارد.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید