Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
چشم‏‏‏‏‌انداز نوین صنعتی

چشم‏‏‏‏‌انداز نوین صنعتی

چشم‏‏‏‏‌انداز نوین صنعتی

در شرایطی که گسست جهانی زنجیره تامین، هزینه تامین مواد اولیه و قطعات را از تامین‌‌‌‌‌کنندگان بزرگ جهانی بالا برده، جدال چین و آمریکا بر سر فناوری‌های پیشرو (edge technologies)، خاک‌‌‌‌‌های کمیاب و تعرفه‌های تجاری اثر عمیقی بر بخش صنعت داشته و چشم‌‌‌‌‌اندازی سخت را پیش‌روی تولیدکنندگان گشوده است. گزارش تازه مجمع کارآفرینان ایران نشان می‌دهد توجه به اقتصاد چرخه‌ای کمک خواهد کرد تا صنایع با درد کمتر و هزینه پایین‌تر از دوره فعلی عبور کنند.
اقتصاد چرخه‌ای، مفهومی نو و جالب‎توجه است که این روزها به ارائه جایگزین‌‌‌‌‌های عملی برای روش‌های «بازیافت سنتی» می‌پردازد. مفهوم اقتصاد چرخه‌ای، زمانی ظهور می‌کند که کسب‌وکارها به‌دنبال راه‌‌‌‌‌حل‌‌‌‌‌های پایدار برای رشد بلندمدت خود هستند. این رویکرد، همچنین پتانسیل امیدوارکننده‌‌‌‌‌ای برای تغییر شکل صنایع و تقویت انعطاف‌‌‌‌‌پذیری آنها در مواجهه با چالش‌های زیست‌محیطی دارد. در دنیای در حال تغییر امروز که همه‌‌‌‌‌چیز بر مفهوم «تولید» استوار شده‌است، پذیرش اقتصاد چرخه‌ای نوید آینده‌‌‌‌‌ای سودآور و پایدار را می‌دهد. بر اساس پژوهش‌های صورت‌‌‌‌‌گرفته، ۹۱‌درصد از اقتصاد جهان متکی بر تولید محصولاتی است که در فرآیند تولید آنها از «منابع جدید» یا «دست‌اول» استفاده می‌شود. با تمرکز بر اقتصاد چرخه‌ای می‌توان دریافت که ماهیت آن، مبتنی بر «حفظ ارزش منابع، مواد و محصولات» تعریف می‌شود؛ مفهومی که بر چهار اصل اساسی «استفاده مجدد»، «تعمیر»، «نوسازی» و «بازیافت» استوار است. یکی از گام‌های ضروری شرکت‌های تولیدی صنعتی، جمع‌‌‌‌‌آوری پسماندهای ارزشمندی مانند ضایعات آلومینیوم از پرس‌‌‌‌‌ها و مستقیما بازگرداندن آنها به تامین‌‌‌‌‌کنندگان خود برای استفاده دوباره است.
باتوجه به روند کنونی اقتصاد جهانی و تحول در صنایع، حوزه تنظیم‌گری اقدامات ویژه‌ای را در آینده تشویق خواهد کرد. در اتحادیه اروپا و در حرکتی همه‌‌‌‌‌جانبه به‌سوی «پایداری»، روندهای سبز و پاسدار محیط‌‌‌‌‌زیست، یک مسیر بلندپروازانه را برای به‌صفر رساندن انتشار کربن تا سال‌2050 ترسیم می‌کنند و رشد اقتصادی را از وابستگی محض به «مصرف‌منابع» بازمی‌‌‌‌‌دارند. در چین با تدوین و اجرای دومین برنامه «اقدام اقتصاد چرخه‌ای» که بر «اقدامات قانونی برای تقویت این چرخه‌‌‌‌‌ها در طول زنجیره‌‌‌‌‌های ارزش محصول» تاکید دارد، حرکت در این مسیر، جدی‌‌‌‌‌تر از گذشته در حال پیگیری است. اقدامات لازم برای ترویج این روند شامل «طراحی راهبردی محصول» برای ارتقای دوام، قابلیت تعمیر و بازیافت، افزایش توانمندسازی مصرف‌کننده و شیوه‌‌‌‌‌های چرخه‌ای در تولید و مدیریت ضایعات است. در همین حال، با تکیه بر قانون طولانی‌‌‌‌‌مدت ارتقای اقتصاد چرخه‌ای و ترسیم چشم‌‌‌‌‌انداز کیفی برای بهبود بازیافت زباله و بهره‌‌‌‌‌وری انرژی می‌توان این مسیر را پیش ‌‌‌‌‌برد. در ایالات‌متحده، آژانس حفاظت از محیط‌‌‌‌‌زیست تلاش برای ترویج و اهمیت «بازیافت» را از طریق «استراتژی ملی بازیافت» هدایت می‌کند، درحالی‌که برخی از ایالت‌‌‌‌‌ها، قوانین مسوولیت تولیدکننده را برای محدودکردن بسته‌‌‌‌‌بندی‌‌‌‌‌های پلاستیکی یک‌‌‌‌‌بارمصرف وضع می‌کنند. با تشدید حرکت جهانی برای تقویت روند اقتصاد چرخه‌ای، این اقدامات نشان‌دهنده یک جبهه متحدتر در «مدیریت پایدار» است. با ترکیب اصول مدیریت اقتصاد چرخه‌ای و چهار اصل «استفاده مجدد»، «تعمیر»، «نوسازی» و «بازیافت»، شرکت‎های تولیدی صنعتی می‌توانند خود را در خط‌مقدم مدل‌‌‌‌‌سازی یک عرصه نوین قرار دهند.
همان‌طور که تولیدکنندگان صنعتی، رفته‌‌‌‌‌رفته بیشتر با این قلمرو جدید آشنا شده و آن را کشف می‌کنند، با یک «انتخاب محوری» نیز روبه‌رو می‌شوند؛ آنها درحالی‌که آموزه‌‌‌‌‌های فنی قرارگرفتن در این چرخه را در فرآیندهای حرفه‌‌‌‌‌ای خود به‌کار می‌‌‌‌‌بندند، مجبور می‌شوند که به «ایجاد تعادل در بهینه‌سازی کارآیی تولید» دست‌بزنند، با این حال باید توجه داشت که جذابیت این پارادایم در گستره‌‌‌‌‌ای فراتر از قلمرو تاثیرات زیست‌محیطی گسترش می‌‌‌‌‌یابد و نویدبخش صرفه‌‌‌‌‌جویی واقعی در هزینه‌ها برای کسانی است که می‌توانند به اندازه کافی به آینده فکر کنند. علاوه‌بر این، مشتریان بالقوه این صنایع نیز خواهند دید که این‌گونه شرکت‌ها چقدر با تحولات جدید سازگارند و این وضعیت حتی می‌تواند جذابیت بیشتری برای نیروی کار آینده به‌وجود بیاورد. علاوه‌بر این، چنین حرکت‌‌‌‌‌های راهبردی که با پیمان‌‌‌‌‌های سبز (در راستای حفظ محیط‌زیست) و اقدامات نظارتی همسو خواهند شد، تعهد کسب‌وکارها به مفهوم «پایداری» را تقویت می‌کنند و آنها را به سمت مسیر رشد مستمر سوق می‌دهند.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید