Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
تولید آلیاژ جدید آلومینیوم مورد نیاز صنعت هوافضا در کشور

تولید آلیاژ جدید آلومینیوم مورد نیاز صنعت هوافضا در کشور

آلیاژ آلومینیوم تولید شده در دانشگاه صنعتی شریف که حاصل چهار سال تحقیق و تلاش مداوم است از استحکام تسلیمی معادل 600 مگاپاسکال برخوردار بوده.

آلیاژ آلومینیوم تولید شده در دانشگاه صنعتی شریف که حاصل چهار سال تحقیق و تلاش مداوم است از استحکام تسلیمی معادل 600 مگاپاسکال برخوردار بوده که به گفته مسؤولان پروژه در آزمایش‌ها تا 800 مگاپاسکال را نیز تحمل کرده است.

در حال حاضر بهترین آلیاژ آلومینیوم استفاده شده در صنایع آلومینیوم موسوم به 7075 است که با استفاده از عملیات حرارتی آلیاژهایی گران‌قیمت به دست آمده و از استحکامی معادل 500 مگاپاسکال برخوردار است, البته شکل‌دهی این آلیاژ به دلیل ترکیب شیمیایی و عناصر استفاده شده در آن بسیار مشکل است. اما در روش ما استحکام با ایجاد ساختار نانو در ماده بوجود آمده که موجب حفظ چقرمگی, نرمی و شکل پذیری آلیاژ شده است.

 اگر به وزن پایین این آلیاژ توجه شود, می‌توان گفت موفق به ساخت آلیاژی کم نظیر شده‌ایم که نسبت استحکام به وزن فوق‌العاده بالایی دارد و بر خلاف فولاد به خوبی در مقابل خوردگی مقاومت می‌کند.

 اعمال کار مکانیکی و تغییر شکل, سبب افزایش استحکام آلیاژ و کاهش انعطاف‌پذیری آن می‌شود. از سوی دیگر استفاده از عملیات حرارتی در آلیاژهای عملیات حرارتی‌پذیر سبب افزایش استحکام آلیاژ می‌شود. روشی که در این طرح استفاده شده است، ترکیبی از روش‌های فوق است؛ اما با این تفاوت که کار مکانیکی اعمالی باعث افزایش استحکام شده و انعطاف پذیری ماده کاهش نمی‌یابد.

 از سوی دیگر فرایند به گونه‌ای است که سبب تغییر ابعادی ماده نمی‌شود و درنتیجه می‌توان ماده را با همان شکل اولیه ولی با استحکام بیشتر تولید کرد. همچنین از مزایای دیگر این روش، عدم ایجاد آلودگی در فرایند تولید به دلیل حذف مرحله ذوب است. 

 روش مورد استفاده ما در جهان برای تولید آلیاژهایی از مواد دیگر استفاده می‌شود و در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی کشورهای پیشگام این فرایند تاکنون به صورت آزمایشگاهی مطرح بوده، ولی محصولی با این روش به صورت برند تجاری به تولید انبوه نرسیده است. لذا یکی از نگرانی‌های مهمی که وجود دارد، سرعت تولید محصول است که باید در فاز اول پروژه در حدود 30 قطعه بر دقیقه باشد. البته بررسی‌های انجام شده نشان داد که رسیدن به این نرخ امکان پذیر است. نکته‌ی دیگری که لازم به ذکر است، تغییر طراحی تجهیزات است که باید از حالت آزمایشگاهی به حالت صنعتی تغییر یابند که طراحی مفهومی تجهیزات مورد نظر انجام شده است، ولی به علت عدم تجربه‌ی مشابه، نیازمند طراحی قدم به قدم و محتاطانه است.


 در حالی که هزینه هر کیلوگرم آلیاژ آلومینیوم 7075 که بهترین آلیاژ آلومینیوم تجاری موجود است, در بازار جهانی با قیمتی در حدود 10 دلار و آلیاژ تیتانیوم به عنوان یک جایگزین 50 دلار است, پیش‌ بینی می‌شود هر کیلوگرم آلیاژ تولید شده در کشور با قیمتی در حدود 8 دلار به دست مصرف کننده داخلی برسد.

 دستیابی به روش تولید این آلیاژ آلومینیوم سبک و مقاوم، می‌تواند راهگشای صنایع پیشرفته‌ای همچون هوافضا باشد تا با کمک این مواد تولیدات خود را به میزان قابل توجهی بهبود دهند.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید