Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
فعالیت‌های معدنی جایگزینی مناسب برای درآمدهای نفتی

فعالیت‌های معدنی جایگزینی مناسب برای درآمدهای نفتی

جایگزین شدن معدنکاری برای درآمدهای نفتی

در گفتگویی که با علیرضا تقوی، مدیر عامل شرکت کانی فرآوران انجام شده پیرامون فعالیتهای معدنی بیان کردند که ، در شرایط تحریمی که درآمد نفتی به حداقل رسیده است، فعالیت معدنی، می‌تواند در ایجاد ارزش‌افزوده، ارزآوری و در نتیجه رشد اقتصادی کشور موثر واقع شود. اما باید به این اصل توجه داشت که این مسیر با موانع متعددی مواجه بوده که موجب فرار سرمایه‌ها از بخش معدن شده است. وی همچنین گفت: جالب است بدانید ایران از نظر منابع معدنی به حدی سرشار و غنی است که بنا بر اظهارات یکی از مسئولان کشور، چندی پیش یک شرکت چینی اعلام کرده بود اگر فقط منابع معدنی استان مرکزی به آن واگذار شود، به مدت سه سال، میزان قابل‌توجهی از کل بودجه کشور را تامین خواهد کرد! با توجه به گفته‌های یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز، مسئولان و تجار کشور روسیه بعد از دفع داعش بارها اعلام همکاری و درخواست راه‌اندازی پروژه‌های عظیم در این کشور را کرده‌اند که متاسفانه کسی اعتنایی نکرد.
وی در مورد وضعیت اکتشافات در معادن نیز بیان کرد: در کشورهایی آمریکا،استرالیا و تمام کشورهایی که ذخایر معدنی غنی دارند، زمانی که هزینه اکتشاف بالا است، دولت متقبل می‌شود و زمانی که متوجه شدند در آن زون یا آن معدن ذخایر معدنی وجود دارد، بعد از اکتشافات کامل توسط دولت، آن‌ها را به بخش خصوصی واگذار می‌‌کنند و به شرکت‌ها اعلام می‌کنند هرکس تصمیم به استخراج و فراوری دارد، از این ذخایر می‌تواند استفاده کند اما در کشور ما، به عنوان مثال، یک متر مغزه‌گیری طی چند سال اخیر ۳۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده بود که در حال حاضر، هزینه یک متر حفاری مغزه‌گیری، از ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. برای مثال، در یک محدوده به وسعت یک کیلومتر مربع، باید حداقل دو هزار متر حفاری و مغزه‌گیری ناحیه انجام شود که هزینه بسیار سنگینی در شرایط فعلی در بر دارد. علاوه‌براین، هزینه‌های جانبی دیگری مانند تامین گازوییل ماشین‌آلات معدن، آب، برق و…. به خودی خود، روی دوش معدن‌دار سنگینی می‌کند.
وی چالشهای پیش رو در معدنکاری را به این شکل بیان کرد: روال قانونی تبدیل یک پروانه اکتشاف به بهره‌برداری، در نهایت یک سال است اما متاسفانه عمده ضربه‌ای که به تولید و صنعت کشور خورده، از سوی بروکراسی‌های اداری دولت است و با برنامه‌هایی که بر سر تحویل معدن به ما تحمیل کردند، 10 سال طول کشید تا بتوانیم پروانه بهره‌برداری معدن را اخذ و عملیات استخراج آن را آغاز کنیم. بعد از ۱۰ سال متاسفانه حدود ۶ کیلومتر از محدوده‌ ثبت شده را کم کردند که در آن‌ مکان فعالیت اکتشافی کرده بودیم. ضمن اینکه طبق قانون اگر در محدوده‌ای کار اکتشافی انجام شود و نشان‌دهنده این باشد که آن محدوده دارای ذخایر معدنی هدف است، باید پروانه بهره‌برداری و گواهی کشف صادر شود.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید