Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
بازار کمبود شمش ندارد!

بازار کمبود شمش ندارد!

بابک نظری، مدیر بهره‌برداری و عضو هیات‌مدیره چدن‌سازان اصفهان : به‌نظر نمی‌رسد در زمینه تولید شمش با مشکل روبه‌رو باشیم. چراکه مصرف داخلی به اندازه‌ای بالا نیست که ما را با کمبود شمش روبه‌رو کند.

به گزارش متال‌آنلاین ، حمیدرضا طاهری‌زاده، نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش از این در پایان جلسه هم‌اندیشی تولیدکنندگان میلگرد با اشاره به مشکل کمبود شمش در بازار عنوان کرده بود: اتفاقی که در بازار داخلی رخ داده این است که عرضه شمش با کیفیت بالا از کوره‌های قوس بسیار کم و نزدیک به صفر شده و به طور تقریبی تمام این شمش‌ها صادر می‌شود. فولاد خوزستان در صدر صادرکنندگان شمش قرار دارد، بعد از آن ذوب آهن اصفهان و سپس ذوب آهن پاسارگاد هستند و به تازگی آهن و فولاد ارفع نیز به سمت صادرات متمایل شده است. نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد تصریح کرد: کمبود شمش‌های با کیفیت قوسی چالش جدی امروز واحدهای نوردی است و هفته قبل گزارش‌هایی مبنی بر اینکه حدود ۷۰درصد از واحدهای نوردی به‌دلیل نبود ماده اولیه با مشکلات تولید روبه‌رو شده‌اند، داشتیم. حتی براساس ماده ۳۷ قانون موانع رفع تولید، اگر نیاز به کالایی در بازار داخل باشد، اولویت تامین نیاز واحدهای داخلی و سپس صادرات است.
البته در این راستا، جلسه‌ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره کمبود شمش در بازار داخل با شرکت‌های تولیدکننده شمش قوسی برگزار شد تا به راهکارهای مناسبی برای حل این مسئله برسند.
نوردکاران انتظار شمش زیر نرخ دارند
مهم‌ترین موضوع این روزهای بازار میلگرد این است که با توجه به رکود به‌وجود آمده فولاسازانی که در بخش ساختمانی مشغول به کار هستند با کسادی بیشتری روبه‌رو شده و با کمبود تقاضا در معرض کسادی قرار گرفته‌اند. درباره وضعیت بازار میلگرد و مسائلی که درباره کمبود شمش بیان می‌شود، رضا شهرستانی، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران عنوان کرد: مشکل اساسی این روزها است که بازار در حالت رکود به‌سر می‌برد و عرضه در محصولات فولادی بیش از تقاضاست. البته درحال‌حاضر با توجه به رکود مسکن بحث بیشتر روی میلگرد متمرکز شده است. بنابراین شرایط بازار سبب شده رقابت منفی بین تولیدکنندگان میلگرد به‌وجوداید و این مسئله روی بازار شمش نیز تاثیر گذاشته است. شهرستانی در ادامه درباره وضعیت تولیدات شمش نیز خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، با توجه به اشباع بازار، تولیدکنندگان شمش مازاد تولید خود را صادر می‌کنند و این موضوع سبب شده نرخ شمش به نرخ واقعی خود نزدیک شود. وی ادامه داد: این در حالی است که برخی به‌دنبال این هستند که نرخ میلگرد را با نرخ پایین‌تری خریداری کنند. تولیدکنندگان شمش هم حاضر به فروش به نرخ پایین‌تر از نرخ جهانی نیستند. بنابراین این‌گونه مطرح می‌شود که با کمبود شمش در بازار روبه‌رو هستیم، درحالی‌که در اصل در این زمینه کمبودی وجود ندارد. وی با اشاره به این موضوع که درحال‌حاضر تمام تولیدکنندگان شمش زیر ظرفیت خود تولید می‌کنند، اظهار کرد: تولیدکنندگان شمش با توجه به شرایط بازار داخلی بخشی از تولید خود را صادر می‌کنند و همچنین در انبارهای تمامی تولیدکنندگان شمش محصول برای فروش موجود است. این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه یادآور شد: از سوی دیگر نوردکاران به دلیل اینکه بین‌شان رقابت منفی شکل گرفته، مدعی هستند تولیدکنندگان شمش، کالایشان را زیر نرخ تمام‌شده به فروش برسانند. برای مثال با توجه به شرایط بازار نرخ میلگرد زیر نرخ جهانی عرضه می‌شود. در حقیقت مشکل اساسی بین نوردکاران و تولیدکنندگان شمش از این موضوع نشات می‌گیرد.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید