Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
محور اصلی صنعت کشور، فولاد مبارکه است

محور اصلی صنعت کشور، فولاد مبارکه است

گرداننده اصلی صنعت کشور، فولاد مبارکه است.

مدیرعامل فولاد مبارکه در گزارش متال انلاین گفت: صنعت فولاد قبل از مدیریت من، مانند بسیاری دیگر از صنایع کشور، تحریم بود و آمریکا از آبان‌ماه سال ۱۳۹۷، من و فولاد مبارکه را در لیست تحریم‌های بسیار سخت‌گیرانه تروریستی قرار داد. این موضوع در واردات، صادرات، ارتباطات، جابه‌جایی‌های ارزی و... شرکت فولاد مبارکه مشکل ایجاد کرد. اما تحریم‌ها مانع حرکت یا رکود فولاد مبارکه نشدند و صادرات ادامه داشت. همچنین منابع ارزی خود را از روش‌های مختلف، بهره‌برداری کرده و در برخی از موارد، این منابع ارزی را در اختیار اقتصاد کشور و بخش‌های غیر فولادی نیز قرار دادیم.
وی افزود: الکترود گرافیکی ،کالاهای استراتژیک در صنعت فولاد است که مصرف چندگانه دارد و در صنایع اتمی و موشکی نیز استفاده می‌شود. این کالا برای صنعت فولاد نیز بسیار بااهمیت است. فولاد مبارکه در مهرماه سال ۱۳۹۷، ذخیره کمی از الکترود گرافیکی داشت و بر اساس توصیه بخش‌های امنیتی و وزارت صمت، ملزم به ذخیره الکترود گرافیکی شد و در حال حاضر نزدیک به سه سال، ذخیره الکترود گرافیکی داریم و از این بابت، نگرانی زیادی وجود ندارد. بنابراین توانستیم بخشی از مشکلات ناشی از تحریم را برطرف کنیم. فولاد مبارکه با مشکلاتی نیز مواجه بوده است. برای مثال بخشی از پول‌ها در اروپا، بلوکه شده و برخی از کالاهای خریداری‌شده و موردنیاز این شرکت، در انبارهای کشورهای خارجی نگهداری می‌شود و تحویل داده نشده است. علی‌رغم تمام این موانع، تولید و حرکت فولاد مبارکه متوقف نشده است.
عظیمیان اظهار داشت: نزدیک به صد میلیون یورو از پول‌های نقد فولاد مبارکه و حدود ۶۰ میلیون یورو از کالاهای ما، بلوکه شده است. مبالغ نقدی در حساب‌های فولاد مبارکه در بانک‌های اروپایی وجود دارد که متعلق به این شرکت بوده و کالاهای موجود در انبارهای کشورهای سازنده نیز، به نام فولاد مبارکه است و طرف حساب ما، شخصیت‌های معتبری هستند که با رفع تحریم‌ها، تمام این موارد به فولاد مبارکه تعلق خواهد گرفت. محصولات ما وارد بخش‌هایی مانند خودروسازی، لوازم‌خانگی، ساختمان‌سازی، نیرو و... می‌شود. همه گروه‌هایی که مشتری فولاد مبارکه هستند، خود صنایع کوچک و بزرگ را دربر می‌گیرند. بنابراین فولاد مبارکه، لوکوموتیو صنعت است و با فعالیت آن، سه هزار واحد صنعتی دیگر قادر به فعالیت هستند.
عظیمیان گفت: پس فعالیت یا عدم فعالیت فولاد مبارکه، تأثیر زیادی در اقتصاد، صنعت و اشتغال کشور دارد و ما، نقشی زیربنایی برای خود قائل هستیم و سعی در حرکت و تولید با کمترین اشکال داریم. لذا زمانی که من به لحاظ شخصی شاهد چنین تأثیری بر اقتصاد کشور هستم، سعی و تلاش بیشتری را برای افزایش تولید به کار خواهم گرفت. در همه کشورها، دو کالای سیمان و فولاد برای توسعه در همه بخش‌ها نقش اساسی دارند. در بخش فولاد و پیش از مدیریت فولاد مبارکه، چندین طرح فولادی را اجرا کردیم.
وی تصریح کرد: تولید مبارکه نه‌تنها افت نداشته، بلکه افزایش نیز داشته است. اما در خصوص طرح‌های توسعه‌ای باید گفت، فولاد مبارکه پروژه بزرگی را از سال ۱۳۸۹ تعریف کرده است (تولید نورد گرم با ظرفیت ۴.۲ میلیون تن). در فولاد مبارکه، هفت میلیون تن تولید فولاد خام و ۴.۲ میلیون تن نورد گرم داریم و نزدیک به سه میلیون تن از تولیدات خود را به‌صورت خام به فروش می‌رسانیم.
عظیمیان افزود: فولاد مبارکه حدود ۱۱ سال است که تصمیم گرفته پروژه نورد گرم ۲ را راه‌اندازی کند تا تمام فولاد خود را به‌صورت نورد با ارزش افزوده بیشتر به فروش برساند. ۸۰درصد هزینه تولید فولاد، مربوط به فولاد خام است. ۲۰درصد از هزینه‌ها مربوط به تبدیل فولاد به نورد گرم و سرد بوده و زمانی که فولاد خام به نورد تبدیل می‌شود، سود بر کیلوگرم آن، بیش از هزار تومان است و اگر از نورد گرم به نورد سرد تبدیل شود، سود بر کیلوگرم آن به چهارهزار تومان خواهد رسید. یعنی تمام سود در انتهای مسیر تولید به دست می‌آید.
عظیمیان گفت: دو یا سه نوع فولاد خاص در دنیا وجود دارد که بسیاری از شرکت‌ها به دلیل اینکه صرفه اقتصادی ندارد، آنها را تولید نمی‌کنند. ما در سال حدود ١٠٠هزار تن از این نوع از فولادها، تولید و مابقی را وارد می‌کنیم.
وی افزود: با اجرای پروژه نورد گرم ٢، ٩٠ درصد از نیازهای کشور رفع می‌شود. ما دو خط ٣٠ هزارتنی الکترود گرافیکی در استان یزد در دست اجرا داریم. کشور ما سالیانه ۵٠ هزار تن الکترود گرافیکی استفاده می‌کند که نصف آن مربوط به فولاد مبارکه است.
مدیرعامل فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: باتوجه‌به حوادثی که با کمبود برق در ماه‌های اخیر شاهد آن بودیم، فولاد مبارکه با هماهنگی با وزارت صمت و نیرو، سه پروژه نیروگاهی ۵۰۰ مگاواتی را برای خود در نظر گرفته است که دو پروژه در استان‌های اصفهان و چهارمحال‌وبختیاری و یک پروژه در استان هرمزگان قرار دارد. فولاد مبارکه، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده برق و گاز کشور است و روزانه، ۱۴۶۰ مگاوات برق مصرف می‌کند و واحدهای هرمزگان و صبا، روزانه ٣٠٠مگاوات برق نیاز دارند. تکمیل زیرساخت‌های جانبی دو واحد سنگان را در جریان کار داریم. دو خط نورد ٣٠٠ و ۴۵٠ هزارتنی در کاشان و شهرکرد داریم. این موارد، واحدهای تولید گالوانیزه ما هستند و برای تکمیل زنجیره خود در کاشان و شهرکرد، اجرا خواهند شد.
عظمیان گفت: این موارد، طرح‌های توسعه مختص فولاد است. البته طرح انتقال آب نیز هست که فولاد مبارکه در آن مشارکت دارد. ساخت سد تنظیمی کوهرنگ ٣ و انتقال آب به فلات مرکزی کشور و دیگری، انتقال آب جنوب به اصفهان که مشارکت ۴٠ درصدی در آن داریم. خط انتقال آب به خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان نیز مطرح است که ٢٠ درصد مشارکت در آن داریم.
وی افزود: برای اینکه اتفاق خوبی در صنعت فولاد کشور و به‌تبع آن کل صنعت کشور رخ دهد، ما طرح تحول دیجیتال را مطرح کردیم که از پروژه چهارساله بوده و از مردادماه ۱۳۹۹، شروع شده است. انقلاب چهارم صنعتی در بخش‌هایی از دنیا در حال استفاده است. برای اینکه موضوع روشن شود، باید گفت که ذوب‌آهن اصفهان طی دهه ۴۰ و ۵۰، ساخته و بهره‌برداری شده که نسل دوم انقلاب صنعتی است. فولاد مبارکه در دهه ۶۰ ساخته شده و اوایل دهه ۷۰ بهره‌برداری شده است، نسل سوم تکنولوژی انقلاب صنعتی است.
عظیمیان گفت: ما برای اولین زیرساخت این کار که آموزش مدیران است، با دانشگاه اصفهان، قراردادی را انعقاد کردیم و در دومین اقدام، با ایرانسل برای نسل پنجم تلفن همراه و نصب تجهیزات آن در فولاد مبارکه قرارداد بستیم که حدود چهار ماه پیش، این قرارداد امضا شد. طرح تحول دیجیتال موجب می‌شود که کشور ما از دیگر کشورهای دنیا عقب نماند. زیرا اگر این اقدامات انجام را انجام ندهیم، بازار و رقابت را از دست خواهیم داد. همچنین اگر هزینه‌ها را کاهش ندهیم، نمی‌توانیم برای سهامداران در خصوص حفظ منافع آنها، اطمینان ایجاد کنیم. سرمایه‌گذاری حدود هزار و ۵٠٠ میلیاردتومانی برای این امر در نظر گرفته شده است.
وی در خصوص موضوع قیمت‌گذاری فولاد تصریح کرد: یک اصل روشن و واضح در اقتصاد دنیا وجود دارد که عرضه و تقاضا نام دارد. اگر عرضه و تقاضا را به یک رابطه منطقی و شفاف برسانیم، رانت، امضاهای طلایی، قیمت‌های مختلف و... ایجاد نخواهد شد. ما تمام مصرف‌کنندگان خود را به جزء می‌شناسیم. واحدی در فولاد مبارکه وجود دارد که کارشناسان به واحدهای مختلف سرکشی می‌کنند. تا پیش از مردادماه سال ۱۳۹۷، میزان تخصیص سهمیه هر واحد برعهده خود فولاد مبارکه بود. با ایجاد سامانه بهین‌یاب و دستور‌العمل‌های مختلف و باهدف شفافیت و اصلاح قیمت‌ها، در این نظام توزیع، اختلال ایجاد شده است. تمام اهداف در جهت خیرخواهانه بوده است، اما بازار به طور معمول به دخالت دولت‌ها، عکس‌العمل منفی نشان می‌دهد.
مدیرعامل فولاد مبارکه افزود: ما اعلام کردیم که اگر کنترل بازار و تأمین نیاز تولیدکنندگان را برعهده ما بگذارند، با تعهد تأمین ۸۰درصدی نیاز مصرف‌کنندگان، حداکثر تفاوت میان قیمت مبارکه و بازار به زیر ۱۰درصد برسد. الگوهای جهانی باید محلی سازی شوند و نمی‌توان تمام الگوهای کشورهای دیگر را به‌صورت یکجا اجرا کرد.
عظیمیان گفت: کشور ما از ذخایر بزرگ انرژی برخوردار است که مزیتی نسبی برای ما محسوب می‌شود. ما برای حفظ اشتغال، توسعه سرمایه‌گذاری، افزایش ظرفیت‌های موجود و...، باید نحوه تأمین انرژی برای واحدهای صنعتی را به طور محلی در نظر بگیریم. البته در تنظیم بودجه سال ۱۴۰۰، مجلس قیمت حامل‌های انرژی را برای فولادسازان، بیش از دیگر بخش‌های صنعت افزایش داد و آن را به قیمت‌های جهانی نزدیک‌تر کرد.
مدیرعامل فولاد مبارکه بیان کرد: سیمان، بازیگران زیادی در کشور دارد که بیشتر خصوصی هستند. میلگرد و تیرآهن نیز، بازیگران زیادی به‌صورت دولتی و خصوصی در کشور دارد. اما ورق تنها یک تولیدکننده اصلی دارد. می‌توان رانت‌ها و هیجانات در این بازار را با یک حرکت دسته‌جمعی کاهش داد. سیل نقدینگی بزرگ موجود در جامعه باید به جهات مختلفی مانند دلار، سکه، خودرو، ملک و... حرکت کند. برخی قصد دارند با دلالی و سفته‌بازی وارد بخش فولاد و ورق که کالاهای سرمایه‌ای هستند، شوند. به دلیل اینکه ما تولیدکننده اصلی و بدون رقیب هستیم، می‌توانیم در یک تعامل همه‌جانبه از دولت و مقامات قضایی و حرکت هوشمندانه ۷۰ یا ۸۰درصدی فولاد مبارکه، این بازار را آرام نگه داریم.
عظیمیان گفت: سالانه بیش از دو میلیارد تن فولاد در دنیا تولید می‌شود. بیش از یک میلیارد تن از این میزان را، چین به‌تنهایی تولید می‌کند و دیگر کشورها کمتر از یک میلیارد تن تولید دارند. ایران، دهمین تولیدکننده فولاد در دنیا است. بازیگر اصلی و بلامنازع، چین است که قیمت فولاد، گندله، سنگ‌آهن و کنسانتره را تعیین می‌کند.
مدیرعامل گروه فولاد مبارکه تصریح کرد: باتوجه‌به تحلیل کارشناسان، بازار فولاد دوباره در مسیر و روند صعودی حرکت خواهد کرد، به رونق خواهد رسید و اشخاصی که در این بازار حضور دارند، سود دریافت خواهند کرد و مشکلات یک سال گذشته، تکرار نخواهد شد. برای سرمایه‌گذاری و خرید سهام فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۱، میانگین سالانه ارزش ورق فولاد را نزدیک به یک هزار دلار تخمین بزنیم.
وی اضافه کرد: در پنج‌ماهه گذشته، نزدیک به ١۵۵ هزار میلیارد تومان فروش داشتیم. درحالی‌که کل فروش سال گذشته، حدود ١۵۵ هزار میلیارد تومان بوده است. اگر این روند ادامه پیدا کند و به تولید خدشه‌ای وارد نشود، پیش‌بینی می‌کنیم حدود ١۵۵ هزار میلیارد تومان سود خالص کسب کنیم.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید