Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
خروج تولید از منطقه رکود

خروج تولید از منطقه رکود

 تولید از منطقه رکود خارج شده است

طبق گزارشات شامخ و جدیدترین نظرسنجی از مدیران خرید حاکی از این است که تولید در بهمن‌ماه از منطقه رکود خارج شده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد شاخص مدیران خرید (شامخ) برای کل اقتصاد و صنعت در بهمن ماه نسبت به ماه قبل از آن بهبود یافته است. به‌طور کلی، امید به گشایش سیاسی ناشی از مذاکرات وین به انتظارات مثبت در کسب‌وکارها منجر شده است. مطابق گزارش بهمن‌ماه، عواملی چون دریافت سفارش‌های بیشتر، افزایش سرعت تحویل سفارش در کنار بهبود موجودی مواد اولیه نیز بر بهبود عدد شامخ اثر گذاشته است.
حال اقتصاد در بهمن‌‌‌ماه اندکی بهبود یافت. روایت فعالان اقتصادی از شرایط اقتصاد و صنعت در یازدهمین‌ماه سال نشان می‌دهد اقتصاد از منطقه رکود خارج شده و صنعت نیز به‌آرامی مسیر خود را به سمت رونق تغییر داده است. روایت مرکز پژوهش‌‌‌های اتاق بازرگانی ایران از شاخص مدیران خرید در بهمن 1400، بر تاثیر پنج‌عامل مختلف در تغییر فاز اقتصاد و صنعت از رکود به سمت رونق حکایت دارد. بررسی شاخص مدیران خرید (شامخ) در بهمن 1400 از احیای آرام و حلزونی کسب‌وکارها در میانه زمستان حکایت دارد.
گزارش نشان می‌دهد که شامخ اقتصاد با حدود 5واحد رشد به عدد 55/ 51رسیده و شامخ صنعت نیز به لطف 19/ 1واحد رشد توانسته سطح خود را به عدد 50/ 51 برساند. رشد شامخ در هر دو بخش اقتصاد و صنعت گویای دور شدن اقتصاد ایران از مرز رکود دارد. دریافت سفارش بیشتر، بهبود موجودی مواد اولیه، افزایش سطح فروش و رشد صادرات در کنار کمرنگ‌شدن اثر تورم بر کسب‌وکارها از مهم‌ترین دلایل خروج اقتصاد و صنعت از محدوده رکود است.
در دی‌‌‌‌ماه 1400 بخش صنعت با شامخ کل 31/ 50 در آستانه ورود به رکود قرار داشت. شامخ اقتصاد نیز به دلیل سقوط به نرخ 94/ 46، حال و هوای رکودی داشت. اما در بهمن‌ماه نسبت به دی، ورق شامخ کل اقتصاد برگشته و با رشد حدود 5واحدی، از منطقه رکود خارج شده است. بررسی ابعاد دقیق گزارش شاخص مدیران خرید در بهمن 1400 نشان می‌دهد که شامخ اقتصاد میزان فعالیت کسب‌وکارها در بهمن به بهترین نقطه خود طی چهارماه اخیر رسیده و تا عدد 70/ 55 رشد کرده است. در شامخ اقتصاد به جز میزان فعالیت‌‌‌های کسب‌وکار، موجودی مواد اولیه و قیمت خرید مواد اولیه در بهترین شرایط ممکن طی چهارماه اخیر قرار داشته است. صادرات کالا در شامخ اقتصاد نیز در بهمن به بیشترین مقدار خود از ابتدای مهر 1400 رسیده است. در عین حال امید فعالان اقتصادی در شامخ اقتصاد به بالاترین مقدار خود در چهارماه اخیر رسیده است.
در بخش صنعت رشد بیش از یک‌واحدی در بهمن 1400 مشاهده شده که از جهش حلزونی بخش تولید و احیای آرام صنعت در واپسین ماه‌‌‌های سال حکایت دارد. در گزارش بهمن، شاخص مدیران خرید کل صنعت با عدد 5/ 51 از نقطه مرزی رکود که عدد 50 است، جدا شده و ضمن خاتمه روند نزولی خود در آذر و دی، به سمت دور شدن از عدد 50 که خط مرزی رکود است، گام برداشت.
با بررسی دقیق روند شاخص مدیران خرید صنعت از ابتدای سال تا پایان بهمن 1400 می‌‌‌توان دریافت، بهبود شامخ صنعت در این ماه ناشی از دریافت سفارش بیشتر، بهبود موجودی مواد اولیه، بهبود در سطح فروش و رشد صادرات است. این چهار عامل به‌علاوه کاهش تورم باعث بروز سطحی از رونق در شامخ صنعت بهمن 1400 شده است.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید