Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری خارجی در صنایع معدنی ایران

انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری خارجی در صنایع معدنی ایران

در فضای پسابرجام، بستر مناسبی برای سرمایه گذاری و انتقال تکنولوژی در صنایع معدنی ایجاد شده است.

مدیرعامل ایمیدرو در رابطه با سرمایه گذاری خارجی در حوزه معدن و صنایع معدنی در پسابرجام، گفت: در 3 حوزه معدن و صنایع معدنی استقبال خوبی از سوی خارجی ها داشتیم.

وی با بیان اینکه اولین حوزه که مهم ترین حوزه هم به شمار می آید حوزه فناوری است، گفت: ما یک عقب ماندگی تاریخی در حوزه معدنی داریم که به خصوص به فناوری و تکنولوژی مربوط می شود و خوشبختانه شرکت های معتبر بین المللی شروع به مشارکت با ایران در این زمینه کرده اند.

کرباسیان ادامه داد: به طور مثال اخیراً بزرگترین شرکت های مشاوره ای خارجی آماده همکاری با شرکت های ایرانی با مشاورهای ایرانی هستند و تکنولوژی را آورده اند؛ مثلاً شرکت های خارجی در حوزه تیتانیوم و حوزه روی وارد عمل شده اند و در حوزه های طلا و مس دارند وارد می شوند و همه اینها موجب خواهد شد که ما بتوانیم بهره وری را افزایش بدهیم، تکنولوژی روز را بیاوریم و انتقال و تبادل اطلاعات کنیم.

*شرکت های خارجی برای افزایش تولید طلای زرشوران آماده اند:
وی با بیان اینکه مهمترین نکته در این رابطه تأمین مالی پروژه ها است، گفت: در پروژه های بزرگ که خوشبختانه اخیراً شروع کرده اند در بندر پارسیان یا طلای زرشوران و امثال آنها شرکت های معتبر بین المللی آمده اند چنانکه در حوزه پارسیان 10 شرکت معتبر بین المللی اسناد فاینانس و EPCF و در زرشوران هم اسناد BOT خریده اند.
وی گفت: در معادن طلای زرشوران برای افزایش تولید از 2 تن به 5 تن از شرکت های معتبر بین المللی آمده اند.

کرباسیان ادامه داد: در هفته آینده یکی از بزرگترین بانک های آلمانی به نام DHF بعد از گذشت 12 سال که رابطه اش را با ایران قطع کرده بود به ایران می آیند و آنها اظهار علاقه کرده اند که روز یکشنبه با آنها ملاقات داشته باشیم.

*به 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه معادن و صنایع معدنی نیاز داریم:
معاون وزیر صنعت در پاسخ به پرسشی درباره میزان سرمایه گذاری خارجی در حوزه معدن، گفت: ما پیش بینی کرده ایم که تا پایان برنامه ششم بایستی 30 میلیارد دلر در حوزه معدن و صنایع معدنی سرمایه گذاری صورت پذیرد و انتظار می رود که حجم زیادی از این میزان سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران خارجی تأمین شود.

کرباسیان گفت: الان در حوزه فولاد برای رسیدن به ظرفیت 55 میلیون تن فولاد با شرکت هایی از کشورهای ایتالیا، آلمان، کره و ژاپن در حال مذاکره هستیم.

مدیرعامل ایمیدرو در پاسخ به اینکه شرکت های سرمایه گذاری خارجی قرار است تکنولوژی را به ما بفروشند و یا مستقیماً خودشان وارد عمل شوند، گفت: در بعضی قسمت ها به تکنولوژی نیاز نداریم. مثلاً در حوزه آهن اسفنجی ما کاملاً خوداتکا هستیم و همچنین در حوزه فولادی تنها بعضی از ماشین آلات را نیاز داریم که وارد کنیم.

وی تصریح کرد: در بعضی از حوزه ها نیاز به سرمایه گذاری داریم و این نکته را نباید فراموش کنیم که سرمایه گذاری خارجی و سپس بازار برای ما دارای اهمیت است چون اگر ما تولید کنیم و نتوانیم صادرات انجام بدهیم بازار داخلی قفل می شود لذا سرمایه گذاری خارجی برای تداوم صنعت معدنی و آهنی لازم است چون زمانی که تولید انجام می دهد در تلاش است تا زمینه های صادراتی آن را فراهم آورد.

ارسال نظر


نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور