Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
مشکل تورم اقتصاد جهان در حال کاهش است

مشکل تورم اقتصاد جهان در حال کاهش است

مشکل تورم اقتصاد جهان در حال کاهش است

به نوشته اکونومیست، پس از سه سال پر هرج و مرج، سرمایه گذاران دلایل متعددی برای خوشحالی در مورد اقتصاد جهانی دارند. در آمریکا تورم در حال کاهش است و امیدها افزایش یافته است و رشد قیمت بدون رکود تحت کنترل قرار می گیرد .همچنین دریک زمستان عمدتاً گرم باعث کاهش شدید قیمت انرژی شده است. و اقتصاد چین که از سیاست مخرب کووید شی جین پینگ رها شده است، در آستانه بازگشت است. شاخص s&p 500 سهام آمریکا از ابتدای سال تاکنون 5 درصد افزایش یافته است. قیمت سهام در اروپا و بازارهای نوظهور حتی بیشتر شده است.
اما درحال حاضر برای اعلام پایان دادن به مشکلات اقتصاد جهانی خیلی زود است. در آمریکا قیمت‌های مصرف‌کننده در ماه دسامبر کاهش یافت و تورم سالانه ممکن است امسال به دلیل ارزان‌تر بودن انرژی و کالاها به کمتر از 2 درصد برسد. با این حال، همانطور که رشد قیمت ها در حال کاهش است، رشد تولید ناخالص داخلی نیز کاهش می یابد. خرده فروشی و تولید صنعتی در ماه دسامبر کاهش یافت و شاخص های اصلی تولید به شدت کاهش یافت.
علیرغم اخراج های سرفصل شرکت های بزرگ فناوری، نرخ بیکاری در آمریکا تنها 3.5 درصد است و مطالبات جدید برای دریافت مزایای بیکاری به کمترین میزان خود در سه ماه و نیم گذشته رسیده است. رشد دستمزد سالانه طبق برخی معیارها کاهش یافته است، اما در حدود 5 درصد باقی مانده است. در 24 ژانویه والمارت اعلام کرد که دستمزدهای اولیه را از 12 دلار در ساعت به 14 دلار افزایش خواهد داد. از آنجایی که بهره وری کارگران تنها حدود 1 درصد در سال رشد می کند، رشد سریع دستمزدها افزایش قیمت ها را بسیار فراتر از هدف تورم 2 درصدی فدرال رزرو نشان می دهد.


برخی از سیاست گذاران امیدوارند که شرکت هایی که سود آنها در سال 2021 افزایش یافت، بتوانند رشد سریع دستمزدها را بدون نیاز به افزایش بیشتر قیمت ها جذب کنند. با این حال، تا پاییز گذشته، حاشیه سود بالاتر تنها یک هشتم تورم دوران همه‌گیری را تشکیل می‌داد. با توجه به اینکه وال استریت منتظر درآمدهای ناامیدکننده برای سه ماهه چهارم سال 2022 است، این نشان می دهد که شرکت ها قیمت ها را مطابق با هزینه های نیروی کار خود افزایش خواهند داد.بازارها انتظار دارند که با کاهش رشد، فدرال رزرو ظرف یک سال کاهش نرخ بهره را آغاز کند. اما اگر فدرال رزرو در مورد کاهش تورم به 2 درصد و حفظ آن جدی باشد، باید نرخ ها را تا زمانی که رشد دستمزدها کاهش یابد، بالا نگه دارد - حتی اگر این امر باعث رکود شود.
اگر آمریکا با رکود مواجه شود، احتمالا اروپا را نیز با خود همراه خواهد کرد. علیرغم کاهش قیمت انرژی، منطقه یورو نیز مشکل تورمی اساسی دارد، همانطور که در افزایش رشد دستمزدها مشهود است. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، هشدار داده است که برخلاف انتظارات سرمایه‌گذاران، نرخ بهره باید به میزان قابل توجهی افزایش یابد. دلار قوی‌تر ، که احتمالاً اگر فدرال‌رزرو به افزایش نرخ‌ها ادامه دهد و سرمایه‌گذاران از عواقب آن بترسند، تورم وارداتی را افزایش می‌دهد و کار بانک مرکزی اروپا را سخت‌تر می‌کند و در عین حال رشد را در بازارهای نوظهور کاهش می‌دهد.
پایان بیماری کووید صفر در چین احتمال از بین رفتن زنجیره تامین را کاهش داده است. با این حال، بازگشت آن برای بقیه جهان که مشکل تورم دارد، نه کمبود هزینه، بنابراین یک کالای بدون آلیاژ نیست. واردات اضافی چین سوخت بیشتری را به اقتصادهای بیش از حد گرم می افزاید. ذخایر گاز اروپا تا حدی پر است زیرا تقاضای چین برای گاز طبیعی مایع در سال 2022 20 درصد کمتر از حد معمول خود بود. تقاضا در حال حاضر به احتمال زیاد باز می گردد، که می تواند باعث افزایش مجدد قیمت ها در زمستان آینده شود. تنها زمانی که دشمنان دوقلوی بازارهای کار بیش از حد گرم و بحران انرژی شکست بخورند، اقتصاد جهان از این وضعیت خارج خواهد شد.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید