Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

دومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته

دومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته

حضور و سخنرانی رییس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان میلگرد و مقاطع برنجی، جناب آقای علی هوشمند در دومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته.

جناب آقای علی هوشمند، رییس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان میلگرد و مقاطع برنجی، امروز برابر با دهم ماه مهر در دومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته حضور بعمل رسانده و در خصوص چالش‌ها و فرصت‌هایی که در صنعت مس و صنایع پایین دست و بالا دست وجود دارد، تحلیل‌های ارزشمندی را ارائه کرده‌ است.

وی در این سخنرانی اظهار داشته است که:

"در سال گذشته در اولین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته حضور داشته‌ و به علت آمار و اطلاعاتی که در خصوص صنعت مس و مزیت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت مس توسط رییس سازمان صنایع ملی مس گفته شده، اقدام به سرمایه‌گذاری در صنعت مس در استان آذربایجان شرقی، شهر تبریز کرده‌ است. اما این صنعت را با چالش‌ها و مشکلات عدیده‌ای در خصوص مواد اولیه همراه دیده است.

وی در خصوص این چالش‌ها اظهار داشته که، آنچه که به صنایع پایین‌دستی کمک می‌کند دریافت مواد اولیه از صنایع ملی مس ایران است. چیزی که برای وی مشکلات شدیدی در طی یک سال گذشته ایجاد کرده است. چرا که به علت وجود رانتی که تا سیزدهم شهریور ماه ادامه داشت، قیمت‌ها نصف قیمت بازار بوده و تولیدکنندگانی که به این مواد اولیه دسترسی داشتند، مواد اولیه را دریافت و تبدیل به میلگرد می‌کردند. حتی بسیاری از فعالین این حوزه میلگرد را جای مواد اولیه می‌گرفتند و ذوب می‌کردند، که این مسئله یک رانت صد در صدی برای بسیاری از افراد داشته است. این مسئله تقریبا شش ماه به طول انجامید و بسیاری از کسانی که در صنعت معدن سرمایه‌گذاری کردند نتوانستد که با صنایع مس ایران رقابت کنند و دچار مشکلات عدیده‌ای شدند. از سوی دیگر، در صنایع پایین دستی وجود مشکلاتی همچون کمبود مواد اولیه، گرانی و وجود بی عدالتی‌ها موجب شده بود تا افرادی که از رانت استفاده می‌کنند فعالیت خیلی بهتری داشته باشند.

وی افزوده که برای دریافت سهمیه به صنایع ملی مس ایران مراجعه داشته اما این موسسه اذعان داشته که برای دریافت سهمیه باید از 24 ماهه قبل اقدام می‌کردند که در نتیجه وی موفق به دریافت سهمیه نشده است.

از نگاه علی هوشمند، تولیدکننده میلگرد، مقاطع برنجی، شیرآلات بهداشتی، تولیدکننده میلگرد برنجی برای کارگاه‌های واسطه‌ای، مالک معدن مس و کارخانه فرآوری، «مواد اولیه» برای یک واحد تولید کننده در حقیقت مثل خون در شریان‌های تولید است که اگر نباشد نمی‌تواند هرگز به جایگاه استانداری دست پیدا کند.

وی در خصوص مصرف کنندگان صنایع تبدیلی آماری را به شرح زیر ارائه داده:

در کل ایران 700 واحد سری تراش وجود دارد که 500 واحد در تهران است و مابقی در استان‌های خراسان، اصفهان، آذربایجان شرقی و فارس قرار دارند. این واحدها میلگرد برنج را خریداری و به قطعات تبدیل می‌کنند که این قطعات در حوزه شیرآلات، اتصالات، خودرو، مخابرات و الکترونیک مصرف می‌شود.

وی در پایان سخنان خویش اظهار داشته است که  میزان اشتغالی که این صنعت می‌تواند ایجاد کند بسیار بالا است. شیرالات بهداشتی در ایران چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ کیفیت به خوبی توانسته در مقابل تولیدات چینی‌ها بایستد. مهم‌تر از همه توانسته واردات را کاهش و صادرات را افزایش دهد. سخن آخر آنکه اگر مواد اولیه خوبی در اختیار این واحدها قرار بگیرد میزان اشتغال‌زایی و درآمدزایی بیشتری نیز صورت خواهد گرفت".

تنظیم کننده: پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

مبنای قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است
محصول قیمت خرید قیمت فروش
مس کاتد
21 مهر

61,342

61,342

مس کابلی قرمز
21 مهر

63,500

64,500

مس کابلی درهم
21 مهر

62,200

63,200

مس ذوبی
21 مهر

56,300

57,300

مس آرمیچری
21 مهر

57,700

58,700

مس آسیابی
21 مهر

59,000

60,000

مس مخابرات
21 مهر

60,300

61,300

سفاله برنج
21 مهر

44,000

45,000

زرد بار
21 مهر

44,000

45,000

لوپ بار در هم
21 مهر

42,500

43,500

سرب کابلی
21 مهر

21,000

22,000

شمش روی
21 مهر

24,800

25,800