Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
بایدهای افزایش سرانه مصرف فولاد

بایدهای افزایش سرانه مصرف فولاد

درحال‌حاضر مصرف سرانه فولاد کشور حدود ۲۳۰ تا ۲۶۰ کیلوگرم در سال اعلام شده و دستیابی به ۵۰۰ کیلوگرم به‌عنوان یک انتظار از سوی تولیدکنندگان این بخش در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ در نظر گرفته شده است.

به گزارش متال‌آنلاین ، البته میزان مصرف فولاد در هر کشوری در حقیقت نشانی از توسعه‌یافتگی به‌شمار می‌رود. با توجه به این موضوع میانگین سرانه مصرف فولاد در کشورهای اروپایی به‌طور میانگین بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم و بیش از آن نیز اعلام شده است، درحالی‌که این سرانه در کشورهای به اصطلاح در حال توسعه تا ۳۰۰ کیلوگرم و کشورهای توسعه‌نیافته با میانگین زیر ۱۰۰ کیلوگرم نیز اعلام شده است.
البته میانگین این سرانه برای برخی کشورهای صنعتی به حدود هزار کیلوگرم نیز می‌رسد. یا برای مثال کشور هند با جمعیت یک میلیاردی خود سرانه مصرفی زیر ۵۰ کیلوگرم دارد که در این شاخص جزو کشورهای توسعه‌نیافته است.
بایدهای افزایش سرانه مصرف فولاد
در ایران با توجه به روند رشد و رونق اقتصادی میانگین میزان مصرف سالانه بین ۲۳۰ تا ۲۶۰ کیلوگرم متغیر اعلام می‌شود. البته در افق چشم‌انداز کشور در سال ۱۴۰۴ که جمعیتی معادل ۹۰ تا ۱۰۰میلیون نفر را برای آن پیش‌بینی کرده‌اند، میزان مصرف سرانه ۵۰۰ کیلوگرم زمانی محقق خواهد شد که بتوانیم رشد اقتصادی کشور را به ۸درصد برسانیم. به عبارت دیگر در رشد اقتصادی ۸درصدی است که به‌طور یقین صنایع رشد خواهند کرد، چراکه مصرف فولاد در بخش‌های مختلف چون ساخت‌وساز، پروژه‌های عمرانی و بخش‌هایی چون خودروسازی و تمامی صنایع پایین‌دستی فولاد آن رخ می‌دهد و با رونق آن می‌تواند گویای این مطلب باشد که ساخت و تولید روی غلتک رونق قرار گرفته و به تبع مصرف فولاد نیز افزایش خواهد یافت که این شاخص در بازه بلندمدت گویای توسعه‌یافتگی به‌شمار می‌رود.درباره میانگین سرانه مصرف فولاد در ایران و چگونگی محاسبه آن زکریا نایبی مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز اظهار کرد: سرانه مصرف داخلی با این فرمول به‌دست می‌آید، یعنی «تولید داخل به علاوه واردات منهای صادرات تقسیم بر جمعیت کل». به عبارت ساده‌تر، میانگین سرانه مصرف فولاد از میزان تولید و واردات فولاد در داخل با توجه به جمعیت کل به‌دست می‌آید و صادرات فولاد نیز در این محاسبه در نظر گرفته نمی‌شود. نایبی در پاسخ به این پرسش که آیا هدفی که برای سال ۱۴۰۴ برای مصرف ۵۰۰ کیلوگرم در نظر گرفته شده محقق خواهد شد، گفت: البته در این چشم‌انداز موضوع تخمین جمعیت است که آیا تخمینی که برای این موضوع در نظر گرفته‌اند در سال ۱۴۰۴محقق خواهد شد یا خیر؟ چراکه با روند موجود جمعیت کشور، ممکن است میسر نشود. وی در ادامه با اشاره به موضوع صادرات فولاد در چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ عنوان کرد: با توجه به اینکه در چشم‌انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد قرار است حدود ۲۰ میلیون تن به صادرات اختصاص داده شود، اگر این میزان صادرات را از کل تولید داخلی کم کنیم با توجه به جمعیت آن زمان ممکن است به این میزان سرانه نرسیم.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید