Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
واکاوی منابع استخراج کبالت در جهان

واکاوی منابع استخراج کبالت در جهان

پس از سازمان عفو بین‌الملل، دامنه اعتراض به استثمار و بهره‌کشی از کودکان در استخراج کبالت در کشورهای فقیر افریقایی به بورس فلزات لندن کشیده شده است. این مجموعه اکنون شرکت‌هایی که سهام خود را در آن عرضه می‌کنند، موظف کرده منبع کبالت مصرفی خود را شفاف‌سازی

بورس فلزات لندن (LME) در جایگاه بزرگترین بازار سهام فلزات صنعتی، پژوهشی را شروع کرده که در جریان آن بررسی می‌شود آیا کبالتی که در بورس معامله می‌شود ازسوی کودکان کار استخراج می‌شود یا نه؟ این پژوهش به دنبال گزارش‌های گوناگونی که در این باره انتشار یافت، از سر گرفته شد. این گزارش‌ها حکایت از این دارد که کودکان بسیاری و در سنینی پایین‌تر از سن قانونی مورد بهره‌کشی قرار می‌گیرند تا این ماده معدنی استخراج شود.

اعضای این مجموعه معاملاتی بیش از همه دغدغه این را دارند که کبالت معاملاتی در «ال‌ام‌ای» در معادن جمهوری دموکراتیک کنگو تولید شده باشد که شهرت زیادی در استثمار کودکان دارد.

اکنون متهم شماره یک، شرکتی چینی به نام «یانتای‌کَش اینداستریال» است که در فصل سوم امسال میلادی برای نخستین بار در بورس فلزات لندن حضور پیدا کرد. یک تاجر که نام او فاش نشده در این باره به روزنامه انگلیسی فایننشال‌تایمز گفته گمان قوی وجود دارد در این باره که یانتای‌کَش بخشی از کبالت تصفیه نشده خود را از معادن غیرقانونی جمهوری دموکراتیک کنگو می‌خرد.

در همین راستا اوایل نوامبر (اواسط آبان) بورس فلزات لندن فرمانی به همه شرکت‌های عرضه‌کننده کبالت ارسال کرد و از آنها خواست تا جزییاتی را شرح دهند از اینکه چگونه مسئولیت منبع کامودیتی‌هایی را که در بورس لندن معامله می‌شود را تضمین می‌کنند.
امسال میلادی که تنها یک ماه تا پایان آن باقیمانده، رونق بازار ابزارآلات الکترونیک تاثیر بسیاری بر قیمت‌های کبالت گذاشته است. این فلز اکنون با نرخ ۶۱ هزار دلار در هر تن معامله می‌شود که برابر با بالاترین میزان آن در ۵ سال گذشته است. این رشد نرخ باعث شده کبالت گران‌ترین ماده معدنی باشد که در تولید باتری‌ها و ابزارآلات الکترونیک کارآیی دارد.

بنا بر گفته گروه پژوهشی سی‌آریو، حدود ۶۰ درصد از کبالتی که در سطح جهان استخراج می‌شود، در ساخت باتری‌های لیتیوم‌یون در ابزارهای های‌تک به کار می‌آید. همچنین بنا بر اعلام موسسه «بلومبرگ اینتلی‌جِنس» حدود ۵۴ درصد از عرضه جهانی کبالت از سوی جمهوری دموکراتیک کنگو انجام می‌شود؛ این کشور دربردارنده ۴۹ درصد از ذخایر شناخته شده این فلز در سطح جهان است.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید