Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
رشد معادن فلزی،رکود در معادن مصالح‌ساختمانی

رشد معادن فلزی،رکود در معادن مصالح‌ساختمانی

بخش معدن ایران، یکی از مزیت‌های نسبی اقتصادی در کشور محسوب شده و مورد توجه دولت و مسئولان کشوری قرار گرفته است .

البته موضوع معدن تا جایی برای کشور جذاب شده که برنامه‌های تلویزیونی نیز به بحث معدن علاقه‌مند شده‌اند و هر از گاهی با دعوت از مدیران بخش معدن (خصوصی و دولتی) نگاهی بر بخش معدن داشته‌اند و آخرین اطلاعات را در اختیار عموم جامعه می‌گذارند. اخیراً نیز گفت‌وگوی خبری شبکه خبر، به موضوع معدن و روند روبه رشد بخش معدن و موفقیت در جذب سرمایه‌گذار خارجی با حضور کاوش قاسمی مدیرکل بهره‌برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت و محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن پرداخت.
۶۸ نوع ماده معدنی موجود در کشور
کاوس قاسمی مدیرکل بهره‌برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور درباره وضعیت معادن کشور و آمار مطرح شده از سوی مرکز آمار ایران در گفت‌وگوی شبکه خبر اعلام کرد: کشور ما از نظر ساختار زمین‌شناسی و سازندهایش از منابع خوبی برخوردار بوده و حدود ۶۸ نوع ماده معدنی در کشور شناسایی شده و ذخایر آنها جنبه اقتصادی دارد. به گفته وی، برخی از مواد معدنی ایران همچون گچ دارای رتبه جهانی هستند و بقیه نیز جزو ظرفیت‌های مهم کشور به شمار می‌آیند. اکنون حدود ۶هزار معدن فعال در کشور وجود دارد که توجه به شرایط روز فعالیت یکسری از معادن، صرفه اقتصادی ندارد. قاسمی ادامه داد: ایران دارای معادن فلزی، غیرفلزی، مصالح ساختمانی و سنگ ساختمانی است. در بخش مصالح ساختمانی ما حتی نیاز به واردات یک کیلوگرم مواد معدنی نداریم. بر اساس آمار سال ۹۵، ۲۰۰میلیون تن مواد معدنی و مصالح ساختمانی تولید شد. بنابراین بخشی از آنچه درباره تعطیلی معادن مطرح می‌شود به شرایط روز و رکود حاکم بر صنعت ساختمان و سازه در کشور برمی‌گردد و بخشی نیز به قیمت‌های جهانی مرتبط است زیرا فعالیت برخی از معادن تابع نرخ جهانی هستند. وی افزود: نرخ سنگ‌آهن در سال‌های گذشته به ۱۲۰ دلار رسیده بود و معادن کوچک مقیاس ایران نیز تمایل به فعالیت داشتند. برای نمونه یک معدن سنگ‌آهن در آذربایجان‌غربی با ۴۰ هزار تن تولید، فعالیت داشت اما اکنون نرخ سنگ‌آهن به کمتر از نصف این رقم رسیده و شاهدیم معادن بزرگ مقیاس شرایط خود را روزآمدکرده و با کاهش هزینه، تولید خود را ادامه می‌دهند اما معادن کوچک مقیاس نمی‌توانند در این شرایط به فعالیت خود ادامه دهند و در نهایت معادن‌شان تعطیل می‌شود. در معادن سنگ ساختمانی نیز این موضوع وجود دارد و سنگ لاشه نیز ارتباط مستقیم با سازه ساختمانی دارد و از آنجایی‌که در مقیاس کوچک فعال هستند در زمانی که فعالیت آنها صرفه اقتصادی ندارد از ادامه فعالیت باز می‌مانند. وی ادامه داد: در سال ۹۵، نزدیک به ۳۹۰ میلیون تن ماده معدنی تولید شده که نسبت به سال ۹۴، رشد ۵درصدی داشته است. گرچه برخی معادن همچون معادن تولیدکننده مصالح ساختمانی تعطیل شدند اما فعالیت معادن فلزی و روند روبه رشد آنها این اتفاق را جبران کرده است. محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران نیز در این گفت‌وگوی خبری درباره دلایل تعطیلی معادن و آمار مطرح شده از سوی مرکز آمار ایران گفت: من معتقدم براساس آمار ارائه شده اگر ۱۴۱ معدن تعطیل شده باشند طبیعی است زیرا به شکل معمول، روزانه برای یکسری معدن گواهی کشف صادر می‌شود و آنها تبدیل به معدن شده و در مقابل نیز برخی معادن که ذخایر آنها اقتصادی نیست یا به اتمام رسیده از چرخه فعالیت خارج می‌شوند. بنابراین تعطیل شدن۱۴۱معدن می‌تواند شاخصی بسیار مناسب برای بخش معدن کشور باشد. وی ادامه داد: بخش معدن به بسیاری از صنایع وابسته است.

برای نمونه صنعت ساختمان کشور در ۵ سال گذشته در رکود قرار گرفت و از آنجایی که معادن وابستگی زیادی به این صنعت دارند رکود این بخش اثرات بسیاری بر بخش معدن گذاشت و باعث شد بسیاری از معادن کوچک و متوسط که تنها تامین‌کننده مصالح ساختمانی بودند با چالش بزرگی روبه‌رو شوند و نتوانند تامین‌کننده مواد اولیه باشند و اکنون بسیاری از آنها تعطیل شده‌اند. در اینجاست که باید نسخه بحران برای این معادن نوشته شود. در دو هفته گذشته در کارگروه شورای معادن، پیشنهادی برای سرپا نگهداشتن معادن مصالح ساختمانی داده شد تا بر اساس میزان فعالیت‌شان حقوق دولتی پرداخت کنند که این پیشنهاد بخش خصوصی از سوی دولت مورد موافقت قرار گرفت.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید