Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
رشد و افول اقتصاد ترکیه

رشد و افول اقتصاد ترکیه

رشد و افول اقتصاد ترکیه

ترکیه حدود بیست سال پیش تورم بالای صد درصد را هم تجربه کرد (یعنی چیزی حدود دو برابر تورم فعلی ایران). اواخر دهه ۱۹۹۰ نرخ رشد اقتصادی این کشور منفی شش درصد بود و درآمد سرانه رشد صفر درصدی داشت. به عبارتی ترکیه با انواع بحران‌های سیاسی اقتصادی مواجه شد، اما ترکیه شانس آورد که یک منجی مسیر را عوض کرد.منجی اقتصاد ترکیه «کمال درویش» بود. کمال درویش که در بانک جهانی کار می‌کرد از شغلش استعفا داد و سکان اقتصادی ترکیه را در دست گرفت، یک تیم بی‌نظیر اقتصادی ساخت و اقتصاد بیمار ترکیه را جراحی کرد. تورم کنترل شد، شرایط ثبات پیدا کرد، رشد اقتصادی مثبت شد و درآمد سرانه مردم بالا رفت.
اما آخر داستان خوب نبود، تورم تک رقمی و اوضاع خوب اقتصادی که بی‌شک معجزه کمال درویش بود، باعث شد توهم سراغ اردوغان بیاید و او فکر کند این دستاورد خودش است. اردوغان سیاست را به اقتصاد ترجیح داد و شروع به لجبازی کرد و نرخ بهره را سرکوب کرد، نرخ بهره بانکی را شیطانی نامید و با لجبازی این تفکر غلط را ادامه داد، تا جایی که چندین بار رئیس کل بانک مرکزی را اخراج کرد. چون او می‌گفت نرخ بهره باید بالا برود، ولی اردوغان نمی‌گذاشت. طبیعتا دو راه داشتند، استعفا یا اخراج. بالاخره ترکیه دوباره تورم دو رقمی را تجربه کرد، نرخ ارز در ترکیه طی همین دو سال حدود ۲.۵ برابر و شرایط اقتصادی روز به روز بدتر شد. اردوغان هنوز هم پای تفکرات غلط خودش مانده، هنوز هم نمی‌گذارد نرخ بهره بالا برود تا تورم کنترل شود.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید