Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
تحولات جهانی آلومینیوم

تحولات جهانی آلومینیوم

تحولات بازار آلومینیوم


 گزارشات جهانی بازار آلومینیوم، بیان‌کننده این موضوع است که مصرف جهانی آلومینیوم اولیه با ۱۱‌ درصد افزایش سالانه به ۳۵ میلیون تن در نیمه اول سال ۲۰۲۱ رسید. سلیمانی‌نسب کارشناس ارشد مطالعات اقتصادی درجلسه هفته گذشته عنوان کرد؛ این امر ناشی از افزایش سالانه ۱۳درصدی مصرف آلومینیوم در چین، بزرگ‌ترین کشور مصرف‌کننده آلومینیوم در جهان است. افزایش هزینه‌‌‌های دولتی چین، به‌خصوص در پروژه‌‌‌های زیرساختی، به میزان قابل‌توجهی بر تقاضای آلومینیوم اولیه افزوده است. مصرف آلومینیوم اولیه هند در نیمه اول سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹‌درصد افزایش یافت و به ۹۶۶‌هزار تن رسید. انتظار می‌رود میزان مصرف این فلز در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ افزایش بیشتری داشته باشد؛ زیرا دولت هند اخیرا اقدامات محرک اقتصادی بیشتری را اعلام کرده است.

تقاضای آلومینیوم اولیه در ژاپن، با افزایش ۱۳درصدی نسبت به سال قبل به ۹۰۰‌هزار تن در نیمه اول سال ۲۰۲۱ افزایش یافت که عمدتا به دلیل افزایش استفاده از آلومینیوم در مدل‌‌‌های جدید خودرو بوده است. در ایالات‌متحده، مصرف آلومینیوم اولیه در نیمه اول سال ۲۰۲۱ با ۹/ ۸‌درصد کاهش سالانه به ۲/ ۲میلیون تن رسیده که این مساله به دلیل محدودیت‌های عرضه رخ داده است. به طور کلی پیش‌بینی می‌شود، مصرف جهانی آلومینیوم اولیه با افزایش ۶/ ۸درصدی به ۷۰میلیون تن در سال ۲۰۲۱ افزایش یابد. عمده افزایش به دلیل فشار تقاضا از سوی کشور چین بوده است، به طوری که واردات آلومینیوم اولیه چین تا پایان سال ۲۰۲۱ افزایش خواهد یافت. این افزایش به این دلیل است که احتمالا تقاضا برای آلومینیوم اولیه از عرضه داخلی در چین سبقت خواهد گرفت. محدودیت‌های انرژی ‌برق در چین گریبان بسیاری از صنایع این کشور را در سال‌جاری گرفته است که این مساله ترمز جدی برای روند افزایش تولید آلومینیوم اولیه در این کشور خواهد بود.

این انتظار وجود داشت که عوامل محرک تقاضا از سوی چین در مدت طولانی‌تری باقی بمانند، اما خروج سریع‌تر از انتظارات این کشور احتمالا تقاضای آلومینیوم اولیه را کاهش خواهد داد. با این حال، هزینه‌‌‌های زیرساختی پیشنهادی در ایالات‌متحده احتمالا حمایت جبران‌‌‌کننده‌‌‌ای برای تقاضای آلومینیوم اولیه فراهم می‌کند. پیش‌بینی می‌شود تقاضای جهانی آلومینیوم اولیه با نرخ متوسط سالانه ۷/ ۳‌درصد در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ افزایش یابد و تا سال ۲۰۲۳ به حدود ۷۶میلیون تن برسد. همچنین تولید جهانی آلومینیوم اولیه با افزایش ۱/ ۶درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۳۴میلیون تن در نیمه اول سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است.

برآورد می‌شود تولید آلومینیوم اولیه جهانی با ۷/ ۳‌درصد افزایش در سال ۲۰۲۱ به حدود ۶۹میلیون تن برسد. عرضه جهانی آلومینا با افزایش ۳/ ۳درصدی به بیش از ۱۳۷میلیون تن در سال ۲۰۲۱ خواهد رسید. افزایش تولید و ظرفیت کشورهای چین و هند از عوامل اصلی افزایش عرضه آلومینا خواهد بود. یکی از معدود عوامل کاهنده عرضه جهانی آلومینا، وقوع حادثه آتش‌سوزی طی آگوست ۲۰۲۱ در پالایشگاه آلومینای جامالکو جامائیکا با تولید سالانه ۴/ ۱میلیون تن در سال بوده که روند عرضه این واحد را با اخلال مواجه کرده است.

پیش‌بینی می‌شود عرضه جهانی بوکسیت، ماده اولیه حیاتی در صنعت آلومینیوم، در سال ۲۰۲۱ با افزایش ۳/ ۲درصدی به ۳۷۷میلیون تن برسد که ناشی از تولید بالاتر در استرالیا (با افزایش ۱/ ۳درصدی به ۱۰۷ میلیون تن) و گینه (با افزایش ۸/ ۴درصدی به ۹۲میلیون تن) است. در تاریخ ۱۳سپتامبر ۲۰۲۱ به دلیل بی‌‌‌ثباتی سیاسی در گینه، قیمت لحظه‌‌‌ای آلومینیوم به بالاترین میزان در ۱۳سال گذشته، یعنی ۲۹۵۰دلار در هر تن رسید. میانگین قیمت نقدی آلومینیوم اولیه در بورس فلزات لندن با ۲۳۵۶دلار در سال ۲۰۲۱ تاکنون ۴۳‌درصد افزایش یافته است، در حالی که در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ به طور متوسط ۱۸۰۹دلار در هر تن بود.

عامل اصلی افزایش قیمت این فلز، محرک‌های سمت تقاضا بوده، به گونه‌ای که تقاضای آلومینیوم اولیه در نیمه اول سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰‌درصد افزایش یافته که مطابق با رشد صنعت جهانی است. کاهش موجودی آلومینیوم اولیه یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت‌های اخیر است. در طول بحران مالی جهانی بین اواسط سال ۲۰۰۷ تا اوایل سال ۲۰۰۹، بیشتر ذخایر آلومینیوم اولیه LME در دیترویت (ایالات‌متحده) و بندر ویلسنگن هلند ذخیره شد. همه‌گیری کرونا نقشه ذخیره‌‌‌سازی اولیه آلومینیوم را تغییر داده است. تقریبا ۹۰‌درصد موجودی انبارهای آلومینیوم اولیه LME در حال حاضر در مکان‌‌‌های آسیایی هستند. بندر کلانگ مالزی با سبقت‌گرفتن از روتردام، به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز انبارداری تاییدشده مبادلات آلومینیوم، در پایان ژوئن ۲۰۲۱ به ظرفیت ۷۷۰هزار مترمربع رسید.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید