Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
وضعیت آینده مس

وضعیت آینده مس

عرضه و تقاضای آتی مس


مدیر گروه مطالعات اقتصادی شرکت مهندسی بین‌المللی فولادتکنیک در نشستی بیان فرمودند: در سال ۲۰۲۱ تحولات شدیدی در بازار جهانی مس رخ داد. در نیمه ابتدایی سال ۲۰۲۱ با بهبود فعالیت‌‌‌های اقتصادی جهان و افزایش‌‌‌ محرک‌‌‌های تقاضای جهانی مس، قیمت این فلز در پایان آوریل ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰هزار دلار در هر تن افزایش یافت، به گونه‌‌‌ای که این قیمت بیشترین قیمت ۱۰سال گذشته بوده است. در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ و در شرایط نامساعد انرژی جهانی، عرضه مستمر جهانی مس به خطر افتاد. این مساله به کاهش ۸۵درصدی موجودی انبارهای LME منجر شد. این میزان کاهش موجودی انبار در ۴۷سال گذشته بی‌‌‌سابقه بوده است.
به طور کلی، تحلیلگران بر این باور هستند که نوسانات شدید قیمت مس در سال ۲۰۲۲ همچنان ادامه‌‌‌دار خواهد بود، اما به دلیل تقاضای شدید، بازار جهانی مس همچنان از قیمت‌های بالا پشتیبانی خواهد کرد.یکی از اصلی‌‌‌ترین محرک‌‌‌های تقاضای مس، افزایش تولید خودروهای الکتریکی و گسترش استفاده از انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر خواهد بود. در نظرسنجی اخیری که در خصوص قیمت مس در سال ۲۰۲۲ انجام شده، حداقل قیمت ۶۶۴۰ دلار بر تن و حداکثر قیمت ۱۲۲۵۰ دلار بر تن پیش‌بینی شده است. اما با توجه به انبوهی از روندهای مثبت و افزایش تقاضای مس اکثر تحلیلگران در میان‌مدت روند افزایشی را برای قیمت مس انتظار دارند.طی سه تا پنج سال آینده، اجماع عمومی بر این است که مس برنده آشکار موضوع سرمایه‌گذاری «انرژی پاک» خواهد بود. تحلیلگران گلدمن‌ساکس، مس را «نفت جدید» می‌‌‌نامند؛ زیرا این فلز بخش کلیدی فناوری‌‌‌های پایدار از جمله باتری خودروهای الکتریکی و انرژی پاک است. گلدمن‌ساکس در گزارشی در می ‌۲۰۲۱ نوشت: «مس در دستیابی به کربن‌زدایی و جایگزینی نفت با منابع انرژی تجدیدپذیر، نقش حیاتی خواهد داشت و در حال حاضر، بازار با بحران عرضه مواجه بوده که می‌تواند قیمت مس را تا بیش از ۶۰‌درصد در چهار سال افزایش دهد.» تیم گلدمن‌ساکس تخمین می‌‌‌زند که تقاضای مس تا سال ۲۰۳۰ تا ۷/ ۸میلیون تن افزایش می‌‌‌یابد؛ به شرط اینکه فناوری‌‌‌های انرژی سبز به طور انبوه مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر افزایش تقاضا، پیش‌بینی‌‌‌های دیگری از محدودیت عرضه مس در آینده حکایت دارد. در همین خصوص، بررسی‌‌‌های انجام‌شده بیانگر این موضوع است که دلیل کمبود پروژه‌‌‌های جدید، عرضه مس در بلندمدت تقاضا را با تاخیر مواجه خواهد کرد. برآوردها نشان می‌دهد که تولید از معادن فعال موجود (بدون در نظر گرفتن برنامه‌‌‌های توسعه) از ۵۳/ ۲۰میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۹۰/ ۱۵میلیون تن در سال ۲۰۳۰ کاهش یابد. در واقع بازار مس تصفیه‌شده نیز تا سال ۲۰۲۵ به کسری ۲۷۹هزارتنی منجر خواهد شد.
طی ۱۰سال گذشته ذخایر معدنی جدید مس به طور چشمگیری کاهش یافته، به طوری‌که تناژ اکتشافات جدید ۸۰‌درصد از سال ۲۰۱۰ کاهش یافته است. تخمین‌‌‌ها نشان می‌دهد که میانگین اکتشافات جدید بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ سالانه ۵۰ میلیون تن بوده است. همچنین طی دو دهه آینده تولیدکنندگان معادن مس باید حداقل تولید کنونی ۲۰میلیون تنی را دو برابر کنند تا شانس نزدیک شدن به برآورده شدن تقاضا را داشته باشند. این میزان افزایش عرضه جهانی، معادل تولید ۲۰سال یک معدن بزرگ مانند اسکوندیدا (با تولید سالانه یک‌میلیون تن) خواهد بود. لازم است عنوان شود که دستیابی به چنین موفقیتی دشوار است و یافتن سرمایه‌گذاری مناسب در پروژه‌‌‌هایی که به اکتشافات مس منجر می‌‌‌شوند، به کاهش شکاف عرضه کمک خواهد کرد. طبق گزارش CRU، صنعت مس باید بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه کند تا کسری ۷/ ۴میلیون تنی را تا سال ۲۰۳۰ از بین ببرد.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید