Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
وضعیت سهمیه‌‌‌بندی سوخت در بخش معدن

وضعیت سهمیه‌‌‌بندی سوخت در بخش معدن

 سهمیه‌‌‌بندی سوخت صنایع

کارگروه شورای گفت‌‌‌وگو در نشستی با حضور فعالان معدنی و نمایندگان دستگاه‌‌‌های مربوط به بررسی روند تامین سوخت تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی پرداخت. فعالان معدنی در این نشست خواستار واقعی شدن و شفافیت شاخص‌‌‌هایی شدند که بر اساس آن سهمیه سوخت معادن مشخص می‌شود. بر اساس اظهارات فعالان بخش خصوصی، سهمیه‌‌‌بندی نادرست موجب شده است تا شاهد قاچاق معکوس سوخت در این بخش باشیم، به گونه‌‌‌ای که معدن‌‌‌کاران به‌ناچار برای تامین سوخت بیشتر موردنیاز خود که خارج از سهمیه تعیین شده است، به سراغ بازار آزاد می‌روند.
به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، توجه تصمیم‌‌‌سازان به تجربه و دانشی که در اختیار فعالان معدنی قرار دارد، نکته‌‌‌ای است که در این نشست از سوی بخش خصوصی مورد تاکید قرار گرفت. به اعتقاد آنها اگر زمینه گفت‌‌‌وگو و تعامل بین دستگاه‌‌‌های مختلف حاکمیت و دولت از یکسو و بخش خصوصی از سوی دیگر مهیا شود، بیشتر چالش‌‌‌های موجود که ناشی از اقدامات و تصمیم‌گیری‌‌‌های جزیره‌‌‌ای است، برطرف می‌شود.
در این راستا، مدیر دبیرخانه شورای گفت‌‌‌وگو ضمن تشریح مشکلات موجود در روند تخصیص سهیمه سوخت معادن به دستورالعمل ماده «۴۴» آیین‌‌‌نامه اجرایی مواد «۵» و «۶» قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در سال ۹۸ از سوی وزارت نفت ابلاغ شد، اشاره کرد. بر اساس اظهارات محسن عامری، این دستورالعمل به منظور مدیریت و کنترل سوخت ناوگان حمل‌‌‌ونقل، اصلاح، بهینه‌‌‌سازی نظام تخصیص و توزیع فرآورده‌‌‌های نفتی یارانه‌‌‌ای در بخش‌‌‌های حمل‌‌‌ونقل و صنعت، کشاورزی، زیربنایی و نیروگاهی ابلاغ شد. وی ادامه داد: متاسفانه روند تخصیص سهمیه‌‌‌ها از نگاه فعالان بخش معدن با چالش‌‌‌هایی روبه‌‌‌روست که به نظر آنها ناشی از انتخاب شاخص‌‌‌ها و معیارهای ناکافی در تعیین میزان سهمیه هر معدن از سوخت یارانه‌‌‌ای است. به اعتقاد عامری، فقدان تعامل لازم بین دستگاه‌‌‌های دولتی و بخش خصوصی در این خصوص موجب شد شاهد مشکلات موجود باشیم.
در این باره علی خطیبی، عضو هیات‌مدیره خانه معدن ایران یکی از موارد اختلاف را میزان اختصاص سوخت یارانه‌‌‌ای برای هر معدن عنوان کرد و گفت: شرایط هر معدن متفاوت است و نمی‌‌‌توان یک نسخه برای همه معادن در نظر گرفت. ممکن است وضعیت هر معدن از یک‌سال تا سال بعد تغییر کند و این تغییرات در میزان سوخت هم اثر دارد. حتی ممکن است این تغییرات روی سطح تولید معدن اثرگذار نباشد؛ اما موجب افزایش مصرف سوخت شود.
رئیس خانه معدن از تفاهم‌‌‌نامه‌‌‌ای که بین خانه معدن ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد شده، سخن گفت. بر اساس اظهارات محمدرضا بهرامن، یکی از بندهای این تفاهم درباره مصرف سوخت است. باید در این خصوص با یکدیگر نشست‌‌‌هایی ترتیب دهیم و با همفکری برای شرایط حاکم بر این بخش مهم، تصمیم‌گیری کنیم. دولت باید از ظرفیت تشکل‌ها استفاده کند تا بخش زیادی از چالش‌‌‌های موجود برطرف شود.
میعاد رمضان‌‌‌پور، کارشناس معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت رویکرد اصلی این بخش را حمایت همه‌‌‌جانبه از تولید دانست و تاکید کرد: همواره فرمولی که برای تعیین سهمیه‌‌‌ها در نظر می‌‌‌گیریم درصدی خطا دارد. هرچند اینکه شرکت ملی پخش معتقد است نیاز بخش را می‌‌‌شناسد و با نرخی خاص توان تامین این نیاز را دارد تا حدی زمینه را برای تامین سوخت موردنیاز معادن سخت کرده است.
نماینده شرکت ملی پخش فرآورده‌‌‌های نفتی، از آغاز فرآیند اصلاح و بازنگری دستورالعمل تخصیص سهمیه‌‌‌های سوخت یارانه‌‌‌ای به حوزه‌‌‌های مختلف سخن گفت و تاکید کرد به‌زودی اصلاح فرآیند مربوط به معادن در دستور قرار می‌گیرد.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید