Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
پیش‌بینی بازار میلگرد و مقاطع برنجی از نظر رئیس انجمن مقاطع برنجی

پیش‌بینی بازار میلگرد و مقاطع برنجی از نظر رئیس انجمن مقاطع برنجی

مصاحبه اختصاصی متال آنلاین با رئیس انجمن تولیدکنندگان میلگرد برنجی.

علی هوشمند رئیس انجمن مقاطع برنجی در مصاحبه با متال آنلاین در پاسخ به هدف از تشکیل انجمن و روند فعالیت انجمن مقاطع برنجی و همچنین تاثیرات قیمت‌گذاری انجمن در حاشیه‌های بازار فلزات و انتخابات و گروه‌های مرتبط اعلام کرد:

♦ تشکیل انجمن مقاطع برنجی بر چه اساسی بود و آیا به اهداف مورد نظر دست یافتید؟ 

بر اساس اظهارات علی هوشمند، هدف از تشکیل انجمن دستیابی به عوامل با اهمیتی بوده است که از جمله آنها می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

◊ کوشش در جهت استیفای حقوق و خواسته‌های مشروع و قانونی اعضاء

◊ بررسی و تحقیق درباره مشکلات

◊ شناخت نیازها و اولویت‌ها

◊ برنامه‌ریزی برای تامین نیازهای صنفی

◊ آموزش، توسعه و گسترش فعالیت‌ها، ارتقای بهره‌وری منابع و ظرفیت تولید

◊ انتقال نوآوری تکنولوژیک و غیره.

رئیس انجمن مقاطع برنجی در مورد رسیدن به اهداف این انجمن نیز گفت:

"قطعا تا تحقق این اهداف راه زیادی داریم اما زیر ساخت بسیار خوبی را ایجاد کرده‌ایم که مهمترین آن ایجاد همکاری جمعی بین اعضاء می‌باشد."

علی هوشمند با اشاره به این مطلب که اعضاء این انجمن در درجه اول رقیب یکدیگر محسوب می‌شوند اذعان داشت:

"لازم است از همکاری همه اعضاء تشکر کنم، چراکه رقیب بودن اعضا کوچکترین مشکلی در راه همکاری و رسیدن به اهداف انجمن ایجاد نکرده است و این مساله می‌تواند الگویی برای سایر تشکل‌ها نیز باشد."

 وی همچنین در ادامه افزود که این روحیه کار گروهی منجر خواهد شد تا ما به اهداف خود دست پیدا کنیم.

♦ تاثیر انتخابات آمریکا در اقتصاد ایران را چگونه و چطور می‌بینید؟

رئیس انجمن مقاطع برنجی در پاسخ به این سوال اظهار داشت:

"به نظر من تاثیر روانی این انتخابات در کوتاه مدت از تاثیر سیاسی آن بسیار بیشتر است، بنده معتقدم نباید به این مسائل دل خوش کنیم، آنچه این مملکت را می‌سازد همت و تلاش دسته جمعی همه ماست. تکیه بر منابع انسانی و خدادادی داخلی ایران در هر زمانی کارگشا بوده است، تجربه زمان جنگ هشت ساله، تحریم‌ها و ... موید این نظر است. به عنوان مثال نیز، کار گروهی اعضاء انجمن توانست تاثیر بسیار زیادی در حفظ چرخه تولید و حفظ منافع تولیدکنندگان بگذارد، از این الگو می‌توان در سایر زمینه‌ها هم استفاده کرد."

♦ روند دلار را تا پایان سال چطور می‌بینید؟ 

بر اساس اظهارات علی هوشمند، باید بپذیریم که صادرات ما در اکثر موارد با مشکل مواجه است و مشکل اصلی دریافت ارز حاصله از صادرات است. وی در ادامه گفته است، اگر این مشکل ادامه‌دار باشد قیمت ارز تفاوت چندانی نخواهد کرد، حتی انتظار بالا رفتن قیمت را هم باید داشته باشیم، مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد که منجر به دسترسی به منابع ارزی شود، در این صورت می‌توان انتظار داشت که قیمت ارز پایین بیاید.

♦ قیمت سفاله برنجی از نظر شما تا پایان سال روند کاهشی به خود می‌گیرد یا افزایشی؟ 

 علی هوشمند، رئیس انجمن مقاطع برنجی در این خصوص گفت:

"همانطور که می‌دانید کاتد مس و روی هر دو جزو کالاهای صادراتی کشور هستند، افزایش قیمت سفاله ارتباط مستقیم با نرخ جهانی کاتد مس، فلز روی و ارزش دلار در داخل کشور دارد، بنابراین با نوسان این سه آیتم قطعا در بازار داخلی هم شاهد نوسان خواهیم بود، با توجه به شیوع کرونا در تمام دنیا و رکود ایجاد شده پیش‌بینی می‌شود در صورت خارج شدن از بحران کرونا قیمت فلزات اساسی از جمله مس و روی در بازارهای جهانی بالاتر از نرخ فعلی باشد." 

♦  انجمن برای جلوگیری از رکود و کمبود مواد اولیه در بازار ریخته‌گران چه تدابیری در نظر دارد؟ 

ما در انجمن چندین کمیته تخصصی داریم، مانند کمیته فنی، بازرگانی و...، وظیفه این کمیته‌ها تحقیق علمی و تخصصی پیرامون مسائل و مشکلات و ارائه راهکارهای علمی و عملی به هیات مدیره برای تصمیم‌گیری بهتر جهت برون رفت از مشکلات است، یکی از علل تاثیر گذاری انجمن بر بازار در حقیقت فعالیت علمی و تخصصی این کمیته‌ها است. ما بر روی تامین مواد اولیه به نرخ کمتر و میزان فراوانی آن در بازار کار کارشناسی کرده‌ایم و توانسته‌ایم بدون ایجاد کمبود در بازار در تامین مواد اولیه راهکارهای خوبی به اعضاء ارائه کنیم. سود حاصله از تحقیق و تجربه را در حقیقت واحدهای مصرف‌کننده کالای تولیدی ما هم می‌برد و باعث ایجاد مزیت رقابتی در مقایسه با رقبای خارجی برای آنان شده است، همچنین درحال رایزنی با تولید کنندگان روی و مس هستیم تا در آینده بتوانیم با قیمت و کیفیت بهتری مواد اولیه را تامین کنیم. 

♦ علت اعلام نکردن قیمت توسط انجمن، در بعضی از ایام همچون امروز چیست؟

 اولا ما تابع عرضه کالا از طرف فروشندگان مواد اولیه هستیم و آنچه برای انجمن اهمیت دارد اجرت تبدیل مواد اولیه به میلگرد است، ثانیا در هر بازاری که نوسان کاهشی در قیمت‌ها داریم سرعت کاهش قیمت از سرعت افزایش قیمت کمتر است و دلیل آن هم مقاومت فروشندگان برای جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی‌شان است. علاوه بر آن، بازار در چنین شرایطی واکنش‌های احساسی نشان می‌دهد که منطقی نیست و همه سعی می‌کنند از بازار احساسی عبور کنند تا بازار روند صحیح خود را پیدا کند و شرایط برای خرید و فروش مهیا شود. تمام تلاش انجمن ایجاد فضای مناسب در جهت خرید مواد اولیه با نرخ عادلانه و عرضه به واحدهای تولیدی جهت رونق تولید و کسب و کار است.

♦ برای رونق بهتر در زمینه ریخته‌گری برنج، تولیدکنندگان در حال حاضر با چه معضلاتی و موانعی روبرو هستند؟  

علی هوشمند در پاسخ به این سوال، بزرگترین معضل همه واحدهای تولیدی در کشور را اخذ مالیات بر ارزش افزوده از واحدهای تولیدی اعلام کرد، مالیاتی که در حقیقت و طبق قانون باید از مصرف‌کننده اخذ شود. وی همچنین افزود، مشکل بعدی، نوسانات ارزی بسیار زیاد است که همه ما شاهد این مشکل هستیم. 

♦ کلام آخر شما برای کنترل و بهینه سازی این شرایط حاکم بر بازار چیست؟ 

رئیس انجمن مقاطع برنجی در پاسخ به این سوال اذعان داشت:

"به نظر بنده مشکلات فعلی کشور قطعا پایدار نخواهد بود و همه واحدهای تولیدی و صنعتی باید چرخه تولید را حفظ کنند و اجازه ندهند که این چرخه متوقف شود.

اگر گران می‌خرید سعی کنید اجرت خودتان را غیر منطقی گران نکنید تا چرخه تولید حفظ شود.

بنده در طول چهل و دو سال گذشته شاهد قیمت 37 ریالی سفاله برنج تا قیمت 1.200.000 ریالی بوده‌ام، اما هرگز کار تولید را متوقف نکرده‌ام. اکثر واحدهای تولیدی فعال و موفق کنونی، با همین تجربه و روش رشد کرده و گسترش یافتند.

آینده ایران بدون شک روشن و موفق خواهد بود، با توجه به انرژی ارزان، مواد اولیه و نیروی کار مناسب و بازار در دسترس داخلی و کشورهای اطراف و با وجود تمام مشکلات، فرصت‌های زیادی برای رشد خواهیم داشت."

  • منبع: metalonline.ir
  • تاریخ: یکشنبه 18 آبان 1399 - 14:12
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: اخبار فلزات
  • بازدید: 2265
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید