Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
سقوط نفت و صعود فلزات اساسی

سقوط نفت و صعود فلزات اساسی

گزارش هفتگی بازارهای جهانی نشان می‌دهد که بحران در بازارهای سهام موجب کاهش قیمت نفت شده و اقدامات حمایتی چین و تداوم کاهش موجودی انبارهای فلزات را صعودی کرده است.

قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت تحت تاثیر بحران در بازارهای سهام و نگرانی نسبت به تداوم این بحران تحت فشار قرار گرفته و قیمت انواع نفت در بازارهای جهانی با بیش از ۴ درصد افت مواجه شد.

در شروع هفته پس از اعلام واشنگتن مبنی بر اینکه ممکن است معافیت‌هایی برای تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران اعطا کند و همچنین اظهارات اخیر ولیعهد عربستان سعودی درباره جبران کمبود عرضه از سوی ایران، کاهش پیدا کرد. در همین روز صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش دورنمای اقتصادی جهان پیش‌بینی کرد با افزایش تدریجی عرضه، قیمت هر بشکه نفت تا پنج سال آینده کاهش پیدا خواهد کرد و قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۹ به ۶۸.۷۸ دلار و در سال ۲۰۲۳ به ۶۰ دلار می‌رسد.

در ادامه تداوم نگرانی‌ها نسبت به کمبود احتمالی عرضه در بازار به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران مجددا قیمت‌ها را صعودی کرد اما در روز چهارشنبه پس از این‌که صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود از رشد جهانی را کمتر کرد شاهد سقوط قیمت‌ها بودیم. این صندوق پیش بینی خود از رشد اقتصادی جهان، آمریکا و چین را با ۰.۲ درصد کاهش به ۳.۷ درصد، ۲.۵ درصد و ۶.۲ درصد رساند. کاهش پیش بینی اوپک از میزان تقاضا در سال ۲۰۱۹ عامل دیگری برای افزایش فشارها بر قیمت نفت بود. این گروه در گزارش ماهانه خود اعلام کرد مصرف جهانی در سال ۲۰۱۹ به ۱۰۰.۱۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که ۸۰ هزار بشکه در روز کمتر از برآورد اوپک در سپتامبر است زیرا اوپک رشد اقتصادی کمتر در اروپا و آمریکا لاتین را پیش‌بینی می‌کند. نگرانی ها نسبت به چشم انداز رشد اقتصادی و احتمال تشدید جنگ تجاری در کنار رشد بازدهی اوراق خزانه آمریکا به ۳.۲۳ درصد عاملی برای تنش در بازارهای سهام در دنیا شده و شاهد افت سنگین شاخص‌ها در بورس‌های معتبر دنیا بودیم.

افزایش واردات نفت چین به بالاترین رقم ۴ ماه گذشته موجب شد تا قیمت نفت در روز جمعه شاهد افزایش باشد، اما گزارش آژانس بین المللی انرژی مبنی بر کافی بودن عرضه و تضعیف چشم انداز تقاضا موجب شد تا رشد قیمت‌ها چندان بالا نباشد. آمارهای گمرک چین نشان داد که واردات نت این کشور در ماه سپتامبر به ۹.۰۵ میلیون بشکه در روز رسیده که بالاترین رقم از ماه می تاکنون به شمار می رود. این رقم ۱۰ هزار بشکه در روز بالاتر از میزان واردات ماه اوت بوده و سومین افزایش متوالی ماهیانه واردات نفت چین به شمار می رود.

جدول تغییرات قیمت نفت در هفته گذشته

تغییرات قیمت نفت

اقدامات حمایتی چین و تداوم کاهش موجودی انبارها فلزات را صعودی کرد

فلزات اساسی در هفته ای که گذشت علیرغم بحران در بازارهای سهام و نگرانی ها نسبت به تشدید جنگ تجاری تحت تاثیر اقدامات حمایتی چین از اقتصاد این کشور و تداوم کاهش موجودی انبارهای فلزات در بورس‌های کالایی صعودی بوده و هفته‌ای افزایشی را به ثبت رساندند. دولت چین در هفته های اخیر برای مقابله با اثرات منفی جنگ تجاری سیاست‌های حمایتی در پیش گرفته است و در شروع هفته اعلام کرد با کاهش نسبت سپرده قانونی بانکها نزد بانک مرکزی توان وام دهی بانک ها را به میزان ۱۷۵ میلیارد دلار افزایش خواهد داد.

از طرف دیگر دولت چین با هدف تحریک صادرات این کشور و مقابله با جنگ تجاری، اعلام کرد که از اول نوامبر مشوق‌های پرداختی صادراتی را یک درصد افزایش خواهد داد. این اقدام دولت چین عامل رشد مجدد صادرات چین خواهد شد و قیمت محصولات معدنی را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر آمار منتشره از تجارت خارجی چین در ماه سپتامبر نشان داد که مازاد تراز تجاری چین با آمریکا مجددا رکوردشکنی کرده و به بیش از ۴۶ میلیاد دلار رسیده است. رشد ۱۴.۵درصدی صادرات این کشور بسیار فراتر از انتظار بازار (۸.۹ درصد) بود و واردات این کشور نیز که عمدتا شامل کامودیتی ها می شود بیش از ۱۴.۳ درصد رشد داشته است.

عامل دیگر اثرگذار بر رشد قیمت فلزات اساسی در این هفته تداوم کاهش موجودی انبار فلزات در بورس فلزات لندن بود. در هفته‌ای که گذشت موجودی انبارهای مس، روی و آلومینیوم در بورس فلزات لندن به ترتیب بیش از ۱۰.۸ درصد، ۵.۳ درصد و ۳.۴ درصد کاهش یافت و موجودی قابل فروش مس در این بورس به کمترین میزان از سال ۲۰۰۵ رسید. از طرف دیگر شرکت کدالکو شیلی که بزرگترین تولیدکننده مس دنیا محسوب می شود اعلام کرد عمده تولید خود در سال ۲۰۱۹ را پیش فروش کرده و محصول اندکی برای فروش دارد. در هفته گذشته آلومینیوم تنها فلزی بود که افت هفتگی را به ثبت رساند که این امر به دلیل کاهش صدور مجوز فعالیت ۵۰ درصد واحد تولید آلومینای آلونورت شرکت هیدرو در برزیل می باشد.

قیمت فلزات اساسی در بورس فلزات لندن در ابتدا و انتهای هفته 

قیمت فلزات اساسی

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید